Discutii Foto/video

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Ian 10, 2013 12:23 pm

Cu placere.

De Paint.net nu stiu prea multe, GIMP e insa destul de laudat. Poti incerca si Photoshop, cel putin varianta trial (30 de zile). La nivelul amatoricesc la care suntem, nu se justifica achizitia unei licente.

Fotografia mea cu, Coltul in miscare tocmai a fost postata pe wall-ul nikonisti.ro, sper sa ajunga pe la 1000 de like-uri, putin ajutor nu ar strica.



http://www.facebook.com/Nikonisti

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Joi Ian 10, 2013 5:02 pm

Am dat like la poza.
Pana la urma am instalat Lightroom pentru ca paint.net e prea simplu iar legat de GIMP n-am mai apucat sa-l descarc.

In lightroom am prelucrat rapid o poza facuta cu telefonul acum vreo 3 ani prin Paris. Rezultatul mi s-a parut excelent. Tutorialele de pe youtube legate de utilizarea lightroom-ului mi-au fost de mare ajutor.

Uite si poza pe care am lucrat-o in lightroom.

http://www.flickr.com/photos/dkr700/set ... 488135300/

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Ian 10, 2013 5:08 pm

Foarte frumos... numai acolo la cer ai putina grija ca e saturat si albastru si magenta si apare combinatia aceea de albastru-mov care pare cam nenaturala

My bad, uitasem sa iti zic si de Lightroom. Poate din cauza ca eu nu prea am apucat sa il folosesc.

Multumesc pentru like.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Vin Ian 11, 2013 10:11 pm

[attachment=18496:IMG_0342.JPG]Pun si eu o poza cu bestia. E facuta cu un Canon Eos Rebel T3 cu obiectiv 18-55 a unui prieten. M-am jucat putin pe modul manual. Oricum tind spre zero la cunostinte in domeniu.
Fişiere ataşate
IMG_0342.JPG
IMG_0342.JPG (1.4 MiB) Vizualizat de 6048 ori

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 14, 2013 12:25 am

Inceputul nu e rau, ar fi pacat sa nu repeti experienta. Ca idee, aici ar fi prins bine o focala o idee mai inchisa pentru un camp de profunzime o idee mai larg - corpul "bestiei" nu e clar in intregime.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Mai 08, 2013 9:55 am

Daca vreti un soft serios, luati-va ori Photoshop ori (mai bine si preferatul meu) DXO Optics Pro.
Face ce face si Photoshopul doar ca e specializat pe editare (gen Lightroom) nu pe layere s.a.m.d.
Depinde ce vreti sa faceti cu fotografia, daca va trebuie editare serioasa nu aveti scapare de Photoshop, decupaje, efecte, etc..
DXO insa vine cu ceva mai cool. In primul rand tine cont de aberatiile optice si ale senzorilor fiecarui aparat din baza lor de date, care musai tre' sa fie un DSLR, nu Bridge-uri sau alte sapuniere.
Downloadezi module pentru body, pentru Lens-urile cu care s-a tras, si automat corecteaza erorile acelui combo.
Este de neanlocuit si rezultatele sunt vizibile si algoritmii sunt foarte buni nu denatureaza imaginea.
Deasemenea trebuie tras in RAW nu trageti in JPG ca la JPG n-ai editare si se posterizeaza ca dracu'. Headroom-ul la JPG este inexistent!
Lightroom-ul e mai mult pentru editare de masa (pozari de nunti tiganesti aka romanesti si botezuri), unde dai omului 800-1000 de poze cum se poarta.
Photoshop pentru lucrari complexe, dedicate pentru cei care au treaba cu publicitatea, site-uri etc..
DXO e pentru fotografi care vor sa traga tot ce pot din imagine.
Au si niste filter dragute pentru film, color si alb negru daca vreti sa emulati o anumita pelicula si prin comparatie sa stiti ca e foarte eficient.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Mie Mai 08, 2013 6:07 pm

QUOTE (andrei @ Jan 14 2013, 01:25 AM) Inceputul nu e rau, ar fi pacat sa nu repeti experienta. Ca idee, aici ar fi prins bine o focala o idee mai inchisa pentru un camp de profunzime o idee mai larg - corpul "bestiei" nu e clar in intregime.

Ca sa nu intre omu' in ceatza, nu focala trebuie mai inchisa, ci diafragma.

Pentru toata lumea, completand postul lui Samyaza:

Lightroom-ul si Photoshop-ul ofera aceleasi facilitati de corectie a aberatiilor obiectivelor ca si DXO. Evident, functioneaza tot cu fisiere de tip RAW si tin cont de corpul aparatului foto si obiectivul utilizat.
Lightroom e folosit de foarte multi fotografi profesionisti si nu doar pentru capabilitatea de a prelucra in calup, ci mai ales pentru algoritmii foarte buni de editare a imaginilor (corectie expunere, reducere de zgomot, crestere a claritatii - sharpness pentru cei neobisnuiti cu termenii dedicati din romana, etc). Multi fotografi de moda, peisaj si alte genuri folosesc Lightroom singular sau in conjunctie cu Photoshop.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Mai 08, 2013 10:14 pm

Si pentru profani (ca mine):

http://www.dofmaster.com/

Spor la calculele...

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mai 09, 2013 7:55 am

Nu va trebuie caluclator de Depth of Field.. Ca idee tre' sa tineti cont de niste chestii.

Pe un full frame (adica senzor de format 36x24mm) in general in portrete nu se trage mai jos de 8. Normal ca are importanta si distanta dar si focala obiectivului cu care trageti.

Daca focala e mai lunga DOF-ul va scadea, iar daca focala e mai scurta DOF-ul se va marii. Majoritatea camerelor digitale au un DOF preview button. Adica au un buton pe care apesi si ti se inchide diafragma ca sa poti previzualiza profunzimea de camp. Deasemenea pe un senzor ASP-C DOF-ul se va modifica conform crop factorului.

Pe un Olympus (crop factor 2x) la o diafragma de 8 voi avea DOF-ul unui Nikon full frame cu diafragma setata la 16! Deci atentie!

Tineti cont de crop factorul camerei voastre. Canon are 1.6x crop factor, Nikon 1.5x, Olympus 2x.

Cu cat e mai mic acel crop factor cu atat mai bine (senzor mai mare). Prin concluzie ajungem ca e mai bine sa avem NIKON (dintre ne-full-frame). Tineti cont ca focala voastra se multiplica cu acel crop factor. Un obiectiv de 50mm (sau un zoom setat la 50mm) va avea pe un Nikon cu crop factor 1.5 deci 75mm.

Sfatul meu e sa lucrati cu prime-uri (obiective cu focala fixa) pentru ca au calitate optica net superioara si sa lucrati pe full-frame. Un Canon 5D (primul tip) e la mana a doua vreo 1500-3000 lei depinde cum il gasiti, iar daca va e frica ca se strica shutter-ul nu va fie, ca se schimba si nu costa o avere. Eu urasc formatele mai mici. Ce idioti cei de la Canon cu 1.6x crop factor iti incurca urat de tot calculele la focale. Ca sa intelegeti asa cam ce diferenta e intre un fix si un zoom de calitate, am comparat pe un Canon 5D Mark II un obiectiv prime de 50mm, 1.4 cu clasicul 24-70mm L 2.8 care e poate cel mai bun zoomar de la Canon si sincer, ala fix il rupea la tot, putere de separatie centrala, marginala, aberatii, etc.. deci concluziile le trageti singuri iar ca preturi obiectivul de 50mm 1.4 Canon costa 1500 Lei iar 24-70mm 2.8 L costa 9800 Lei.

Bine, multi o sa-mi sariti in cap si o sa-mi spuneti ca zoom-ul e zoom iar fixul e fix, insa eu prefer calitatea optica si putina miscare de gambe. Nu e zoom sa se bata cu un fix niciodata ca este el L sau cine stie ce mare editie scumpa de suta de milioane!

Ca si focale prime recomand un 14mm sau 16mm pentru wide-angle, clasicul 50mm, un 85mm pentru portrete, un 100mm (macro) si daca vreti sa va duceti mai sus un 200mm sau un 400mm pentru tele. Astea-s obiectivele de trusa ce nu pot lipsii. Dupa bugetul fiecaruia va puteti lua si alte obiective speciale. Eu imi doresc mult un fish-eye de calitate si un tilt and shift dar e mult prea scump!

Referitor la ce s-a spus mai sus cu Lightroom, i2c, sa stii ca eu lucrez cu toate (publicitate, fotografie de produs, etc...) si algoritmii lui DXO sunt net superiori. Stiu ca suna imposibil, dar modulele pentru DXO (body-lens) sunt mult mai bune. O sa postez si niste fotografii demonstrativ. Acum binenteles, fiecare foloseste ce-i convine si ce-i place.

Aveti aici un site cu body-uri si lens-uri testate de DXO si va puteti alege dupa punctaj un obiectiv-body pe gustul vostru si cu raportul pret calitate cel mai bun:

http://www.dxomark.com/

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Mai 09, 2013 1:28 pm

Stau, citesc, nu inteleg nimic si am impresia ca faceti misto de mine, ca ma injurati ...

Nu-mi sariti in cap , n-am nicio treaba cu fotografia si nici nu prea vreau, sunt mai comod; desi, folosesc programe de editare/prelucrare aproape zilnic la munca.
Banuiesc ca e interesant ce spuneti voi acolo, dar e pe limba voastra

Spor la pozat oameni buni

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori