Ora Reducerilor - Petrom

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Sep 17, 2010 3:35 pm

astia de la OMV sunt vinovati. cu ideile lor "de afara". romanasii nostrii nu au nicio vina. de 5 luni de cand s-au unit conducerile OMV-Petrom in Romania numai idei d'astea au in cap. Businessu' lor are in cap numai promovare-promovare-promovare cu orice pret.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Sep 18, 2010 5:57 pm

COADA DE 2KM: Benzina mai ieftina cu 40% la Petrom








QUOTE Petrom a reusit sa reinvie cozile interminabile la benzina, atat de ?dragi?? romanilor inainte de 1989.

Consumul tot mai mic de carburanti si scaderea incasarilor pe timp de criza a determinat gigantul petrolier sa recurga la o strategie inedita de marketing, intitulata ?Ora reducerilor?.

Curajosii ce se vor incumeta sa faca o baie de multime vor putea face plinul cu 40% mai ieftin. Promotia se desfasoara in zilele de 11, 12, 18, 19, 25 si 26 septembrie, intre orele 11.00-12.00, in cate o statie de benzina anuntata cu cel putin 24 ore inainte, pe site-ul Petrom sau la EuropaFM.

Daca astazi benzinaria cu reduceri a fost cea de pe Splaiul Independenţei nr.2, sectorul 5, duminica statia unde benzina si motorina vor costa cu 40% mai putin va fi cea de pe bulevardul Timisoara, nr 8 C, sector 6, Bucuresti.

Saptamana trecuta, soferii au format o coada de peste doi kilometri, economia facuta venind, inevitabil, la pachet cu multi nervi si stres garantat. Peste 200 de masini asteptau cuminti la rand, majoritatea fara sanse de izbanda. Sirul indian s-a miscat cu viteza melcului, astfel incat mai putin de jumatate dintre participanti au reusit sa prinda carburantii mai ieftini.

Secretul ?succesului?? este, conform norocosului aflat la volanul primei masini din coloana -intamplator, un ?umil?? BMW 530d; sa te asezi la coada dis-de-dimineata, de la ora 6. Deci, daca vrei sa prinzi benzina ieftina, te trezesti cu noaptea in cap in weekend si o consumi incet, dar sigur, pe cea din rezervor, stand la coada! SUCCES!

Sursa: http://www.garajul.ro/blog/2010/09/18/2 ... la-petrom/

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Sâm Sep 18, 2010 11:50 pm

Aia cu seria 5 la coada e buuuuuna

Avatar utilizator
teanu21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 7:27 pm

Mesaj de teanu21 » Dum Sep 19, 2010 10:43 am

pai seria 5 dar na a strans din cur omu s ail cumpere si acum nu mai are bani de benzina:)))))

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Sep 19, 2010 10:54 am

ce imagine frumoasa cu tabela cu preturile la carburanti: 2,77 2,99, etc. ce vremuri erau odata. n-am mai bagat benzina cu pret sub 3 lei din decembrie 2008, dar nici sa ma pun la coada de seara !

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Sep 19, 2010 9:38 pm

Sa nu uitam: la un plin, economia este de maxiiiiim 100 ron, deci 24 de euro. Cam pana aici ne e demnitatea. Daca nu erau cozile alea, era de inteles sa alimentezi ieftin, dar sa stai la coada cu orele pentru 24 de euro, mai bine te gandesti cum sa faci banii in intervalul ala de timp, decat sa consumi timpul cu "sansa" de a economisi acei bani. Iar cei cu masini peste 10.000 de euro care stau cu orele la coada, o intrebare: de unde au acei bani pentru masina, daca 24 de euro este o avere pentru ei?

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Dum Sep 19, 2010 10:07 pm

QUOTE (balishag @ Sep 17 2010, 03:26 PM) e nesimtitre ce face petrom, injosim oamenii prin a-si lipi urechile de un post de radio (la europa fm se va face anuntul privind care statii participa la promotie), ii face si rating cu ocazia asta, pentru benzina. daca vor sa faca un bine, sa tina deschis o zi intreaga, o data la 2-3 luni si nu prin a hrani cu ligurita. le place sa vada oameni disperati la coada? sunt sado-masochisti sa reinvie cozile dinainte de 89.

Corect. Oricum, in opinia mea o promotie corecta s-ar fi facut in cu totul alt mod. Nu trebuia anuntata statia si ziua, ci doar prin reclama spus ca in intervalul x(de zile) la 4 benzinarii din B alese ad-hoc, va fi o ora(pe zi) in care se vor vinde carburanti cu 40% reducere de pret. Asa ar fi atras mai multi clienti care ar fi ales Petrom cu speranta ca vor nimeri in intervalul orar si s-ar fi evitat si penibilul statului la coada de seara pentru dimineata. Este o campanie pentru o tara din lumea a treia. Raspunsul unui popor mai "civilizat" ar fi trebuit sa fie pe masura. Pe mine unul aceasta campanie m-a indepartat forever de OMV-Petrom. Mai calc intr-o statie de-a lor doar in caz de extrema urgenta, in cazul in care nu am altceva la dispozitie.

QUOTE (chacha @ Sep 19 2010, 09:38 PM) Sa nu uitam: la un plin, economia este de maxiiiiim 100 ron, deci 24 de euro. Cam pana aici ne e demnitatea. Daca nu erau cozile alea, era de inteles sa alimentezi ieftin, dar sa stai la coada cu orele pentru 24 de euro, mai bine te gandesti cum sa faci banii in intervalul ala de timp, decat sa consumi timpul cu "sansa" de a economisi acei bani. Iar cei cu masini peste 10.000 de euro care stau cu orele la coada, o intrebare: de unde au acei bani pentru masina, daca 24 de euro este o avere pentru ei?

Ai perfecta dreptate. Pe mine unul nu m-ar prinde la coada nici daca mi-ar da gratis un plin. Mi se pare jalnic modul in care se apucau de liste si se puneau la cozi de 1-1,5 km. Nu merita sa iti bati joc de timpul tau si sa cazi in penibil marsand la asemenea campanii primitive. Pentru ce? Pentru o ipotetica economie de 100RON(daca scazi benzina consumata la coada, drumul de punere pe lista, suc, mancare, etc... nici macar atat). Pana aici e demnitatea multor romani(ca sa il citez pe chacha), din pacate.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Sep 25, 2010 11:07 am

Acum 1 minut am vazut la stiri in direct reducerea de azi de la pompa. Masina numarul 2 era un A-Klasse, prima era o femeie insarcinata pe care a trimis-o sotul (ea a declarat asta) pentru ca va fi lasata in fata, fiind insarcinata. Al 4-lea vehicul era o motocicleta pe care proprietarul o impingea la pompa. Coada era formata de ieri cu masini "abandonate" si de dimineata de la 6 sosisera si proprietarii lori.

Jale mare in caracterul nostru, ne meritam soarta...

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Sâm Sep 25, 2010 11:26 am

Reducerile astea la pompa le aduc pana una alta profituri mai mari celor de la Petrom din cauza numarului aberant de masini care stau la coada. Prefer sa ma duc la cea mai scumpa benzinarie decat sa stau la coada 10 ore pentru 50 ron economie.

Un caz similar, chiar daca nu relevant pentru cazul de fata, e cu iPhone 4 proaspat adus la Orange. Uitati-va la preturi (in cazul de fata exagerate!!!) si la abonamente si faceti previziuni in legatura cu cozile de la Orange in zilele ce urmeaza. Pentru ce ?

Prostii suntem noi. Ia ziceti voi, care ar fi fost impactul ca in urma reducerilor de la Petrom sa nu vina nimeni ? Aia da palma data...

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Sâm Sep 25, 2010 12:27 pm

@offtopic un pic..dar malakai te inseli..preturile de anul acesta la iphone 4 sunt bune...
daca in primul an iti luai iphone 3g 8gb la abonament de 39 de euro cu 249 euro...e anul asta iphone 4 16 gb - 219 euro abonament de 29 euro [ca sa nu mai zic ca ofera si multe acest abonament]

@ontopic - mi se pare cea mai aberanta "inventie" petrom...asa poti observa ...trecand pe acolo ce natii de marletzi "estem" romanian country..blaaaaaa

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori