Minunata Lume Rcs-rds

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Noi 19, 2010 9:41 am

Chiar crezi ca vor primi o amenda atat de mare? Poate ceva gen 20-5000ron.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Noi 19, 2010 11:20 am

important e ca vor primi o amenda, pe care nu ar fi primit-o daca doar si-ar fi facut treaba.
adica Apple nu a cerut sa i se lanseze lui un satelit special pe orbita, sau sa i se mute luna din fata casei. a cerut sa faca aia ceea ce iau bani sa faca.
atat.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Vin Noi 19, 2010 5:56 pm

[quote name='Apple' date='Nov 18 2010, 07:21 PM' post='78113']
surprize, surprize... o data la 2 zile tot sun... ce descoper in seara asta? ca, de fapt, transferul de contract n-ar fi inregistrat in baza de date... Cica sa merg eu intr-o casierie RDS... serios? Ma duc, ca sa am si-o sesizare scrisa depusa... ca maine dimineata doar ma duc la ANPC si vreau sa am cat mai multe hartii...
Incearca sa afli care este termenul de solutionare al sesizarilor, vezi care este procedura lor de lucru (s-ar putea sa existe si o sedinta de conciliere). Daca nu ai toate conditiile indeplinite, nu faci nimic. Pana te duci la ANPC, vor rezolva tot.ANPC-ul se fereste sa dea amenzi ce pot fi contestate, mai ales ca RDS-ul are un juridic f bun.
Bafta si tine-ne la curent.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Dec 08, 2010 12:03 am

eu mi-am pierdut rabdarea cu cei de la rcs...Rabdarea de a suporta gafele, unele impardonabile, altele bune de Cartea Recordurilor.
Voi detalia pe topicul despre "minunata lume rcs-rds" maine, acum nu mai am nervi, dar este fascinant, mirobolant de-a dreptul.
Dupa o vizita aseara in sediul central, ma trezesc azi pe nepusa masa cu oamenii de la tehnic veniti chipurile sa instaleze.Nene, nu vreo firma subcontractata, oamenii grei de la tehnicul lor...
Aiurea, a fost o gluma, au venit, au inspectat situatia, mi-au aratat un bax de GPon Huawei, apoi mi-au zis ca fiind 8 locuinte in imobil, nu se poate face instalarea, trebuie facuta retea stelara, nu se poate trage fibra direct la fereastra... WTF? Pai sunteti mai multi in bloc, poate vor si ailalti din bloc... Adica se stia din start situatia, ca e un imobil de cateva apartamente, ca e cablat din constructie de UPC, mi se spune ca se face abonament pe GPon direct la fereastra, dar stai... vin sa-ti instalez si de fapt nu-ti instalez, ca nu se poate...
Am mai facut o vizita in sediul central, ca sa descopar ca ar trebui eu sa stau si sa astept... Si uite asa fuse si se duse minunatul HD de la RCS...
Stai, ca uitai... Omul de la audientele de la sediul central imi zise cica nu pot rezilia... Dar nici nu mi se instaleaza... servicii nu se furnizeaza... facturi insa se emit.... Da' cica nu pot rezilia... No shit?
Iar cine viseaza la cine stie ce mai schimbari... hai sa fim seriosi...

PS: Cand eram in seara asta prin Dr. Staicovici, m-am intalnit cu un fost coleg si vechi prieten, care venea sa-si faca emisiunea de la unul din posturile lor minunate... Sa va spun ca omul mi-a zis ca-i o ruptura de zile mari intre toate departamentele RCS? Nu stie stanga ce face dreapta si nu se rezolva niciodata ceva in mod normal? Ba am aflat ceva de m-am crucit... Cum suna ca o "locomotiva" a unui canal de-al lor, canal pe baza caruia si-au tras o groaza de abonati in ultimul an, sa astepte de luni de zile o cablare... Si cu telefoane si interventii n-a rezolvat nimic nici pentru el... Si avea caseta pe palier si 2 metri pana la usa... Halal... Si era un abonament de business apropo...

PS2: Sa va spun ca am facut un contract cu alt operator in seara asta la ora 19.00 si maine am fost programat la instalare? Adica, da, la altii se poate.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 08, 2010 10:15 am

Cu cine ai facut? Cu Romtelecom?

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Dec 08, 2010 10:41 am

Mai degraba cu UPC, avand in vedere ca ''e un imobil de cateva apartamente, cablat din constructie de UPC''.

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Mie Dec 08, 2010 12:02 pm

apple...m-am tot gandit daca sa ma bag sau nu in discutie, tinand cont ca am lucrat la ei 3 ani si acum sunt la romtelecom:D. nu stiu ce e prin bucuresti, insa in cluj in primul rand nu se fac cablari "pe geam". chiar daca e cutia pe stalp, nu se trag firele decat prin structura interna a blocului (cablare structurata sau aparenta). in 3 ani de lucru la ei am avut cred ca 3-4 cazuri in care s-a trecut peste aceasta regula....asta in cazuri deosebite.
la anpc poti sa sesizezi....ce se va intampla...ti se va rezolva problema mai repede. si la ei, ca si la opc, principiul e sa se transmita sesizarea la companie si daca in 30 de zile nu se rezolva, se aplica sanctiuni. de cele mai multe ori, daca se poate rezolva, se face.

despre profesionalismul oamenilor de acolo.....iar e greu de discutat, din multe motive. din afara impresia este exact cum zici tu, din interior e putin altfel. toti avem pretentia ca pe banii nostri noi suntem cei mai importanti. pentru ei, pe aceiasi bani, mai sunt alte cateva sute sau mii de clienti care trebuie rezolvati. nu vreau sa para ca o scuza pentru ei, pentru ca din postura de comercial m-am batut si eu de multe ori de aceasta problema. pentru mine clientul era no. 1, insa pentru cei de la tehnic (dispecerat) era unu dintre multi altii.

ca in orice companie exista probleme. nu exista furnizor de servicii care sa nu aiba hibe sau probleme. poti sa te uiti pe orice forum si vei vedea ca de la cel mai mic la cel mai mare gasesti oameni nemultumiti.

problema mare din punctul meu de vedere este ca lupta in ultimii ani s-a dat in preturi si nu in calitatea serviciilor. asa, s-a ajuns la niste preturi derizorii, care din pacate pot fi mentinute sau scazute doar reducand din costuri. cele mai mari costuri de mentenanta sunt salariile, pregatirea oamenilor, lucrul la calitatea serviciilor. din pacate, multi operatori aleg sa reduca pe aceasta parte si atunci e de asteptat sa apara astfel de probleme. cu totii sunt constienti ca o sa apara multe astfel de cazuri, insa se bazeaza pe preturile mici, pe unele compromisuri, pe marea masa a clientilor care e multumita.

nu am cum sa iti reduc frustrarea cu ce iti spun aici, insa poate va va ajuta pe unii din voi sa intelegeti anumite lucruri. bineinteles, asta nu inseamsa sa le ACCEPTATI. aveti optiuni pe piata nenumarate.....e ca si cu posturile tv. nu iti place programul, ai telecomanda. insa oriunde o sa mergeti, vor fi probleme de un fel sau de altul. sunt multe cazuri in care problemele sunt 0.....insa pot sa apara. vb lu bunicu....copile, cum ti-a fi norocul.

din pacate intr-o astfel de tara traim. si nimeni nu face nimic sa indrepte lucrurile, ci toata lumea se plange. tot asa, ca si cu telecomanda....nu ne place, nu mai suportam, nu putem schimba....plecam in tari mai ok. insa si acolo sa ne asteptam la diverse probleme, pentru ca nimic nu e perfect:D

in concluzie....ai 2 variante.....ori continui scandalul....ori alegi alt furnizor. optiunea e la tine:)

si acum, nu pentru ca lucrez la RTC, insa in momentul de fata se pare ca minunata companie care ma plateste:)) s-a trezit si are cele mai bune oferte de pe piata. totul e sa le analizezi si daca se potrivesc nevoilor tale, sa le achizitionezi:)

bafta maxima.

ps: din pacate nu mai stiu pe nimeni pe la rds bucuresti sa pun o vb buna:(

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 08, 2010 12:40 pm

Daca lucrezi la RTC ne poti da niste inside infos despre IPTV?

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Mie Dec 08, 2010 1:22 pm

ce te intereseaza? )

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Dec 08, 2010 3:20 pm

Butonul "New Thread" este disponibil si in cazul Cafenelei, va recomand sa-l folositi cu incredere atunci cand doriti sa treceti de la un subiect la altul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori