Discutii Foto/video

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Mai 09, 2013 9:36 pm

Nu face nimeni misto de nimeni. E simplu: unii fac poze din pasiune (uneori aproape de obsesie, ca aia cu pescuitul), altii o fac din cauza job-ului. Si unii si altii sunt obligati sa fie la curent cu tot ce misca in domeniu.

Noi (profanii) ne complacem sa folosim "sapuniere" si telefoane de dragul amintirilor "intzepenite" pe un suport fizic.

Deja sunt 2 variante in care fiecare se aseaza unde-i convine. Io-s profan, fac poze cu tembelefonul si cu sapuniera. Dar imi place sa cred ca unele imagini chiar mi-au iesit mai bine decat altora ce se lauda cu "tunul" si cu "janta".


[attachment=19384:DSC00565.JPG]

"scula" e un SE K850i cu drivere modate
Fişiere ataşate
DSC00565.JPG
DSC00565.JPG (2.28 MiB) Vizualizat de 6117 ori

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Joi Mai 09, 2013 9:39 pm

@Samyaza : "...am comparat pe un Canon 5D Mark II un obiectiv prime de 50mm, 1.4 cu clasicul 24-70mm L 2.8 care e poate cel mai bun zoomar de la Canon si sincer, ala fix il rupea la tot, putere de separatie centrala, marginala, aberatii, etc.. deci concluziile le trageti singuri iar ca preturi obiectivul de 50mm 1.4 Canon costa 1500 Lei iar 24-70mm 2.8 L costa 9800 Lei. ..."

Salve.
Nu sunt de acord cu tine, "clasicul 24-70 2.8 L" nu e chiar cel mai bun zoom al lui Canon.
Pe obiective zoom super-angular si normal, cum e si 24-70, canon abia acum incepe sa dreaga busuiocul si sa ajunga optica echivalenta Nikon din urma.
Nu stiu ce sistem foto utilizezi, eu in schimb folosesc in majoritatea timpului Canon si acasa si la serviciu, asa ca o sa impartasesc din experienta proprie.
Prima versiune a lui 24-70 2.8 L nu a fost una dintre cele mai stralucite, tinea de noroc sa nimeresti o copie foarte buna, iar comparatia cu 50 1.4 (cu 50-ul inchis la f2.8 sau mai mult) nu putea decat sa faca de rusine zoom-ul.
De ceva vreme Canon a lansat versiunea noua, 24-70 2.8 L II, care este mult peste prima. Sunt teste pe net care arata chestia asta, pot si eu sa confirm ca e peste prima versiune cu mult. Se apropie mai mult de prime-ul de 50 1.4 decat reusea prima versiune de 24-70.
Iar in ceea ce priveste cel mai bun zoom fabricat de Canon, in urma cautarilor pe net si dupa teste personale (nu foarte concludente pentru ca nu m-am jucat decat cu un singur exemplar) eu as zice ca acesta ar fi
70-200 2.8 L IS II.

In legatura cu DXO, sunt de acord ca este foarte bun, eu nu am spus o secunda ca nu ar fi. In definitiv, e o chestie ce tine si de obisnuinta (in sensul de programele cu care te-ai obisnuit sa lucrezi) si mai ales de ceea ce se preteaza cel mai bine pentru activitatea pe care o desfasori.). Doar cu afirmatia ta: "Lightroom-ul e mai mult pentru editare de masa (pozari de nunti tiganesti aka romanesti si botezuri)" nu am fost eu de acord si am zis sa nu ramana oamenii cu vreo impresie gresita.
Succes !

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Vin Mai 10, 2013 10:12 am

Pana sa ajungem toti sa achizitionam full frame-uri, ne descurcam si cu variante mai ieftine.

In ceea ce ma priveste, intru in categoria celor pasionati. Sunt inca la nivelul de incepator, insa invat repede si sper ca si bine. Marturisesc ca sunt mai preocupat de povestea spusa de pozele pe care le fac decat de detaliile tehnice. Momentan detin un mirrorless cu care m-am jucat destul de mult si care are suficiente functii pentru a ma ajuta in procesul de asimilare a diferitelor tehnici de fotografiere.

Am avut un acces de nebunie inainte de sarbatorile de Paste in care am fost pe punctul de a-mi achizitiona un full frame (Canon 5D Mark II mai exact), insa mi-a facut un fotograf rapid un calcul in ceea ce priveste pretul obiectivelor si al accesoriilor si spre linistea mea financiara am renuntat la idee. Am realizat ca e mai convenabil sa-mi achizitionez un DSLR middle level (Canon 7D, sau Nikon D7100, cel de-al 2-lea probabil va castiga batalia) si 2-3 obiective prime.

Nu urmaresc sa scot bani din fotografie si din acest motiv investitia intr-un full frame mi se pare nejustificata. Asta nu inseamna ca sunt sanatos la bila si spun asta pentru ca in maxim 2 saptamani imi fac un site in care o sa-mi postez fotografiile pe care le consider reusite si astfel sper sa invat din comentariile vizitatorilor cat mai multe lucruri utile legate de fotografie. )))

Referitor la programele de editare, consider ca orice amator pasionat de fotografie va gasi Lightroom 4 mai mult decat suficient pentru editarea pozelor.

In ceea ce priveste discutiile de mai sus...de Cristibna stiam ca nu e pasionat de fotografie de la ultima intalinire, insa Volint se pare ca are o latura artistica care iese usor usor la iveala.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Vin Mai 10, 2013 11:00 am

QUOTE (Samyaza @ May 8 2013, 09:55 AM) Daca vreti un soft serios, luati-va ... DXO Optics Pro.

... trebuie tras in RAW nu trageti in JPG ca la JPG n-ai editare ...

Lightroom-ul e mai mult pentru editare de masa (pozari de nunti tiganesti aka romanesti si botezuri)

QUOTE (Samyaza @ May 9 2013, 07:55 AM) Sfatul meu e sa lucrati cu prime-uri ...

...recomand un 14mm sau 16mm pentru wide-angle, clasicul 50mm, un 85mm pentru portrete, un 100mm (macro) si daca vreti sa va duceti mai sus un 200mm sau un 400mm pentru tele. Astea-s obiectivele de trusa ce nu pot lipsii. Dupa bugetul fiecaruia va puteti lua si alte obiective speciale.

apreciez informatiile postate de tine si chiar iti multumesc pentru ceea ne impartasesti. totusi ma vad nevoit sa remarc ca ai tendinta sa exagerezi in anumite privinte si sa azvarli in niste incepatori cu tot felul de OZN-uri in calitate de formator de opinie ar trebui sa te cobori la nivelul nostru si sa ne lamuresti, nu sa ne bagi in ceatza.

majoritatea celor care citim acest topic NU traim din editare foto, NU caram 6 obiective prime dupa noi si mai ales nu stam sa le schimbam dupa fiecare cadru.
spre informarea ta Lightroom nu este "mai mult pentru editare de masa" ci este pentru organizarea colectiei de fotografii, ceea ce maretzul tau DXO nu stie! editarea in masa este un bonus marginal al Lightroom care depaseste cu mult nevoile de editare ale cititorilor acestui thread.

nu inteleg din ce cauze, pe toate forumurile de la noi indiferent de subiect, se gasesc destui care sa ne explice ca ne trebuie musai Lamborghini pentru a invatza sa conducem, ne trebuie musai Full Frame pentru a invatza sa fotografiem si ne trebuie musai camera profi pentru a ne filma copilul la serbare.

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Lun Mai 27, 2013 4:47 pm

Salutare!

Dupa multe impresii citite pe net si dupa multe discutii cu persoane care fac bani din fotografie, ma oprisem la Canon 7D sau Nikon D7100. E un marketing impresionant la Nikon si ok as spune la Canon pe produsele lor. Parerile sunt subiective intre cele 2 branduri, insa cert este ca ambele sunt aparate performante.

Decizia a fost grea, insa intr-un final am ales aparatul care sper sa-mi tina companie in concedii in urmatorii ani, cu investitie in obiective desigur.

Este vorba despre Pentax K-5 II.

Are o calitate a imaginii de m-a dat pe spate (am vazut o serie de poze la un amic), este water & dust resistant (functioneaza si la temperaturi de -10 grade), are motor de stabilizare in body, sunt extrem de multe obiective rezistente la apa si praf, iar obiectivele din seria Limited sunt fantastice.

Revin cu impresii personale saptamana viitoare dupa ce ma intorc de la Roma.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Lun Mai 27, 2013 5:05 pm

Lumina buna sa ai!

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Dum Feb 12, 2017 6:13 am

Idei trasnite pentru sedinta foto de nunta

http://mireasa-perfecta.ro/foto-video/i ... a/?ref=yfp

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Sâm Feb 18, 2017 5:21 pm

Cele mai bune telefoane ale momentului! Topul brandurilor populare în 2017

http://redustore.ro/stiri/top-branduri- ... ent=238453

Cu toate că pot alege dintre numeroase modele de smartphone-uri, oamenii se îndreaptă de cele mai multe ori spre aparatele produse de brandurile renumite la nivel internațional.

Există numeroase firme producătoare de telefoane mobile mai puțin cunoscute, dar oamenii optează deseori pentru cele ale brandurilor populare. Notorietatea acestora îi determină pe cumpărători să le aleagă, deoarece au garanția că vor achiziționa un produs de top, care să merite investiția făcută.

Am realizat un top al celor mai renumite branduri producătoare de smartphone-uri și care sunt ofertele disponibile la momentul actual. Iată, deci, care sunt cele mai bune telefoane mobile ale acestui început de an:


1. Apple

Apple se remarcă în lumea tehnologiei prin produse de cea mai bună calitate, fiind considerat unul dintre producătorii de top atunci când vine vorba despre smartphone-uri. Iphone-ul se diferențiază de restul aparatelor similare lui prin intermediul designul, dar și datorită sistemul de operare folosit.

Iphone 7

Iphone 7Iphone a ajuns deja la a 7-a versiune, iar cel mai recent model propune numeroase inovații în ceea ce privește modul de operare, dar și aspectul exterior.

Numărându-se printre cele mai dorite telefoane ale momentului, Iphone 7 are și un preț pe măsură.

Unde și cât costă: cel mai râvnit model de smartphone marca Apple, Iphone 7, poate fi achiziționat de pe Orange.ro contra sumei de 3.363,84 lei.



Iphone SE

Iphone SEPrintre variantele mai accesibile ale unui telefon marca Apple se numără și modelul Iphone SE.

Acest model este unul dintre primele versiuni Iphone lansate de producătorul american, el fiind tot ceea ce îi trebuie unui utilizator cu buget de nivel mediu.

Unde și cât costă: Orange.ro îți propune o super ofertă pentru smartphone-ul Iphone SE. Acesta costă în prezent doar 2.100 lei.


2. Samsung

Cel mai aprig concurent al Apple este, bineînțeles, Samsung. Compania produce și vinde anual miliarde de telefoane mobile de ultimă generație, cea mai populară serie fiind cea denumită ”Samsung Galaxy”, care reunește cincisprezece modele diferite.

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy S7 EdgeSamsung Galaxy S7 Edge este cea mai recentă versiune a smartphone-urilor din colecția ”Samsung Galaxy S”.

Remarcabil este faptul că, pe lângă funcțiile aparatului, Samsung încearcă să surprindă și printr-un design deosebit.

Unde și cât costă: se deosebește printr-un design modern și capacități tehnice greu de egalat. Telefonul mobil Samsung Galaxy S7 Edge este disponibil pe eMAG.ro la prețul de 3.094,90 lei.



Samsung Galaxy J5 (2016)

Samsung Galaxy J5 (2016)Samsung încearcă să producă telefoane pentru toate categoriile de clienți, indiferent că aceștia au un venit mediu sau mare.

Este și cazul telefonului Samsung Galaxy J5, care are o serie de funcții caracteristice aparatelor marca Samsung, dar are un preț accesibil.

Unde și cât costă: a făcut furori anul trecut, iar acum este disponibil la preț promoțional. Telefonul mobil Samsung Galaxy J5 (2016) costă în prezent doar 849,99 lei.


3. LG

Notorietatea brandului LG este dată, în mare măsură, de prețul produselor. Telefoanele comercializate de LG se caracterizează ca fiind produse de cea mai bună calitate, dar vândute la prețuri mult mai mici, cel puțin comparat cu ceilalți competitori existenți pe piață.

LG G5

LG G5Compania LG a investit foarte multe fonduri și timp în producerea celui mai recent model de smartphone, LG G5.

Acesta este un produs destinat publicului larg și, cu toate că vine însoțit de o serie de caracteristici performante, prețul rămâne unul destul de accesibil.

Unde și cât costă: economisești 200 lei dacă decizi să cumperi smartphone-ul LG G5 Titanium Grey de pe CEL.ro. Magazinul online ți-l pune la dispoziție contra sumei de 2099 lei.



LG Aka

LG AkaComparativ cu restul producătorilor de top, LG se remarcă și prin faptul că investește în aspectul inedit al aparatelor sale.

Spre exemplu, LG Aka este smartphone-ul dedicat în exclusivitate tinerilor, genul de aparat care va atrage atenția datorită designului său.

Unde și cât costă: în cazul telefonului mobil LG Aka Yellow accentul a fost pus pe designul inedit. Poți avea și tu un astfel de smartphone haios, mai ales că eMAG.ro ți-l oferă pentru doar 967,90 lei.


4. HTC

Exact ca în cazul LG, compania HTC reușește să se claseze în rândul brandurilor de top datorită produselor performante, disponibile la prețuri destul de accesibile pentru publicul larg. Acesta este motivul pentru care HTC continuă că concureze cu succes împotriva unor nume precum Apple sau Samsung.

HTC M10

HTC M10HTC încearcă să aducă îmbunătățiri considerabile aparatelor sale, cu fiecare nouă versiune lansată pe piață.

Exact asta s-a întâmplat și în cazul HTC M10, cel mai nou și performant telefon al brandului. El răspunde cu brio nevoilor utilizatorilor săi și are un preț pe care destul de mulți și-l pot permite.

Unde și cât costă: cu un discount de 21%, telefonul mobil HTC M10 este disponibil pe evoMAG.ro la prețul promoțional de 2.379 lei.



HTC Desire Lifestyle

HTC Desire LifestyleHTC Desire Lifestyle este, exact așa cum îi spune și numele, un telefon mobil dedicat vieții de zi cu zi.

Designul este unul modern, iar funcțiile aparatului îl fac să fie potrivit pentru tineri și adulți deopotrivă.

Unde și cât costă: un telefon versatil, destinat persoanelor într-o continuă mișcare, smartphone-ul HTC Desire Lifestyle poate fi achiziționat de pe eMAG.ro la prețul promoțional de 1.099,99 lei.


5. Huawei

Compania chineză este un producător renumit de smartphone-uri și, cu toate că popularitatea a găsit-o în partea de est a globului, Huawei este considerat un brand important la nivel internațional.

Huawei P9

Huawei P9Deși are numeroase telefoane produse până în prezent, Huawei a câștigat publicul în momentul în care a lansat gama ”P”.

În prezent Huawei P9 este cel mai recent model disponibil pe piață, dar compania promite că va lansa și alte versiuni curând.

Unde și cât costă: cel mai popular produs al brandului, Huawei P9 este disponibil în prezent la preț redus. Astfel, economisești 400 lei dacă alegi că cumperi telefonul de pe CEL.ro, deoarece magazinul online ți-l pune la dispoziție pentru suma de 1.899 lei.



Huawei P8 Lite

Huawei P8 LiteP8 Lite este acel gen de smartphone pe care și-l poate permite oricine.

Prețul său mic nu înfluențează, însă, capacitățile tehnice. Telefonul operează cu sistem Android și are toate funcțiile pe care și le-ar putea dori un fan al tehnologiei moderne.

Unde și cât costă: popularitatea smartphone-ului Huawei P8 Lite este greu de egalat. Îl poți avea și tu la un preț modic, deoarece telefonul beneficiază de un discount de 15% și costă în prezent doar 699,99 lei


6. Sony

Dacă restul producătorilor de top investesc enorm în performanțele aparatelor lor, în cazul celor de la Sony lucrurile stau puțin diferit. Asta pentru că brandul încearcă să inoveze, dar are grijă ca produsul lansat să aibă și o interfață elegantă, deoarece aspectul contează la fel de mult ca performanța tehnică.

Sony Xperia XZ

Sony Xperia XZRafinamentul smartphone-ului Sony Xperia XZ este greu de egalat de concurență, deoarece Sony a devenit un simbol al aparatelor cu design sofisticat.

Pe lângă aspectul deosebit, Sony Xperia XZ este și un aparat performant, care merită fiecare ban cheltuit.

Unde și cât costă: un aparat elegant, însoțit de un preț pe măsură. Telefonul mobil Sony Xperia XZ este disponibil pe eMAG.ro la prețul de 2.999 lei.



Sony Xperia M5

Sony Xperia M5După cum spuneam, eleganța primează în cazul brandului Sony. Astfel, chiar și cele mai ieftine modele beneficiază de o interfață deosebită.

Spre exemplu, Sony Xperia M5 este modelul ideal pentru o persoană rafinată, dar care nu vrea să investească foarte mult într-un smartphone.

Unde și cât costă: telefonul mobil Sony Xperia M5 beneficiază în prezent de reduceri considerabile, astfel că îl vei putea achiziționa la prețul promoțional de 1.249 lei.



Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Sâm Feb 18, 2017 5:37 pm




Ce nebunie! Nokia va relansa luna aceasta celebrul telefon 3310! Care va fi pretul

http://www.yoda.ro/smartphones/ce-nebun ... retul.html

Nokia urmeaza sa anunte 3 telefoane la Mobile World Congress de la Barcelona.

Mobile World Congress 2017 va avea loc la Barcelona intre 27 februarie si 2 martie iar cei de la HMD Global, cei care au preluat brandul Nokia pentru piata de telefoane, si-au anuntat deja prezenta. Conform Venture Beat, HMD va anunta 3 telefoane la eveniment: 2 smartphone-uri cu Android si un telefon clasic (feature phone).

Smartphone-urile cu Android ce vor fi prezentate vor avea denumirile Nokia 5 si Nokia 3. Primul urmeaza sa fie aiba un display de 5.2 inch 720p, 2GB de RAM si camera de 12MP, urmand sa coste 200 de dolari. Nokia 3 urmeaza sa fie entry-level si sa aiba un pret de 150 de dolari.

In mod surprinzator, HMD Global planuieste sa lanseze o "versiune moderna" pentru celebrul Nokia 3310. Lansat initial in 2000, Nokia 3310 a devenit unul dintre cele mai populare telefoane din toate timpurile. Despre noua versiune nu sunt cunoscute foarte multe detalii, ci doar ca va avea un pret de aproximativ 60 de dolari.

Evenimentul HMD va avea loc la MWC 2017 in data de 26 februarie. Conform informatiilor, toate telefoanele ce vor fi prezentate la conferinta de presa vor fi marketate pe Europa.


Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Lun Feb 27, 2017 6:51 am

Nokia 3310 a fost relansat oficial

http://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/gad ... 81?ref=yfp

Telefonul considerat cel mai fiabil şi rezistent din toate timpurile a fost readus la viaţă. Nokia a prezentat duminică seară noul model 3310, la târgul de tehnologie Mobile World Congress de la Barcelona.

Noul model de Nokia păstrează celebrul ringtone, iar asemănările cu versiunea lansată acum 17 ani nu se opresc aici. Noul 3310 păstrează aceeaşi formă, însă e mai subţire şi mai uşor. Cei de la Nokia n-au uitat nici de jocul "Snake". Dispozitivul se poate conecta la internet, dar nu poate rula aplicaţii precum Facebook sau Twitter. Are totuşi un ecran mai mare şi display color.

Bateria e pe măsura renumelui Nokia 3310 - o încărcare e suficientă pentru 22 de ore de convorbiri sau 31 de zile în stand by.

Preţul e accesibil - 59 de euro, iar telefonul va fi disponibil în şase culori.


Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori