Discutii Foto/video

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 22, 2010 11:05 pm

M-am gandit sa deschid acest topic pentru pasionatii Foto/Video. De curand mi-am achizionat un aparat foto dslr, un Sony a55, sunt cam afon in dslr si as dori niste sfaturi, tips and tricks , site-uri de informare, idei de fotografii samd.

Dpdv al software-ului ma descurc ( cred eu ). Folosesc pentru foto Lightroom si Paintshop Pro X3 si pentru Video : Corel Video Studio X3 , Sony Vegas ( mai putin ) si altele asa de curiozitate.

Voi ce camere aveti ?

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Mie Dec 22, 2010 11:46 pm

Tocmai bun topicu asta ca si eu vreau sami iau in curand un dslr, probabil in ian-feb, asteptam de la pasionati niste tips and tricks.

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Joi Dec 23, 2010 3:00 am

tips and tricks : folositi modul manual
cumparati neaparat un trepied si un flash ..
carduri cat mai rapide..

la fotografie - folositi regula treimii
fotografiati subiectul din mai multe unghiuri

mai exact ce fel de tips aveti nevoie/? la compozitie sau la utilizare?

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Joi Dec 23, 2010 4:58 am

Eu unu sunt fotograf incepator, adica inafara de camera foto aia banala pe care o am, nam mai pus mana pe altceva, presupun ca dupa ce trec prin manualul de instructiuni al aparatului o sa fiu un pic mai luminat

Aici m-ai bagat in ceata pe mine "la fotografie - folositi regula treimii" asta insemnand ?
La ce te referi cand zici tips despre compozitie ?

Stiu, sunt stresant dar invat

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Dec 23, 2010 8:42 am

Trepied mi-am luat, si card class 10 , 110x, si geanta . Flash nu am luat din 2 motive : nu-mi place sa fac poze cu lumina artificiala, poate doar portrete, si 2. m-am extins prea mult cu bugetul .

Nici eu nu stiu ce e regula treimii. Manualul il citesc in continuu

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Joi Dec 23, 2010 8:48 am

regula treimii de obicei se foloseste la peisaje acolo unde plasarea elementelor de interes din fotografie se afla in alta zona decat centrul imaginii in felul acesta fotografia atrage mai mult privirea, creand impresia de dinamism.
cele doua fotografii identice atasate fac sa intelegi mai bine despre ce vreau sa zic
daca iti este greu sa obtii incadrare din ochi...poti apela la "grid view" o functie ce iti imparte ecranul cu linii de ghidaj

tips in compozitie ex: plasarea subiectului astfel incat sa formeze o diagonala si nu linii drepte ...3 exemple atasate
Fişiere ataşate
dddd.jpg
dddd.jpg (351.9 KiB) Vizualizat de 6620 ori
dd22.jpg
dd22.jpg (278.09 KiB) Vizualizat de 6617 ori
dd.jpg
dd.jpg (229.33 KiB) Vizualizat de 6616 ori
333.jpg
333.jpg (5.77 KiB) Vizualizat de 6615 ori
ff.jpg
ff.jpg (25.9 KiB) Vizualizat de 6624 ori
ffff.jpg
ffff.jpg (43.4 KiB) Vizualizat de 6626 ori

Avatar utilizator
lev
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 11, 2010 11:35 pm

Mesaj de lev » Joi Dec 23, 2010 10:17 am

Recomand pentru incepatori care stiu engleza: digital-photography-school.com

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Dec 23, 2010 10:19 am

Faina explicatia sstour. Faza cu diagonala nu m-am gandit pana acum. Cu treimea stiam

Deci: eu am un 450D cu 18-55 si un Tamron 70-300 + filtre.

Ce consider ca e necesar daca iti iei DSLR si vrei sa il folosesti mai mult decat pe o compacta (ma refer la minim necesar): un al doilea acumulator, carduri rapide, trepied si flash. Nu va zgarciti la bani pentru geanta/trepied ca veti cumpara altele dupa, fiind nemultumiti. Iarasi obligatoriu filtre UV pentru filtre, macar ca sa le protejati sticla exterioara. Trebuie luat ceva mediu ca si calitate ca altfel afecteaza prea mult calitatea pozei (pana la urma e o sticla in plus, probabil un stop). Iarasi, imi place sa folosesc filtrul polarizator in anumite situatii.

Nu dati banii pe tele la inceput, poate nu veti avea nevoie de asa ceva, mai bine un obiectiv putin mai wide si foarte luminos. Eu am folosit tele-ul de 3 ori, de doua ori la macro-uri (mai mult ca experiment) si o data la protrete de la distanta. Dar atat. In schimb un 17-50 ma coafa enorm in multe situatii mai intunecoase.

Un trepied ieftin inseamna ca la o adiere de vant sau cand trece o masina etc, oricum se misca aparatul. Plus, Doamne feri' sa pice aparatul in cap. Iarasi nu e loc de zgarcenie aici.

Per total e un hobby scump. Cel putin mie asa mi se pare...

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Joi Dec 23, 2010 3:43 pm

esti canonist ...eu sunt nikonist cu D70s cu sticle de : 35 mm , 18-70, si 70-300 vr
recomand fixele ...sunt ff luminoase excelente pt portrete peisaje,,si sunt si printre cele mai ieftine..de ex un 50mm f1.8 e un jur de 400 -500 ron valabil la mai toate marcile.
odata cumparat dslru ...nu va ganditi sa faceti upgrade la body ..ci la obiective

o mostra din toamna care a trecut
Fişiere ataşate
10794146.jpg
10794146.jpg (340.82 KiB) Vizualizat de 6640 ori

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Dec 23, 2010 5:07 pm

Pun si eu doua link-uri din care am inceput sa invat cate ceva : MorgueFile si DSRL Tips

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori