Pentru Ce Te Mai Amendeaza Militia

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mie Iul 06, 2011 3:03 pm

E un paragraf prin codul penal parca, nu pot sta acum sa-l caut dar sigur se gaseste un avocat pe aici sa ni-l citeze cum trebuie:
- pentru a prinde pe cineva in flagrant sau ceva de genul asta oamenii legii nu au voie sa provoace o persoana sa incalce legea - Pe scurt nu au voie sa te cheme pe partea ailalta a strazii si sa te amendeze pentru traversare, nu au voie sa te traga pe dreapta si sa te amendeze pentru oprirea in loc interzis, nu au voie sa-si repeada ochiul in pumnul tau si sa te amendeze pentru ultraj etc etc. E paragraf in lege.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Iul 06, 2011 3:07 pm

QUOTE (wall @ Jul 6 2011, 03:03 PM) nu au voie sa-si repeada ochiul in pumnul tau si sa te amendeze pentru ultraj

foarte tare ! mai rad si eu putin la job :-)))

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Iul 06, 2011 3:36 pm

La faza cu farurile daca luai amenda trebuia sa scri la obiectiuni ca tu aveai farurile aprinse si etc. Instanta tine cont de ce scri tu la obiectiuni daca politia nu are dovada filmata sau martor trecut in PV. Deci in instanta 90% castigi daca tu ai avut obiectiuni plauzibile si la obiect( nu obiectiuni de genu ca nu s-a legitimat, a refuzat sa arate legitimatia etc) iar gaborii nu vin cu o proba video sau cu martorul mentionat in PV(daca exista).
Eu am luat amenda acum 1 an juamte ca chipurile as fi trecut pe rosu cand defapt era cel mult galben, am contestato si am castigat. Gaborii nu aveau filmare si nici martor specificat in PV + ca ei erau situati dupa semafor deci nu aveau cum sa vada semaforul meu(au zis ca au observat semaforul de pe sensul opus care ar trebui sa fie corelat cu semaforul de pe sensul meu). Am avut obiectiunile in pv precum ca am trecut pe verde cel mult galben si gaborii erau dupa semafor. Partea prosta e ca procesul a durat 9luni iar dupa ce am gastigat ei au facut recurs si a mai durat si asta 3 luni dar in final am castigat si recursul. DECI MARE GRIJA CE OBIECTIUNI TRECETI IN PV.

Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Mie Iul 06, 2011 5:08 pm

Stai liniștit că nu ești singurul. Am pățit o chestie la fel ?n Costinești pe o stradă cu sens unic. Căutam ceva și am intrat cam 10m pe strada aia. Poate e mult 10m. Eram paralizat de oboseală, fiind cam 1 noaptea. Am văzut un garcea și l-am ?ntrebat cum să ajung la treaba mea. Omul mi-a spus să ?ntorc că și să o iau mai sus ca să ies unde am nevoie. Sincer, nici n-am văzut semnul de sens unic că era pus aiurea. N-aș fi ?ntors. Doar oricum, fără să mă g?ndesc prea mult, mă mai duc 5m și ?ntorc. Mă oprește și-mi cere actele. ?ntreb de ce, ?mi spune și ?i spun că plec, dacă vrea să mă rețină pentru ceva, să-mi spună ca să nu ne complicăm reciproc existența prea tare. Spune că nu, dar trebuie să-mi dea amendă, să-i dau permisul etc. ?n fine, după ce a spus că nu mă retine, i-am spus că are numărul de la mașină și că e liber să facă ce vrea. Și am plecat. Cred că reacționam mai ur?t dacă nu plecam chiar pe loc, atunci. Am primit după vreo 2 săptăm?ni o amendă cu minim posibil pentru ceva minor și inventat de el. Deci clar avea o normă de amenzi și pe care trebuia să le dea.

Avatar utilizator
Tavi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 17, 2009 1:50 pm

Mesaj de Tavi » Mie Iul 06, 2011 5:16 pm

Penibil. Eu in locul tau as vorbi cu un avocat si as cere si daune morale.
Nu vreau sa mi-i pun in cap pe cei mai credinciosi dintre noi, dar cata vreme ne rugam zilnic la D-zeu "si nu ne du pe noi in ispita" in Tatal Nostru ne mai miram ca un militian se comporta astfel? Iar "capcanele" cu treceri la nivel dezafectate si alte lucruri producatoare de amenzi sunt pastrate intentionat... de fiecare data cand trec pe langa un "echipaj" din asta la panda sau cu radarul imi imaginez cum ar fi sa treaca unul sa lase din masina sa se rostogoleasca o grenada sub masina lor... azi unul, maine doi, si uite asa se face curatenie intre hoti si banditi, ca ei ar trebui sa fie in strada ca sa te protejeze pe tine ca cetatean care-i dai salariul in fiecare luna, nu sa te pandeasca, "ispiteasca" si amendeze...

Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Mie Iul 06, 2011 5:53 pm

Problema e că nu e vina lor ?n totalitate. C?tă vreme li se impune o normă neoficială. De vină sunt porcii de sus, la care nu ajungi niciodată.

Oricum am avut și experiențe plăcute cu unii dintre ei.

Avatar utilizator
grga
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 02, 2011 10:38 am
Contact:

Mesaj de grga » Mie Iul 06, 2011 6:59 pm

Foarte tare militianul . Stiti vorba "fiecare padure are uscaturi" eh... padurea asta are NUMAI uscaturi...

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mie Iul 06, 2011 8:34 pm

Mi-am mai amintit ceva:

Explicatie: (pentru cei care stiu zona, e simplu; pentru restul incerc sa fac totul cat mai clar) eram in Timisoara la McD. de la spitalul judetean, configuratia parcarii acolo este putin ciudata pentru ca pe "drumul" pe care tu il consideri intrare, de fapt, se face iesirea, iar intrarea propriu-zisa se face fie prin Mcdrive, fie ocolind toata parcarea, fie trecand printr-o interesectie semaforizata care te arunca intr-o alta parte a parcarii.

Eveniment: nefiind din oras, am vrut sa iau ceva de la McD. si am dat sa intru pe drumul (cu sens interzis si indicator ascuns dupa un panou de plexiglass) de care va spuneam mai sus. Boon, adica gresit, insa pe acel drum vroia sa iasa (regulamentar) un echipaj "de la rutiera". Bun si pana aici, numai ca domnii militieni vazandu-mi intentia s-au oprit si m-au lasat sa intru pe interzis, dupa care au asteptat sa parchez, au dat roata pe la semafoare si au parcat fix langa mine, spunandu-mi unde si cu ce am gresit. Am inteles ce facusem si am crezut ca doar ma dojenesc, pentru ca totul era sub forma de gluma, asa parea, insa s-au apucat sa scrie la PV. Am ramas blocat si nu am scapat decat cu 200 lei spaga si asta pentru ca eram in alt oras, la 500 km de casa si nu vroiam sa ma complic.

Intrebare: in aceasta situatie ce trebuia sa fac si cine a avut dreptate?

Multumesc!

Avatar utilizator
Marse
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 14, 2011 9:39 am

Mesaj de Marse » Mie Iul 06, 2011 9:54 pm

De vina e Klez, ca a traversat prin loc nepermis

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Iul 07, 2011 1:27 am

QUOTE (66RRR @ Jul 6 2011, 08:34 PM) Intrebare: in aceasta situatie ce trebuia sa fac si cine a avut dreptate?

In acea situatie amandoi ati avut dreptate.

Singura chestie e ca parcarea, respectiv drumul acces din interiorul mcD, e proprietate privata a McD, si raspunde legilor interne a McD. Drept urmare, politia nu avea nici un drept sa te amendeze pe tine, ca ai mers pe un sens unic de pe un drum privat. Spune-mi, daca-ti faceau PV, ce ziceau in el? Ca ai mers pe interzis pe strada CARE? Ce strada si ce numar are o alee dintr-o proprietate privata ?

Pai eu daca ma imbat ca porcu si incep sa fac cerculete cu masina in curtea mea, proprietate personala, militia in cel mai rau caz imi poate da amenda pentru deranjarea linistii publice, in rest nimic. La fel cum eu, tot beat fiind, daca ma dau cu masina prin copaci intr-o padure, militia imi poate da amenda doar ca am intrat cu un autovehicul intr-o padure a statului, fara aprobarea ocolului silvic de care apartine respectiva padure (care a mai ramas).

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori