Spuneti Nu Carpatica Asigurari

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Iun 08, 2011 4:37 am

Dragi colegi,

Acum o luna, mi-am gasit masina lovita, parcata, dupa o noapte care am petrecut-o la niste prieteni.
Vinovatul a procedat corect, a incercat sa ne contacteze, noi dormeam pe la acea ora asadar s-a dus la politie.
Ce s-a intamplat? Un FORD a intrat in BMW-ul X5 al unui prieten al meu iar acest BMW X5 a fost proiectat in autoturismul meu Mitsubishi COLT.
In urma accidentului autoturismul meu are bara spate varza, haionul varza, mi-a suit-o din impact pe bordura, mi-a rupt cordul la un cauciuc, mi-a lovit putin janta si ce-i mai grav, mi-a rupt suportul la radiator!

Nefericirea mea a fost ca vinovatul a fost asigurat la CARPATICA ASIGURARI!

Aici a inceput calvarul!

A 3 a zi, am dat cu greu de un "inspectoras de asigurari" pe numele sau mic GABRIEL!

Am fost in service unde s-au "constatat" daunele atat la autoturismul meu, cat si la BMW-ul prietenului meu, care are avarie si in fata si in spate.
S-a fotografiat absolut tot, in procesul declaratia facuta, am declarat toate avariile provenite din acest impact!

Am zis ca totul va fi bine.
Nu se intampla absolut nimic asadar am inceput sa fac "presiuni" la Sibiu direct, de unde provine asiguratorul.

Asteptasem deja o luna, iar eu am nevoie sa plec din tara cu autoturismul.

Ieri am primit un SMS formal unde eram invitat la sediul CARPATASIG Braila sa mi se "rezolve problema"!

Acolo am avut o mare surpriza!!! Reparatiile acceptate erau urmatoarele:

Inlocuire haion, reparat bara spate si cam atat! Valoarea aproximata 2000 lei!
M-a pufnit rasul!

I-am explicat "domnului inspector" ca mai am avarii care nu apar in "aprobarile de la Sibiu" si i-am explicat ca tehnologic, este imposibil sa repare acea bara spate, trebuie inlocuita!
N-am ridicat pretenitii si la cauciuc, fiind consumabil....si de....oricum le schimbam!

Acesta mi-a explicat ca "asta e situatia", m-a pus sa aleg dintre doua service-uri cu care eventual sa "jonglam cu sumele". Cum adica sa "arajam" sa "jonglam"? Mi-am parcat masina si am gasit-o praf, o vreau cum a fost! Ce vina am eu ca asiguratul era asigurat la CARPATICA?

M-am facut negru de furie, dar cum nu-mi place scandalul si cum stiam ca stau de vorba doar cu un "slujbas" instruit sa reduca cheltuielile "firmei", am plecat de acolo si am pus mana pe telefon si am sunat direct la Sibiu!

Dupa ce i-am explicat doamnei Maria Dan telefonic despre ce este vorba, aceasta cu nesimtire m-a invitat sa demonstrez eu, intr-un service care sunt daunele si sa fac o cerere speciala, separata de despagubire! Pai bun, atunci "domul inspector" de ce-l mai tineti angajat? Nu cumva ca sa constate toate daunele el? De ce trebuie eu sa umblu pe timpul meu, banii mei, la alte service-uri ca sa imi castig ceva de drept al meu: reparatia autoturismului, aducerea sa in starea initiala!

I-am mai amintit doamnei ca am mai schimbat un haion in trecut, cand aveam masina in contract de leasing si ca factura era de 7500 lei, o suma oarecum departe de cat au "apreciat" ei! La acea repratie am schimbat doar haionul, bara nu a fost lovita, nimic in spate indoit, ori masina mea este si pe dedesubt indoita logic!
Ca sa scurtez povestea i-am explicat doamnei sa-si informeze superiorii imediat despre problema si sa incerce sa repare repede "greseala procedurala" asta doar ca sa nu aibe parte de un articol in ziar a doua zi, sa umplu internetul in toate pozitiile cu povestea mea, sa ma prezint la OPC si sa-mi mai trimit si sa le mai trantesc si vreun proces si eventual o poveste la Realitatea.

A ramas sa fiu contctat astazi de un reprezentant de la Galati, am cerut ca autoturismul sa mi se repare la IRICAD, reprezentanta Mitsubishi de unde mi-am si cumparat masina si nu in ce SRL a lui "nea Ilie de la scularie", fost angajat in Laminorul Braila si care si-a facut si el firma dupa revolutie ca stia sa de cu ciocanul!

Carpatica Aisgurari Braila are doar doua contracte cu 2 service-uri al carui nume nu-l dau, dar care sunt cele mai pesime din oras!

Cam asta e povestea mea cu Carpatica Asigurari, si dragi colegi, va rog nu va incheiati polite RCA cu aceasta firma, puteti face necazuri unor terti nevinovati!

Va tin la curent cu povestea.

Va doresc toate cele bune si trafic fara incidente, iar de sunteti loviti sa va fereasca sfantul ca vinovatul sa fie asigurat la CARPATICA ASIG!

SPUNETI NU CARPATICA ASIG!
Fişiere ataşate
IMG006.jpg
IMG006.jpg (928.9 KiB) Vizualizat de 6621 ori
IMG005.jpg
IMG005.jpg (828.26 KiB) Vizualizat de 6616 ori
IMG004.jpg
IMG004.jpg (884.26 KiB) Vizualizat de 6625 ori

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Iun 08, 2011 9:13 am

Stiam ca, Carpatica asigurari sunt extrem de neseriosi, defapt multi striu acest fapt dar avadn polite RCA ieftine multi calici isi fac la ei ca oirucm de polita nu vor beneficia ei incaz de ceva. Deaia eu prefer sa am casco, incaz de ma loveste vreun bercec o fac pe casco cu regres pe RCAul lui daca vad ca societatea care a eliberat RCAul face nazuri. Carpatica este praf chjiar si la casco asa ca fugiti de ei indiferent de ce tip de asigurare doriti sa incheiati(casa, masina etc).

Incearca sa vorbesti cu directorul sucursalei braila sau galati sau daca nu direct cu directorul pe tara si daca nici asa nu rezolvi nimic fa o plangerea la CSA(comisia de supraveghere a asigurarilor) si daca nbici asa nu rezolvi singura solutie e instanta asta in cazul in care vinovatul nu iti da bani de buna voie din buzunarul lui sa iti repari maisna. DAca se ajunge in istanta fi pregatit pentru un proces de 1-2 ani. Daca ai casco apeleaza la el cu incredere si deschide dosarul cu regres pe RCAul vinovatului.

Imi pare rau pentru intamplare si succes in rezolvarea problemei.

Pune te rog si niste poze sa vedem cum e maisna avariata in fata.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Iun 08, 2011 9:28 am

mda, am patit o chestie similara cu, carpatica: m-a lovit un tip care era asigurat la carpatica. 2 luni mi-am batut capul cu ei iar intr-un final am cedat si am facut-o pe casco meu. trec peste detaliile de nervi, certuri etc. singurul lucru castigat a fost faptul ca eram cu un prieten ce voia sa-si asigure 8 masini de la firma lui, la carpatica, insa in urma celor intamplate mie, le-a zis celor de la Carpatica ca se duce la in alta parte si asa a facut.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Iun 08, 2011 12:11 pm

Flipper nu am ce poze sa pun cu avaria din fata pentru ca e un suport de plastic care a cedat in momentul impactului. Masina datorita fortei de impact, desi a fost parcata langa bordura, am gasit-o in pozitia din fotgrafiile de mai sus, adica pe bordura! Acel suport sustine radiatorul. Nu am ce sa mai fotografiez ca s-a legat cu o sarma sa nu-mi cada pe drum pana s-or "simtii" Carpatica.

Haideti sa va dau vesti noi. Dupa ce i-am facut de doi bani ieri la telefon pe astia de la Sibiu, ma trezesc sunat astazi de directorul sucursalei Braila. I-am explicat domnului ca nu sunt deacord cu "solutia tehnologica" ca sa ma folosesc de limbajul lor de lemn de doua parale, si l-am invitat pe dumnealui sa-mi repare bara, daca tot e cu reparatie si nu cu inlocuire, iar eu ii fac masina cadou daca iese ca la carte!

L-a mai trimis odata pe inspectorul de daune si am fost impreuna la un service unde s-a demontat toata masina pe spate si s-a refotografiat.
Am facut si eu niste fotografii dar le postez mai tarziu pentru ca sunt in format RAW si trebuie sa le fac JPG.

S-a facut o nosta de constatare din partea service-ului in care se specifica ca nu se poate repara bara, si acum a ramas ca sa spun asa in limbaj de net "PENDING"!

Lampile din bara de la numar sunt praf, fusta spate praf, sunt multe piese cu inlocuire, toate praf, chestii mici dar care se aduna iar magarii astia va dati seama ca nu stiu cum sa mai traga de suma!

Revenind la discutia telefonica cu "dom' derector", i-am explicat ca s-a omis suportul de radiator, desi l-am specificat in procesul verbal. A inceput sa-si exprime temerea ca avaria ar putea provenii din alt incident. I-am spus astfel: vin cu masina la dvs. dezlegam sarma aia pusa la service in fata inspectorului dvs. de daune ca sa sustina radiatorul si vedem cam la cati cm de pamant rame ansamblul, si daca eu puteam circula cu masina in conditiile alea atunci inseamna ca avem toate strazile in Romania ca Autostrazile Internationale.... Asadar i-am inchis gura.

A ramas sa se refaca toate formalitatile si sa-l sun daca nu s-au rezolvat toate problemele.
Vai daca a-ti stii cat ma enerveaza formalizarile astea. Toti incearca sa pastreze aceasta falsa curtoazie, sa para ca se vor utili. Fiti mai oameni buni pe fata: "mai baiatule, ne pare rau ca ti-ai luat-o dar ce vrei... traiesti de ieri in Romania?"

L-am avertizat pe "derectorul" Braila cu aceeasi curtoazie de care au dat si ei dovada ca daca totul nu va decurge ca la carte, nu stiu cat se descurca ei cu campaniile de publicitate ale lor, dar eu i-am asigurat ca voi fi foarte eficient in a le distruge imaginea prin toate caile mele: ziar local, post televiziune de scandal national, promo pe net.... si mai tare si nu-i las ca asa mi-e felul!
Astept runda a doua baieti...

Revin cu fotografiile cum am promis dar am dat edit la post!

Deci... bara aia nu stiu cat va dati seama de ea insa pe o lungime cam de 70 cm are multiple fisuri longitudinale, imposibil de reparat, logic!
Ma bucur ca a fost destul de rezistenta in spate si portbagajul nu mi s-a deformat efectiv, doar intr-un mic colt, langa roata de rezerva. Acolo nu se poate inlocui nimic deci, se "va trage".
Toate mecanismele de pe haion, inclusiv sistemul de inchidere a scapat ca prin minune.
Mai e un suport de tabla pe care-l vedeti in imagine, pe care se afla si aerisitoarele (chestiile acelea de plastic cu o supapa de cauciuc) ambele facute tandari pe care-l voi cere inlocuit, daca nu apare in urmatorul deviz.
Lampile din bara de la numar sparte, irecuperabile si acelea.
Haionul se va schimba cu totul cum va spuneam si in postul anterior, nu l-am mai fotografiat ca-l vedeti in cele vechi.
Nu stiu cum se numeste acel ansamblu acela spate, solid, dar totul este indoit de la impact si sigur nu se inlocuieste ca nici nu ar fi eficient sa taie din masina.

Acum stau si-mi fac niste calcule ca omul. Suma aprobata pana acum, a fost de 2800 lei (a mai crescut intre timp dupa telefonul de ieri).

Haionul e vreo 15 mil gol, bara daca nu ma insel vreo 11 goala. Mai e vopsire, manopera, mai sunt anexele, lampitele, aerisitoarele, etc... Cum vor intra oare in bugetul asta caraghios pe care-l "chinuie" ei.
Fişiere ataşate
_6085372.jpg
_6085372.jpg (1.41 MiB) Vizualizat de 6593 ori
_6085370.jpg
_6085370.jpg (859.68 KiB) Vizualizat de 6585 ori
_6085369.jpg
_6085369.jpg (5.24 MiB) Vizualizat de 6584 ori
_6085368.jpg
_6085368.jpg (5.55 MiB) Vizualizat de 6580 ori
_6085367.jpg
_6085367.jpg (4.47 MiB) Vizualizat de 6599 ori

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Iun 08, 2011 12:29 pm

Bravo, asa trebuie tratati nesimtii asita de la asigurari. Fi tare si nu te lasa pana nu iti obtii toate drepturile.

Vezi ca ai dreptul sa iti alegi tu serviceul une sa iti repari masina, ei nu au voie sa iti impuna un service anume cel mut iti pot recomanda dar decizia finala iti apartine tie. Nici un asigurator nu iti poate impune un service anume atunci cand iti repari masina pe RCaul celui vinovat.
La casco depinde de contract. De exemplu am vazut intr-un contract casco la Euroins ca o masina cu pana la 3 ani vechime se repara in reprezentanta, intre 3 si 10 ani se repara intr-un service autorizat RAR si agreat de asigurator si peste 10 ani se repara in regie proprie.
De evitat ar fi si Euroins.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mie Iun 08, 2011 12:45 pm

Eu unu avand Leasing la B.C.R. .. am zis sa imi fac si casco+rca tot la ei .. chiar daca sunt putin mai scumpi pentru ca, in principiu, ar trebui sa fie interesul or sa se miste mai repede cu eventualele dosare de dauna. Cert este ca nu mi-au facut niciodata probleme nici pe partea de Casco .. si nici pe RCA atunci cand am avut nevoie .

Carpatica nu e prima oara cand se aude ca e degeaba pusa pe luat bani.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Iun 08, 2011 1:21 pm

Donkey eu m-am tiganit in trecut si cu BCR asigurari. Nu stiu cum sunt la CASCO dar la RCA pana nu am ajuns sa-i iau golaneste si pe aia nu se mai simteau odata!

Flipper eu stiu ca pot sa-mi aleg service-ul dar problema este in felul urmator, nici unii nu ii accepta. Asta dimineata am fost la Iricad la GL si am vorbit cu baietii si mi-au spus clar, mai nu ne incurcam cu astia ca au sa ne dea 2 miliarde de vreo 2 ani. Mi-au spus deasemenea ca se indoiesc sa ma accepte vreun service ca cica au datorii mai peste tot.
Ei si Euroins sunt in aceeasi situatie!
In Braila am optiuni la 2 service-uri si ambele sunt apa si pamant.
Aici sunt putin dezavantajat. As putea sa cer si banii sa o fac in regie proprie, dar hai sa fim realisti ce suma au ei in cap si cat costa distractia!
Eu am schimbat numai un haion in trecut pe CASCO la IRICAD, nu a fost nimic de indreptat prin alte parti. Montat haion si vopsit 7500 lei, si ei vor sa-mi faca toata dauna cu 2800 lei.
O sa am de furca nu zic nu. Problema este ca mi-au stricat vara psihologic vorbind.
Vroiam sa plec din tara sa dau un tur prin Europa si stau dupa nesimtitii astia.
Ei mizeaza foarte mult pe delasarea romanului, ei frate, nu toata lumea e la fel.
Eu nu am nimic de pierdut sa ma tin de capul lor.

Ce dracu sa fac ca va dati seama ca nici un service serios nu o sa ma primeasca! Nu am nici o idee!
Pe de-o parte ma gandesc ca sa puna un haion pe pozitie si o bara or fi si astia in stare.
Mai mult mi-e frica de vopsitorie, sa nu-mi gazeze geamurile sau alte tampenii.

Service-ul asta recomandat de inspectorul de daune nu are nici canalizare de exemplu... Eu ce dracu sa mai zic.
Iar mi-e frica de indreptat. Mie nu prea-mi place ideea asta de ciocanire, presare, intindere pentru ca toate fortele alea de torsiune afecteaza structura metalului.

Ma simt obligat sa vand masina, si-mi pare rau intr-un fel ca sincer, am avut 5 autoturisme si dintre toate asta a fost cea mai fiabila. Cu exceptia unor accidente din cauza altora si vreo 2 bai sparte ca e joasa, n-am avut probleme.
Apa, paie si bataie....

Sa vedem ce mai urmeaza de la Carpatasig!

Avatar utilizator
Vet
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 02, 2010 7:18 am

Mesaj de Vet » Lun Iun 13, 2011 9:22 am

Iti tin pumnii sa rezolvi problema cat mai usor! Si pe mine m-a lovit cineva cu rca facut la Carpatica , dar am avut noroc cu casco-ul meu facut la Generali! Personal ii recomand , am avut cateva evenimente cu masina , au platit mereu fara nici o problema!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Iun 13, 2011 11:48 am

mai este o solutie putin inumana si de durata: iti faci masina pe banii tai si te judeci cu soferul vinovat pentru diferenta.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Iun 13, 2011 12:39 pm

nini nu stau eu sa ma judec cu baiatul ala, ce rost are? la ce s-au mai inventat soc. de asig. ? a platit baiatul asigurare ca sa aibe asigurare.
vad ca inca nu m-a contactat nimeni, am trimis de dimineata un e-mail directorului de la Br sa-i amintesc ca am fotografiat si eu daunele si ca le-am notat separat acolo, sa fie in caz ca le omit ei pe viitorul aviz de reparatie.
vinovat nu e soferul aici, aici e Carpatica careia i-ar trebuit luat dreptul de a mai incheia asigurari!
O sa contactez si CSA daca nimic nu se intampla.
Ce fac? Cheltui in jur de 5000 lei (poate si mai mult, am aproximat doar), il dau pe amaratul ala in judecata, castig in 10 ani procesul si n-are baiatul sa zicem de unde sa-mi dea banii!
Ce socoteala am facut?
Nu oameni buni, Carpatica trebuie sa plateasca, cum stie sa ia banii la oameni pe asigurari sa stie sa si despagubeasca!
Imi bat joc de ei de nu se poate, le pun filme pe youtube, ma duc si mai port discutii atat cu inspectorul cat si cu directorul, le inregistrez cu telefonul, le trimit la CSA, uite asa imi bat joc de ei, daca vor sa-si bata joc de mine.
Am inregistrat convorbirea telefonica cu directorul de data trecuta in care imi promitea marea cu sarea, sa vedem ce va iesii.
Eu sunt o persoana care lupta pe caile ei, justitia e pentru cei care au rabdare!
Eu nu prea am!
Multumesc si va tin la curent!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori