Noi Nu Participam La Protest ?

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Sâm Ian 08, 2011 5:05 pm

Principalul jucator, care da tonul intotdeauna cand "e cazul" sa se scumpeasca benzina/motorina, este Petrom/OMV. Tot ei au in posesie si exploatare rezervele de petrol ale tarii, rezerve care acopera cam 40% din consumul intern(consum care inseamna practic si petrolul prelucrat, din care o mare parte ajunge la export, deci productia interna ar acoperi de fapt mai mult din consumul intern). Eu de cateva luni bune nu am mai trecut pragul unei benzinarii care poarta sigla Petrom/OMV si nici nu am de gand sa ii mai "vizitez vreodata". Desi accizele nu sunt inca la nivel european totusi am ajuns si depasit Austria ca pret la pompa(calitatea combustibililor din UE se pare ca nu trebuie "aliniata" diferentele fiind sesizabile chiar si la o alimentare la greci.. ). Nu pot intelege de ce nu se procedeaza ca in SUA unde marja de profit a companiilor petroliere este reglementata prin lege. Piata combustibililor nu poate fi comparata cu piata materialelor de constructii(ca exemplu) si sa se arunce in fata consumatorului ineptii de genul reglarii pretului prin cerere/oferta. Domeniul energetic este de importanta strategica si trebuie reglementat ca atare... Variatiile pretului(care la noi sunt in mod constant de trend ascendent.. ) carburantului afecteaza absolut toata structura de preturi a pietei, preturi care oricum in tara noastra au depasit de mult preturile din UE(inclusiv la alimente de baza...) si nu par sa aiba de gand sa se opreasca in curand. Iar in RO, in domeniul petrolier, este cartel toata ziua, numai ca nimeni nu va "descoperi" oficial asta vreodata.

Avatar utilizator
palatin
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 11, 2010 2:00 pm
Contact:

Mesaj de palatin » Dum Ian 09, 2011 1:47 pm

Nu saracirea dealerului o vrem noi...ideea de protest inseamna ca majoritatea consumatorilor doresc un pret corect la carburant
Nu dealerul este vinovat de pret si nici nu va saraci daca boicotarea va avea loc......ideea este sa se creeze un precedent,oamenii sa simta ca pot schimba viata lor in bine.
Pretul corect la pompa ar trebui sa fie acela care permite ca dintr-un salariu mediu sa poti cumpara 1000 de litri de benzina.....ca in majoritatea tarilor vestice.Asta e targetul!
Succes si nu uitati.......17,18 si 19 ianuarie nu cumparati carburant,nu apelati la niciun serviciu platit in benzinarii!

Avatar utilizator
las ruinas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 04, 2010 11:41 pm

Mesaj de las ruinas » Dum Ian 09, 2011 2:29 pm

Nu cred ca cineva se asteapta sa se ieftineasca benzina de maine. Ideea protestului e alta: sa vada cine trebuie ca ne pasa. Si ca avem un cuvant de spus. La scumpirea asta concura atat firmele petroliere cat si statul prin politica de taxe. E foarte usor sa guvernezi doar crescand taxele. Sau taind salarii. Asta poate sa faca si o maimuta... Singura problema e ca pe termen lung asta duce la faliment.
Trebuie ca si in tara asta oamenii sa aiba un cuvant de spus. Iar cei ce iau decizii care ne privesc pe noi, sa stie ca putem sa "sanctionam" acele decizii.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mie Ian 12, 2011 9:09 am

Deci ne bagam???? Incercam sa facem si o lista cu cei care vom participa ?

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Ian 12, 2011 12:22 pm

Mai bine fara lista , doar locul si ora de stabilit si cine vrea si poate sa ajunga e bine venit .

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Ian 16, 2011 7:35 pm

Se pare ca prin departamentul de marketing ale OMV-Petrom lucreaza urmasi ai fostilor securisti

Avatar utilizator
palatin
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 11, 2010 2:00 pm
Contact:

Mesaj de palatin » Dum Ian 23, 2011 10:42 pm

VA RUGAM SA FITI SOLIDARI CU NOI SI IN PERIOADA 01.02.2011-15.02.2011 SA NU INTRE NIMENI IN NICIO BENZINARIE OMV/PETROMV. SA ALIMENTAM MASINILE DOAR LA RESTUL BENZINARIILOR SI VETI VEDEA CA PRETURILE VOR SCADEA MAI MULT CA SIGUR. 2 SAPTAMANI FARA NICIUN CLIENT INSEAMNA PIERDERI DE MILIOANE DE EURO PT EI. NU-SI VOR PERMITE ASA CEVA. AMINTITI-VA DE 21-22 DECEMBRIE 1989. ATUNCI NE-AU MURIT TATI, FRATI, BARBATI SI COPII. SI-AU DAT VIATA PT LIBERTATEA NOASTRA. NOI VA CEREM UN SIMPLU LUCRU PT BINELE VOSTRU. NU ALIMENTATI DE LA OMV / PETROMV!!!! In anul 1998 in Franta s-a aplicat exact acelasi gen de protest si Shell a rezistat doar 5 zile


Eu ma bag....!

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Mar 09, 2011 10:47 pm

Care il stiti pe asta ?

Avatar utilizator
gabivdo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2008 10:34 am

Mesaj de gabivdo » Joi Mar 10, 2011 7:14 am

Foarte fain, sa speram totusi ca nu ajungem asa de rau
Desi dupa cum vad prin media, in timp ce cotatia euro scade, pretul petrolului a inceput sa scada iar la noi pretul benzinei creste...ca de obicei, totul e pe invers. Oricum nu cred sa apuce generatia noasta o Romanie in care sa scada vreodata preturile semnificativ. Ca glume de genu "ieftinim carburantii cu 5 bani" si peste o saptamana "ii scumpim cu 15 bani" am mai vazut.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Mar 10, 2011 1:49 pm

Si in croatia s-a scumpit ieri benzina cu 20 de lipa, undeva la 11 bani pe litru. Deci se pare ca peste tot se intampla. In Ungaria am bagat acum 2 saptamani Shell Power 95 cu 6.3 sau 6.4 ron iar cea mai ieftina benzina la Shell era undeva la 5.9 ron.

Salariu minim pe economie in Croatia: 300-350 de euro net. Deci raman la parerea mea, aici este problema, si nu in pretul benzinei. Nu este Romania cea mai mare putere economica incat sa poata stabili astfel de politici mondiale, dar cred ca se poate "lucra" la salarii pe termen mediu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori