Pentru Ce Te Mai Amendeaza Militia

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Joi Iul 07, 2011 9:37 am

Interesant si, cred eu, corect punctul de vedere al lui Klez.

Sa va spun una amuzanta, pe care am patit-o acum vreo 2 ani, unde chiar am gresit si mi-am furat-o (adica am dat tot 2 milioane spaga).
Mergeam spre Bacau, dinspre Bucuresti si pentru cine nu stie drumul, acesta e plin de sate, unde limita de viteza e 50 km/ora. Pentru ca drumul e drept si te indeamna la condusul cu viteza, mergeam destul de tare. Din sens opus vad ca se apropie o masina care imi face flash-uri si incetinesc; in cateva secunde ne apropiem atat de mult incat constat ca e un Logan albastru, caruia ii multumesc cu flash-uri ca m-a atentionat ca e "ceva". Trecand pe langa el, cel din Logan lasa geamul si raman blocat sa vad ca era un politist cu radar ascuns, intr-o masina fara inscriptii. Astfel ca imi face semn sa opresc, intoarce dupa mine si ma ia la rost... aveam 113km/ora pe limitare de 50km/ora. Mi-a aratat inregistrarea, am recunoscut si am cazut la pace, el razand de situatie: ii multumisem masinii de politie!

Avatar utilizator
ClaudiuCLS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 20, 2011 3:26 pm

Mesaj de ClaudiuCLS » Joi Iul 07, 2011 7:12 pm

Foarte aiurea sa ai "noroc" de asa militieni ....
Eu ma plangeam ca m-a prins radarul cu 65 km/ora ( in frana ) noaptea la ora 2:30 pe un drum necirculat din Bucuresti. E vina mea recunosc... dar pentru un asa abuz nu am ce comenta. Unii politisti sunt chiar nesimtiti. Ala trebuia filmat si reclamat. Trista situatie

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Joi Iul 07, 2011 7:35 pm

Interesul meu nu era sa fac "scandal si valva", eu doream sa imi pot vedea de drum cu permisul in buzunar.
Recunosc ca am gresit si din doua lucruri rele care mi se puteau intampla, imi doream sa fie cel cu spaga... deci pot sa-i spun noroc.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Iul 07, 2011 8:17 pm

s-ar putea ca drumul sa fie proprietatea mcD, dar s-ar putea(sigur) sa fie declarat drum public si atunci se aplica regurile codului rutier.
@klez, daca te dai printr-o padure s-ar putea sa fie privata, si atunci sa fii tu vinovat de tulburare de posesie sau violare de domiciliu sau distrugere - daca darami vreun copac - caz in care va trebui sa iti repari masina din banii tai ca de obicei asigurarile nu prea deconteaza daca intrii de buna voie pe un drum care nu este public sau deschis circulatiei rutiere.
revenind la problema ta, pentru contestatie te poti folosi si de prevederile codului rutier care spun ca indicatiile politistului rutier trebuie respectate inaintea semaforului, indicatoarelor si marcajelor.
succes!

Avatar utilizator
Directoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:56 pm

Mesaj de Directoru » Joi Iul 07, 2011 8:45 pm

Da-i in judecata nu ai cum sa pierzi!
70% din amenzile care le dau sunt contestabile si peste 90% din care se judeca sunt pierdute de catre IGP.

Asa ca ... spor!

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Dum Iul 10, 2011 12:08 am

Uite ca au si altii evenimente din astea

http://uk.cars.yahoo.com/08072011/36/dr ... -ja-0.html

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Iul 13, 2011 3:29 pm

sa fim in ton: toti e la fel!

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Lun Feb 13, 2017 7:53 pm

http://radioconstanta.ro/2017/02/13/pol ... a-soferii/

Poliția Locală NU mai poate amenda șoferii

Avocatul Poporului a promovat la Înalta Curte de Casație și Justiție un recurs în interesul legii privind competențele de a aplica sancțiuni legate de circulația pe drumurile publice.

„Polițiștii rutieri, în toate cazurile și polițiștii locali, în cazurile expres prevăzute de lege, au competența de a constata contravențiile și a aplica sancțiuni legate de circulația pe drumurile publice. (…) AP a promovat la ÎCCJ un recurs în interesul legii referitor la interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, raportate la art. 102 alin. (1) pct. 14 sau art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului (OUG) nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, în sensul stabilirii competenței funcționale a agenților constatatori (din cadrul poliției locale sau poliției rutiere), cu incidența art. 7 lit. h) din Legea nr. 155/2010 a Poliției locale. În opinia Avocatului Poporului, polițistul rutier este singurul care poate constata contravențiile reglementate de OUG nr. 195/2002″, precizează sursa citată.

Potrivit Avocatului Poporului, promovarea recursului în interesul legii s-a datorat faptului că, în practica judecătorească, au existat orientări jurisprudențiale diferite. Unele instanțe au apreciat că procesele-verbale întocmite de Poliția locală respectă dispozițiile legale cu recunoașterea competenței funcționale a polițiștilor locali de a constata contravențiile menționate și a aplica sancțiuni. Alte instanțe nu au recunoscut această competență. O altă categorie de instanțe a apreciat că procesele-verbale întocmite de Poliția locală sunt legale, dar nu s-a pronunțat în mod expres asupra competenței acesteia de a constata contravențiile.

Avocatul Poporului semnalează că, potrivit unor dispoziții din Legea nr. 155/2010, în domeniul circulației pe drumurile publice, pe lângă multe alte atribuții, Poliția locală constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staționate neregulamentar.

Totodată, norma legală instituie îndeplinirea de condiții pentru calitatea de polițist rutier — să fie agent de poliție specializat și să fie desemnat prin dispoziție a inspectorului general al IGPR.

În privința primei condiții, aceasta ar putea fi considerată ca fiind îndeplinită de un polițist local prin prisma unor prevederi din Legea nr. 155/2010, însă cea de-a doua rămâne neîndeplinită.

În condițiile în care nici OUG nr. 195/2002 și nici Regulamentul de aplicare a acesteia nu cuprind dispoziții referitoare la competența Poliției locale în materia circulației pe drumurile publice și procedura aplicabilă pentru constatarea contravențiilor de către Poliția locală, iar Legea nr. 155/2010 stabilește în mod generic competențe de constatare a contravențiilor și de aplicare a sancțiunilor în sarcina Poliției locale, Avocatul Poporului constată că nu există un cadru procedural pentru îndeplinirea de către polițistul local a atribuțiilor în materia circulației pe drumurile publice, care decurg din prevederi din Legea nr. 155/2010.

„Este adevărat că și polițiștii locali, în temeiul Legii nr. 155/2010, au anumite atribuții în domeniul rutier, însă sunt limitate, fără posibilitatea ca aceștia să constate și să aplice sancțiuni în temeiul OUG nr. 195/2002. Cu toate acestea, dacă totuși polițiștii locali acționează în domeniul rutier asupra unor fapte care ar intra sub incidența OUG nr. 195/2002, aceștia ar putea interveni doar împreună cu Poliția rutieră, în aplicarea art. 179 din Hotărârea Guvernului nr. 1391/2006″, arată sursa citată.


Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Mie Mar 29, 2017 6:11 am

Ce amenzi riscă șoferii care merg pe linia de la tramvai

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... 01?ref=yfp

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Vin Noi 24, 2017 9:44 pm

http://www.automarket.ro/stiri/guvernul ... 81291.html

Guvernul vrea să limiteze unele amenzi pentru șoferi de anul viitor: “Se pregătește plafonarea la nivelul din 2017”



Amenzile pentru șoferi, care sunt corelate cu salariul minim pe economie, vor fi limitate de la începutul lui 2018, pentru ca acestea să nu crească, a anunțat premierul Mihai Tudose.


Guvernul se pregătește să majoreze salariul minim brut pe economie de la 1.450 lei la 1.900 lei la 1 ianuarie, rezultând o creștere de 450 lei.

În acest context, autoritățile vor să plafoneze unele amenzi pentru șoferi.

“Amenzile se raportează, conform legii, la salariul minim, pentru a nu crește și a da naștere la alte interpretări, doamna ministru de Interne mi-a spus că lucrează la o ordonanță, la un act normativ, pentru a se plafona amenzile”, a explicat premierul, întrebat dacă Guvernul are în vedere adoptarea, în 2018, a unei măsuri privind plafonarea unor amenzi la nivelul acestui an.

În acest moment, un punct-amendă reprezintă 10% din salariul minim brut pe economie. Dacă salariul minim va urca de la 1 ianuarie, același lucru se va întâmpla și cu amenzile de circulație în lipsa unei intervenții a Guvernului.

Via Agerpres


Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori