Noutati In Bucuresti 2

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Dum Feb 13, 2011 10:46 pm

Salut,

am luat cele scrise mai jos de pe forumul celor de la Chevrolet.



Dupa povestea care a circulat pe net nu demult cu cei care pacaleau lumea in urma unui accident usor intentionat, iata ca alta intamplare ce pare reala umbla printre soferi. Este vorba de o metoda de furat care nu este deloc noua, dar care prinde tot mai mult teren: cea cu telecomanda universala care deschide masinile. De fapt nu le deschide ci nu te lasa pe tine sa o inchizi, lasand masina numai buna de furat. Iata mai jos detaliile calde:

Sper ca acest mail sa ajute cat mai multi oameni!

Astazi, 10.02.2011, am avut ceva de rezolvat in zona P-ta Cosbuc- Bdul Libertatii (Bucuresti). Am parcat masina in fata sediului RCS-RDS , am rezolvat ce aveam de rezolvat in 15 min si m-am intors la masina.

Nu am reusit sa deschid masina nici din cheie (telecomanda) nici din telecomanda de la alarma. Langa mine un domn se chinuia sa-si inchida masina cu telecomanda si nu reusea. Deci eu nu reuseam sa o deschid pe a mea el nu putea sa o inchida pe a lui.
PREA MARE COINCIDENTA!!!!!!!!!!!!!!!!

Mi-am adus aminte ca citisem pe net un articol care explica ca masinile care se inchid cu telecomanda nu sunt sigure deoarece se poate bruia semnalul dat de aceasta si masina nu se inchide ( desi tu ai apasat pe buton si esti sigur ca s-a inchis).

M-am uitat in jur si?????? o masina micuta cu 2 usi, marca Datsun, culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate. M-am dus catre acea masina, in ea erau 4 indivizi (cum aratau este usor sa ghiciti), unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut, au plecat.

Imediat dupa ce au plecat, ne-am putut descuia, respectiv incuia masinile din telecomanda. Asadar este o noua metoda de a fura din masina. Verificati-va masina dupa ce ati inchis-o.

Cum functioneaza: individul tine permanent apasat pe butonul dispozitivului, care emite un semnal (frecventa) sau ce o fi, semnal ce nu lasa comanda ta de inchidere sa ?ajunga? la masina. Apesi pe buton sa inchizi masina, iar daca nu esti atent sa vezi daca intr-adevar s-a inchis, aceasta ramane deschisa. Pe urma doar asteapta sa pleci de langa masina si te usureaza de ce ai lasat prin ea.

Nu credeam asta stiind ca alarmele schimba codurile la fiecare activare, si am un sistem de alarma bun, foarte laudat. Se pare ca e pentru fraieri cinstiti.

Cei care ati patit asta sau ati vazut, va rog, sustine-ti avertismentul, cei care nu au vazut tineti minte si anuntati-va prietenii si nu numai.

Avatar utilizator
ClaudiuCLS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 20, 2011 3:26 pm

Mesaj de ClaudiuCLS » Mar Feb 15, 2011 6:44 pm

Cele mai bubuie mintea la unii...
De asa ceva chiar nu am mai auzit. Dar ma astept ca hotii sa defina din ce in ce mai inventivi. Important e sa nu lasam niciodata obiecte de valoare in masina.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Feb 15, 2011 6:51 pm

Eu niciodata nu las la vedere in masina mai nimic, nici macar o geaca si cand o inchid ma uit mereu sa vad daca au clipit avariile.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Feb 15, 2011 7:19 pm

Inca un motiv pentru care consider ca e mai ok sa ai geamurile foliate.

Si eu ma uit la semnalizatoare cand inchid masina, iar daca e relativ liniste se aud si motorasele inchizatoarelor.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Feb 16, 2011 10:01 am

QUOTE (marius_EVO @ Feb 13 2011, 10:46 PM) M-am uitat in jur si?????? o masina micuta cu 2 usi, marca Datsun, culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate. M-am dus catre acea masina, in ea erau 4 indivizi (cum aratau este usor sa ghiciti), unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut, au plecat.


Voi stiti cam de cand nu se mai fabrica Datsun?

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Mie Feb 16, 2011 10:53 am

la povestea cu accidentul usor eu nu am inteles care este pacaleala.

sa adimitem ca mi s-ar intampla asa ceva. pe langa faptul ca la o avarie asa de puternica nu poti justifica de ce pe masina ta nu exista urme ale accidentului si din cate stiu politistii la accidente nu sunt chiar asa de prosti, mai exista si posibilitatea de a face o expertiza.
a doua la mana, de ce as merge la politie atata timp cat exista constatarea amiabila si sa-i pun in mana rca-ul si sa fac ceva pe franciza lui de accident.

mi se pare un bullshit

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Feb 16, 2011 11:38 am

QUOTE (mfdunhill @ Feb 16 2011, 10:53 AM) a doua la mana, de ce as merge la politie atata timp cat exista constatarea amiabila si sa-i pun in mana rca-ul si sa fac ceva pe franciza lui de accident.

pai el se duce la politie si depune plangere pe nr masinii tale si automat intri in ancheta...
el nu vrea sa faca actul amiabil (trebuie sa fie acord comun) si de aia se duce la politie...
+ ca pe el il doar in cot ce vrei tu si el faca in asa fel in cat sa-ti ia banuti din buzunar...
in cazul de neacordare prioritate - iti ia permisul...


p.s. marius astea cu telecomanda o stiu de 2-3ani am vazut emisiuni la rusi... + astia cand vor sa fure masina si nu reusesc in 2-3 minute pleaca... =D

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Mie Feb 16, 2011 2:06 pm

@zambet cine spune ca nu imi recunosc vina? si chiar si asa daca se duce la politie sa reclame faptul ca nu vreau sa ma prezint, mintind, crede-ma ca sansele ca el sa o incurce sunt mult mai mari.

daca faci un pic de valva se poate termina cu dosar penal pentru tentativa de inselaciune. crede-ma ca este posibil si usor

Avatar utilizator
Tavi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 17, 2009 1:50 pm

Mesaj de Tavi » Mie Feb 16, 2011 8:24 pm

Pe tema telecomenzilor care refuzau sa functioneze am vazut o emisiune in Italia despre anumite dispozitive electronice ale unor firme (instalatii de supraveghere, amplificatoare pentru antene, etc) care produceau un camp magnetic atat de mare in jurul sediului ca "innebunea" telecomenzile angajatilor si ale celor care parcau in apropiere. Deci poate fi un dispozitiv creat intentionat sau intamplator. Dupa ce s-au facut plangeri, cei de la Cronica Carcotasilor din Italia (Striscia la Notizia) au mers la fata locului cu aparatura de masurare a interferentelor si cei care le produceau au renuntat la sistemele respective. Deci unde parcati e bine sa va asigurati ca masina s-a incuiat cum trebuie.

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Lun Mar 28, 2011 11:27 pm

Am intampinat astfel de probleme cu clienti care ramanea pe dinafara masinilor in incinta parcarii Marriott. Posibil diverse instalatii de bruiaj, prost calibrate, de la "vecinii" de peste drum...pentru ca in 6 ore cele doua masini blocate si-au revenit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori