Se Ocupa Cineva De Productie Muzicala?

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Iun 17, 2011 12:48 pm

Una din pasiunile mele este productia muzicala.
Ma intrebam daca mai sunt si alti colegi pasionati de asa ceva, pentru a ne putea impartasii experienta, discuta tehnologiile existente, tehnici, etc...

Daca da, atunci sunt curios ce sequencer folositi, ce instrumente VST preferati, sampling, synthesis, placi sunet, controlere etc...

Hai sa vedem!

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Sâm Iun 18, 2011 12:54 pm

Fruity Loops ... ca sequencer - dar in regim de amator-beginer..eu il folosesc doar asa in joaca nimic serios . In schimb stiu sigur ca se preteaza excelent si la nivel pro - am cativa cunoscuti care fac efectiv minuni muzicale cu acest program

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Iun 20, 2011 7:20 am

FL are ceva posibilitati la clasa lui. Chiar e folosit de artisti mari (chiar si Mike Oldfield la folosit).
Eu ca DAW folosesc Cubase 5 care sincer mi se pare cel mai bun pentru productie acum. Iti recomand sa il studiezi daca iti place. Iti ofera mai multe posibilitati.
Gasesti un tutorial in format DVD 3 volume care te invata sa-l folosesti. Fara un astfel de tutorial sincer, nu ai sanse sa lucrezi cu el.
Eu lucrez cu Cubase de peste 10 ani, tot ca hobby dar sincer, pana nu au scos un tutorial de asa ceva, nu stiam sa exploatez la maxim Cubase 5.
Ar mai fi Ableton Live, dar cum ii spune si numele, e mai bine facut pentru gig-uri live.
Cubase 5 nu prea vine cu multe plug-in-uri sau instrumente VST.
FL are niste plug-in-uri bunicele si poti sa-ti faci treaba din prima.

Eu ca instrumente VST de baza folosesc:

Korg Legacy Collection - un set de sintetizatoare destul de bun, replici ale celebrelor sintetizatoare pe care le si imita.
Reaktor 5 - iti creezi propriile instrumente, module, efecte, sincer e folosit de foarte multi produceri dar cere un studiu amanuntit si ceva cunostinte de ce e ala un sintetizator sau fizica daca vrei a sunetului. Destul de criptic.
Trilian Bass - de la Spectrasonics, e cam mare dar merita! Vine pe 5DVD-uri double layer! Are cam tot ce se poate numi bass in lumea asta pe el si cam tot ce e bass in lumea asta poti face cu el.
Omnisphere - de la Spectrasonics la fel de mare 6DVD-uri double layer! Urmasul lui Atmosphere.
Battery3 - ca si banci de sunet, am mai multe insa Vengeance are editii bunicele si le recomand!
Nexus - cam prost ca interfata dar are cateva chestii care numai el le stie. Eu mi-am cumparat si pack-ul psy-trance, dar sincer nu a meritat banii! Ce nu-mi place la el este ca la sectiunea de AMP si FILTER, algoritmul de taiere la controale e prea aiurea, cand ai tot cand nu ai nimic, asta m-a dezamagit, dar nici nu l-am studiat in amanunt, cred ca se poate aranja.

Ca si hardware folosesc o placa audio Audiofire 2 de la Echo, ca monitorizare folosesc o pereche de casti Audio-Technica ATH M50 care sincer, sunt exceptionale si le recomand oricui.
Am avut un controler M-Audio Radium 49 dar am renuntat la el in urma cu ceva timp dar nu-mi pare rau ca acum sunt mai multe optiuni pe piata.

Ce ma incanta in ziua de azi este faptul ca daca iti doresti sa faci muzica independent acasa astazi se poate si cu bani mai putini. Bine, depinde si genul abordat! Cand apar instrumente apar si nevoi mai mari, dar pentru un amator, cu 1000 Euro ai parte de un setup minimal decent!

Numai bine si sa mai auzim pareri!
Fişiere ataşate
1.jpg
1.jpg (765.84 KiB) Vizualizat de 7425 ori

Avatar utilizator
rage
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 06, 2011 10:48 am

Mesaj de rage » Mie Iun 22, 2011 2:00 pm

ba ce ma bucur ca mai e lume cu muzica pe aici :D

eu momentan am doar tentative de productie, sunt dj de felul meu...

ca sa ma joc de`a productia folosesc un mpc500... astept cu interes sa imi iau un mac sa bag logicul... si de ableton as vrea sa ma apuc pt ca se integreaza smecher cu serato si m`ar ineresa

voi cu ce muzica sunteti? ca poate o punem de un colabo ceva

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Iun 23, 2011 4:49 am

ohoho rage! ma bucur enorm as aud asta. am un tutorial de Live8! Apple iti recomand, sunt foarte stabile.
Eu sunt pe Electronica, Progg-House, Art-Music.

Avatar utilizator
rage
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 06, 2011 10:48 am

Mesaj de rage » Joi Iun 23, 2011 1:36 pm

ei, la stil se pare ca nu ne prea potrivim dar nu are nimic :)eu sunt cu hiphop, jazz, funk, chill, turntablism... dar tutorialele sunt binevenite experienta e experienta

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Iun 28, 2011 2:32 am

rage iti recomand sa studiezi problema cu Stutter Edit. Pe genul tau muzical se preteaza foarte bine!
Sincer nu am lucrat cu FL, pentru ca nu l-am inteles, dar daca-l sti, si suporta instrumente VST (presupun ca da) incearca sa downladezi versiunea demo a lui Stutter Edit. Tehnica a fost introdusa de Brian Transeau (aka BT) si tot el a ajutat si la dezvolatarea software-ului.
Daca ai sa cauti pe Wikipedia dupa Stutter Edit vei intelege de ce e important pentru genul tau muzical. Si eu il folosesc in muzica destul, dar nu m-am hotrat inca daca merita sa-l cumpar sau nu.

Practic e un efect, dar care raspunde la controler de track midi. Track-ul midi da send-ul pe o anumita nota sa spunem, unde ti-ai asign-at un efect din Stutter, si-l trimite la efectul Stutter setat de tine care va afecta track-ul pe care l-ai inserat ca efect, sa spunem pe toate liniile de "drums". Poti sa-l pui si pe master, cand masterizezi si vrei sa dai putina miscare la tot.
Daca ti se pare interesant incearca-l, iar daca ai nelamuriri cu implementarea poti sa ma intrebi.

Iti adaug un filmulet de pe youtube cu ce face acest VST.








Avatar utilizator
rage
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 06, 2011 10:48 am

Mesaj de rage » Lun Iul 04, 2011 12:27 pm

vst-urile sunt o treaba buna si nu prea eu cand ma joc de`a muzica (eu mai mult mixez decat sa produc, d`aia zic ca ma joc) prefer sa folosesc hardware... pentru efecte am un efect hardware dar efectele nu prea sunt elementul hiphopului alte efecte am la mpc built in singurul controller midi pe care il am este serato sl1 la mpc inca nu am cablu midi-usb deci nu se pune

odata ce prind niste timp o sa iau totusi softul sa il bag in ableton (presupunand ca pana la urma prind niste timp ca sa invat niste ableton ))

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Iul 11, 2011 9:24 am

rage, eu inteleg ce zici, si disputa asta hardware vs. software in muzica e cunoscuta. Eu unul sunt pentru software si o sa-ti argumentez de ce. In primul rand daca iti cumperi sa zicem un sintetizator hardware, pretul acestuia in general nu este neglijabil. Eu daca ar fi sa-mi iau un sintetizator hardware (si chiar vreau sa-mi iau) m-as orienta la un Nord Rack 2x (pentru ca n-am nevoie si de clape, folosind controler midi desi diferenta de pret nu ar fi foarte mare si Clavia Nord Lead 2x e o bijuterie). Un al doilea argument, cate sintetizatoare hardware tre' sa-ti iei ca sa completezi o suita software? Este absolut limitat prin esenta sa. In plus, calitatea acestuia nu o poti imbunatatii, la software, daca ai bani de o placa mai buna, biti multi si rezolutie mare (24bit/192Khz sample rate), faci si softul sa se auda mai bine. Software-ul este mai flexibil si sincer, multi produceri folosesc software exclusiv si nu mai departe de BT (care e cel mai mare producer de EDM), Deadmau5 care studiaza niste software de pe la Moog, Apparat, etc.. Cu hardware sa produci sunet implica convertoare A/D de calitate, etc..
Idealul meu este de a le amesteca cumva intre ele dar mainly software.
In ceea ce te priveste pe tine, da..software nu prea ai ce face ), adica ai putea sa-ti iei un controler de DJ pentru Traktor (sau Ableton) ca sa eviti clasicul setup de doua deck-uri si mixer.

Eu acum mi-as dori un Novation SL 49 MK II .. eeeeeeeee teribil!

Avatar utilizator
widoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 04, 2011 2:11 pm

Mesaj de widoo » Joi Aug 04, 2011 2:19 pm

Ma mir ca nu ati folosit pana acum Reason de la Proppelerheads; eu ma joc in el de vreo 2 ani.. http://www.youtube.com/watch?v=FVVOmm0l ... re=related
Am avut o mare pasiune pentru dj mixing, dar care s-a cam "evaporat" din cauza job-ului si lipsei de timp liber. Am un mixer Behringer de dj, am avut 2 cdj 100 Pioneer, un sistem audio realizat de mine: un amplificator profesional si 2 incinte a cate 100db bucata cu ajutorul carora mi-am inebunit vecinii ani de-a randul
Ca softuri de mixing recomand Traktor, iar pentru inceput Virtual DJ vers. 2.02.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori