Iarasi taxa de prima inmatriculare...

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
YaKuZa
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 14, 2008 4:44 pm

Mesaj de YaKuZa » Vin Mar 21, 2008 3:32 pm

Eu vreau sa`mi aduc un eclipse motor 2000 cc 16v e din 97 si presupun ca are euro2 ca nu scrie si Taxa speciala in Euro : 4006 si am bagat euro3 care nu cred ca are taxa e :1717.2 ... mie unu nu mi se pare deloc normal asa ceva~X( iar cu procese nu cred ca isi permite oricine sa se judece

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Vin Mar 21, 2008 6:39 pm

Ramane sa asteptem viitoare guvernare daca o sa fie alta fac haz de necaz, nici mie nu imi convine taxa pt ca si eu vreau sa imi aduc o masina din germania dar taxa este prea mare si nu se merita, in afara de un miting, iesit-ul in strada impotriva taxei nu stiu ce am putea face.....

Avatar utilizator
YaKuZa
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 14, 2008 4:44 pm

Mesaj de YaKuZa » Vin Mar 21, 2008 9:33 pm

uite aicea un calculator de taxa auto si zice si taxa actuala si cea care intra in vigoare de la inceputu lunii iulie 2008 *Calculator TaXa AuTo* Park ar parea ceva mai omenesc zik eu

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Mai 14, 2008 11:30 pm

Chestia e ca taxa lu' peste-prajit Tariceanu, e cea mai mare hotie pe care puteau sa ne-o bage pe gat umflatii pe care i-am ales (cine i-a ales, ma rog).
In cazul unui proces impotriva statului in care aveti drept obiectiv obligarea acestuia la inapoierea banilor, e cu dus si intors. Trebuie sa ai nervi de otel sa te bagi la asa ceva. Un proces dureaza. Si dupa ce iti mananci nervii prin tribunal termen de termen, dupa ce iti angajezi un avocat (care nu munceste pe degeaba), dupa ce platesti taxe de timbru aferente pretentiilor pe care le ai in proces, ajungi la concluzia ca te mai costa mai mult toata dandanaua asta, decat daca platesti taxa de prima inmatriculare si, sanatate.
No offence, sa nu ma intelegeti gresit, sunt 100% impotriva taxei si i-as impusca pe cei care au venit cu ideea, dar sa nu ne p***m contra vantului.
Si cand ma gandesc ca o sa le dau si eu vreo 600 de euro, imi vine sa ma dau cu capul de pereti. Dar ce pot sa fac, doar nu o sa stau cu masina neinmatriculata. ASTA E!!!!!!!

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Joi Mai 15, 2008 1:46 pm

moro, da-mi voie sa te contrazic. Sunt avocat, nu am avut o astfel de cauza pana acum, dar am colegi care au castigat multe procese legate de taxa auto si nu dureaza mult cum spui tu. Maxim 4 termene daca toate partile se misca "cu talent" adik daca aduc actele cand se cer, platesc taxele de timbru etc. La GL s-au castigat astfel de procese. Poti verifica pe http://portal.just.ro/InstantaDosareLis ... itutie=121.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Mai 15, 2008 2:38 pm

Pentru cei care doresc inmatriculari masini sh o alternativa mai ieftina este inmatricularea lor in bulgaria. Se practica din ce in ce mai mult. Urmatoarea mea masina (pentru ca probabil va fi sh) va avea numere de bg

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Mai 15, 2008 2:50 pm

Pai e cam veche varianta asta! Oricum, cica Senatul ar fi votat ieri sau alaltaieri scoaterea taxei de prima inmatriculare si returnarea banilor. Ar mai trebui sa voteze si Senatul si suntem gata de asezat la coada si luat cascavalu' inapoi.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Mai 15, 2008 3:12 pm

Si ce daca e veche? Este foarte buna. Eu nu cred in abolirea taxei. Au negociat la sange cu cei de la burxelles. Va fi redusa la jumatate dar nu eliminata. O sa vedem

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Joi Mai 15, 2008 4:16 pm

Ce bine ar fii, dar eu cred ca e praf in ochi cu ocazia campaniilor electorale http://www.automarket.ro/stiri/senatul- ... 11698.html momentan ramane varianta bulgaria........ ii imbogatim pe bulgari...

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Joi Mai 15, 2008 5:35 pm

allexino - Poate ai dreptate. Sti ce vorbesti pentru ca lucrezi in domeniu.
Intreb si eu (in general), daca tot avem sorti de izbanda, adormitii maicii domnului de alesi, de ce ne mai baga pe gat taxa asta aberanta. Ei nu vad ca justitia le da peste ochii? Asta e o intrebare mai mult retorica, asa ca sa imi exprim nemultumirea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori