Lyoness

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
stmurgeanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 02, 2011 5:14 pm

Mesaj de stmurgeanu » Joi Iun 02, 2011 5:23 pm

dupa istoria recenta a Romaniei, cu SAFI, Caritas, FNI, Delphin etc este normal sa fim circumspecti

dar mi se pare cel putin amuzant, daca nu aberant, sa ne dam cu parerea despre ceva ce nu cunoastem

Lyoness este un sistem de fidelizare f simplu: primesti gratuit un card de fidelitate (deocamdata au un astfel de card aproape 2 milioane de europeni) pe care daca il prezinti la magazinele partenere (Carrefour, domo, praktiker, flanco house of art si alte 18500 la nivel de Europa), primesti cashback (1-2%), adica ti se vireaza in contul tau bancar 1-2% din tot ce cumperi

asta e afacerea

pentru cei care vor sa recomande mai departe si sa dea si prietenilor un astfel de card, exista niste stimulente (bonus 0,5% + 0,5% de pe primele doua niveluri de recomandare)

adica primesti 0,5% din valoarea totala a cumparaturilor prietenilor tai carora le-ai recomandat un card lyoness si din ale prietenilor prietenilor tai

atat

dar nu e obligatoriu, poti doar sa iei cardul si sa il folosesti ca pe orice card de fidelitate, doar ca nu primesti puncte si stelute, ci bani cash, si ai un singur card valabil in zeci de mii de magazine in zeci de tari

simplu

daca mai doriti lamuriri, va stau la dispozitie

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Joi Iun 02, 2011 9:15 pm

Eu inteleg ca aia iti dau bani. Intrebare mare intrebare: DE UNDE?
Chiar nu m-am nascut ieri, n-am jucat niciodata sau sa fiu ars de vreun MLM din asta insa ma bufneste rasul cand cineva incearca sa ma convinga de vreun castig in vreo afacere de genul asta.

@stmurgeanu: ti se pare aberant? cu atatea exemple in spate?! mie mi se pare de 2 ori mai aberant sa imi zici sa am incredere in asa ceva. Trebuie sa le dau contul (doh, sa-mi vireze banii) si sa astept sa vad daca imi dispare ceva dupa aia?
Oricum, la 1 post al tau, cred ca esti Mos Gerila de care vorbea Marty mai sus iti urez succes.
De unde plateste compania asta procentele din cumparaturi la 2 mil de clienti? De unde isi scoate profit?

+1 Marty, +1 Стрелок

Eu inca nu pot intelege cum inca mai exista oameni maturi si creduli la astfel de chestii. Sau la vanzarile alea din usa-n usa. Good God!

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Joi Iun 02, 2011 9:46 pm

Prostia omeneasca e infinita !

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 03, 2011 1:47 am

QUOTE (gabitzu @ Jun 2 2011, 08:15 PM) Eu inteleg ca aia iti dau bani. Intrebare mare intrebare: DE UNDE?
E fidelizare pana la urma. Ei fac reclama la magazinele din protocolul lor si obtin un discount. Un sambure iti da tie si doi samburi tin pentru ei. Mie ideea mi se pare geniala pentru fondator (nu neaparat pentru clienti, desi nici dezavantaj nu pare cat timp nu gonesti sa cumperi de la partenerii lor ci de unde e mai convenabil pentru tine).

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Iun 03, 2011 8:54 am

Inca un post ca al lui stmurgeanu si trebuie sa mutam topicul la Combat Zone!

Avatar utilizator
stmurgeanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 02, 2011 5:14 pm

Mesaj de stmurgeanu » Vin Iun 03, 2011 9:49 am

de unde iti da banii?! foarte simplu:

toti partenerii comerciali platesc catre Lyoness un discount de minim 4% (pana la 26% la unele magazine)

mai exact: te duci la Leonardo, iti cumperi incaltari de 1000 RON (am exagerat suma ca sa pot face calculele mai usor), iar cand platesti prezinti cardul

Lyoness factureaza 10% catre Leonardo (adica 100 RON), din care iti vireaza tie 20 RON (cei 2% de care spuneam)

simplu

PS: am spus ca mi se pare aberant sa vorbim (ferm si sententios) despre lucruri pe care nu le cunoastem sau nu le intelegem

PS2: in ceea ce priveste increderea in Lyoness:

"- oare o firmă de talia T?V (care este cea mai mare şi cea mai cunoscută firmă de certificare a sistemelor de management şi de calitate din lume, cu un prestigiu neştirbit) ar audita şi ar certifica o afacere de tip scam (ţeapă)?!

- aceeaşi ?ntrebare este valabilă şi dacă vorbim de certificarea ISO acordată de qualityaustria

- oare firme precum Carrefour (nr 2 mondial), Vodafone (nr 1 mondial), OMV (nr 1 ?n Europa Centrală şi de Est), Praktiker, Skype, iTunes, Burger King, Kika, Shell, Hervis, Levi?s, Lidl, Ibis, buy.com, Baumax, Otto, Intersport, Dell, Apple şi alţi giganţi ai lumii şi-ar asocia numele cu o firmă ţepară?! Cică ?n SUA s-ar fi semnat deja parteneriatul şi cu WallMart (nr 1 mondial ?n domeniul afacerilor de retail)

- oare armate ?ntregi de jurişti, economişti şi alţi consultanţi ai acestor corporaţii nu au studiat Lyoness cu atenţie, pentru a şti exact cu cine semnează, cu cine fac parteneriate şi cu cine ?şi asociază numele?!"


QUOTE (gabitzu @ Jun 2 2011, 09:15 PM) Eu inteleg ca aia iti dau bani. Intrebare mare intrebare: DE UNDE?
Chiar nu m-am nascut ieri, n-am jucat niciodata sau sa fiu ars de vreun MLM din asta insa ma bufneste rasul cand cineva incearca sa ma convinga de vreun castig in vreo afacere de genul asta.

@stmurgeanu: ti se pare aberant? cu atatea exemple in spate?! mie mi se pare de 2 ori mai aberant sa imi zici sa am incredere in asa ceva. Trebuie sa le dau contul (doh, sa-mi vireze banii) si sa astept sa vad daca imi dispare ceva dupa aia?
Oricum, la 1 post al tau, cred ca esti Mos Gerila de care vorbea Marty mai sus iti urez succes.
De unde plateste compania asta procentele din cumparaturi la 2 mil de clienti? De unde isi scoate profit?

+1 Marty, +1 Стрелок

Eu inca nu pot intelege cum inca mai exista oameni maturi si creduli la astfel de chestii. Sau la vanzarile alea din usa-n usa. Good God!


din tot discountul (intre 4% si 27%) pe care il incaseaza, Lyoness isi retine 1%, restul (intre 3 si 26%) se intoarce in grupul de clienti fideli

PS: disocunturile sunt intre 4 si 27 %, am scris gresit la comentariul anterior, scuze (oricum, exista si cateva exceptii, cativa parteneri care acorda discounturi in afara acestei plaje)


QUOTE (chacha @ Jun 3 2011, 01:47 AM) E fidelizare pana la urma. Ei fac reclama la magazinele din protocolul lor si obtin un discount. Un sambure iti da tie si doi samburi tin pentru ei. Mie ideea mi se pare geniala pentru fondator (nu neaparat pentru clienti, desi nici dezavantaj nu pare cat timp nu gonesti sa cumperi de la partenerii lor ci de unde e mai convenabil pentru tine).

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iun 03, 2011 1:44 pm

Vezi ca te bagi la reclama mascata, stmurgeanu. Cam cunosc systemul Lyoness, nu l-am murdarit, chiar l-am aparat dar discount-ul garantat incepe de la 1% iar 25% obtii la servicii de genul Skype, nu la produse de zi cu zi. Adica faci o reclama mincinoasa si tinand cont ca ai postat doar la Lyoness pe acest forum, as crede ca ai legaturi cu aceasta firma pe care, ma repet, probabil am aparat-o, explicand de unde vine profitul. Este un sistem de fidelizare a clientilor, din care fiecare castiga (jos palaria).

Insa sa pastram proportiile realitatii legat de discount-uri (care nu e garantat MINIM 4%) si sa nu uitam ca nu e un topic de reclama, ci un topic de cafenea.

Avatar utilizator
stmurgeanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 02, 2011 5:14 pm

Mesaj de stmurgeanu » Vin Iun 03, 2011 1:58 pm

este o diferenta intre cashback si discount:

cashback-ul pe care il incasezi este 1-2% la toate magazinele (cu cateva f putine exceptii), asa cum am spus (si de la Skype, unde discountul este 23%, tu tot doar 2% primesti cashback)

discountul total pe care il incaseaza Lyoness (nu clientul!) este la majoritatea celor 18500 de comercianti minim 4% si am si precizat ca sunt cateva exceptii

nu fac nici o reclama mascata, lamuresc niste aspecte tehnice, la un topic ce nu a fost deschis de mine


QUOTE (chacha @ Jun 3 2011, 01:44 PM) Vezi ca te bagi la reclama mascata, stmurgeanu. Cam cunosc systemul Lyoness, nu l-am murdarit, chiar l-am aparat dar discount-ul garantat incepe de la 1% iar 25% obtii la servicii de genul Skype, nu la produse de zi cu zi. Adica faci o reclama mincinoasa si tinand cont ca ai postat doar la Lyoness pe acest forum, as crede ca ai legaturi cu aceasta firma pe care, ma repet, probabil am aparat-o, explicand de unde vine profitul. Este un sistem de fidelizare a clientilor, din care fiecare castiga (jos palaria).

Insa sa pastram proportiile realitatii legat de discount-uri (care nu e garantat MINIM 4%) si sa nu uitam ca nu e un topic de reclama, ci un topic de cafenea.

Avatar utilizator
dumitru.cosmin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 11, 2012 8:57 am

Mesaj de dumitru.cosmin » Dum Mar 11, 2012 9:39 am

QUOTE (Donkey @ Mar 14 2011, 08:13 PM) De cateva saptamani bune ma tot bazaie cineva la cap sa imi fac un card CASHBACK Lyoness . Am intrat pe site-ul lor si mi se pare putin suspect ca nu prea se dau cine stie ce detalii despre toata treaba .. si mai degraba esti invitat pe la diferite prezentari sa ti se explice live .

E cineva pe forumul asta care participa la chestia asta ?
Niste feedback va rog!


Merci!

Fugi cat poti de minciuna!
Socrul meu din Constanta a patit la fel, a fost inselat, inclusiv in problema recuperarii acestor sume asa/numite avansuri la cumparaturi viitoare, a bagat 4000 de euro in acest nou Caritas ascuns sub masca Multi Level Marketing – card de cumparaturi, unde grosul “afacerii” vine de la fraierii care vin, repet, cu bani de acasa cum au venit si la Caritas, crezand ca se vor imbogati rapid si peste masura, fara munca sau cu munca aproape deloc. Restul de carduri de Cashback ale cumparatorilor detinatori de carduri Lyoness obisnuite (si nu “gold!” ha ha ha) si aflatori doar in treaba contribuie indirect la mascarea ilegalitatii noului joc piramidal la care, se vede treaba ca, inca odata, autoritatile (procuratura doarme pe ea asteptand pensia babana) au inchis ochii, fie doar si pentru a incasa niste taxe la stat de la o afacere asa-zis legala.
Romani treziti-va si nu mai incercati sa pacaliti munca sau pe altii! In fond va pacaliti pe voi insiva, pe cei dragi si cel mai rau, viitorul material si moral al urmasilor.

Un om cu judecata

P.S.
Aproape toti cei fraieriti au comportament de oameni spalati pe creieri , de membri sectanti, fereasca Domnul sa incerci sa le deschizi ochii asupra inselatoriei ca se fac foc si para. Putini reusesc sa se trezeasca si sa recunoasca greseala, in primul rand de moralitate: dorinta de inavutire prin nemunca.

Dixit!

Dl Stmurgeanu este parte interesata la ducerea inselatoriei pe mai departe, probabil e in varful jocului piramidal Caritas - Lyoness.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Joi Mar 15, 2012 7:01 pm

Se vede treaba ca micul topic atrage cateva elemente Google-itoare )
Cert e - pentru mine - un singur lucru => daca ceva pare sa fie prea bun pentru a fi adevarat.... PROBABIL E

Asadar .. carduletul de la Lyoness a fost pentru mine o excelenta racleta de zapada si cam atat

P.S. - intre timp au aparut dintre cunostintele mele niste cazuri in care li s-a solicitat returnarea a unor sume de ordinul miilor de leuti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori