Ajutor!zona Moldova

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
ionutblv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 30, 2009 1:28 pm

Mesaj de ionutblv » Dum Iul 04, 2010 4:28 pm

Modalităţi de a dona
Ajutor pentru victimele inundaţiilor.



Sute de familii şi copii au rămas fără agoniseala de o viaţă, fără nicio speranţă, fără ?ncredere ?n viitor. ?n vremuri grele, cum sunt cele de astăzi, solidaritatea este cuv?ntul cheie.
Ajută-i acum să-şi reconstruiască universul! Poţi face o donaţie folosind una dintre următoarele modalităţi:

SMS: 876 - 2 Euro/SMS ?n reţelele Orange, Vodafone şi Cosmote*
*Servicii oferite gratuit. Nu se percepe TVA. Linii deschise intre 1 iulie - 6 august 2010.
Telefon: 0900 900 760 - 2 Euro/apel ?n reţeaua Romtelecom*
*Servicii oferite gratuit. Nu se percepe TVA. Linii deschise intre 1 iulie - 6 august 2010.
Bancă: ?n contul UNICEF la orice sucursala BRD-Groupe Societe Generale: RO10 BRDE 450S V434 6556 4500 (menţionaţi cod 04)
Codul SWIFT este: BRDEROBU. Transferurile bancare către acest cont pot fi făcute ?n orice valută.


http://www.unicef.ro/

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iul 05, 2010 9:40 am

imi pare rau ca spun asta, dar nu mai donez, nimic.
am ajuns la concluzia, ca prin teledonuri, sms-uri, caravane, etc, nu facem nimic altceva decat sa incurajam incompetenta celor de la conducere.
pe de alta parte....bai nene, daca in 2008 s-a umflat apa si ti-a luat casa.....tu in 2010 tot acolo esti? pai dute in pielea mea ca o cauti cu lumanarea.
ne-am obisnuit sa tot combatem efectele, dar cauzele.....ioc. ne frecam mainile una de alta si zicem "asa a vrut Dumnezeu". ne complacem in mediocritate, puturosenie si ne place sa ne vaitam pana la loc comanda.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Lun Iul 05, 2010 10:10 am

Sunt de acord cu tine cu tot ceea ce ai spus mai putin faza cu plecatu'... ce poti sa le ceri batraneilor care acolo isi fac veacul de ani de zile. Unde sa se mute, cu ce, in ce conditii ?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iul 05, 2010 11:01 am

pai avand in vedere ca in 2008 a fost cam aceeasi situatie, adica dupa ce a trecut apa, nu a mai ramas nimic....cu ce au continuat atunci.
si nu ma intelegeti gresit....nu sa plece in patagonia, dar nu-ti mai face dracu casa in albia raului sau la 10 metri de el. ce naiba ca mai vedem si noi la stiri. adica si pe vreme buna daca iese nea Ion mai vartos din casa si cade in apa.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Iul 05, 2010 11:29 am

Au inceput sa apara tot mai multe reactii de genul asta cand vine vorba de ajutatul celor afectati de anumite necazuri. Ghinionul multora este ca s-au nascut intr-o familie cu prea putine posibilitati, sau care nu au avut o bucata de teren si pe deal.
Probleme vor fi mereu. Daca nu sunt inundatii, sunt bolnavi de cancer sau alunecari de teren, etc. In mare parte aceste efecte sunt datorate tot oamenilor, dar cei care au fost afectati sunt prea putin vinovati. Multi si-au pierdut tot ce au adunat o viata intreaga. Sa zicem ca nu ar fi inundatii, ci un cutremur. In acest caz cu ce i-am mai putea acuza? Sigur, si statul ar fi putut sa faca mai multe ca sa previna astfel de catastrofe.

Eu unul nu ma dau in vant pentru donatii catre societati de caritate, pentru ca au fost tot felul de cazuri, dar daca pot ajuta fiind sigur ca ceea ce am dat este folosit cum trebuie, o fac.

Sunt in Africa triburi unde nu exista simtul proprietatii si tot ce au e la comun. Daca ii pica unuia casa se aduna tot tribul si o construiesc la loc.
Daca nu ii ajutam noi pe oamenii astia, cine sa ii ajute? Basescu?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iul 05, 2010 12:23 pm

nu o da in altele. nu e cutremur, nu e alunecare de teren. e inundatie si a mai fost si nu odata. au trecut de mai multe ori prin asta si persista in a isi face case in acelasi loc.
si da..sa-i ajute cine ia banii. cine imi ia bani din salar la fonduri de solidaritate sau cum naiba se cheama. ca am inteles ca bani au fost dati pentru indiguiri, dar....au cam disparut.
iar aia cu terenul pe deal...nu tre sa aibe el, trebuie autoritatea aia care e aleasa sa fie capetenie (primar, prefect, caca, maca), sa judece...."ba gica, uite ce se intampla aici la fiecare doi ani....ia hai sa mutam noi toata localitatea mai la deal cu vreo 3-400 metri. in felul asta, cand se revarsa, inunda doar teren arabil."
pe de alta parte nu pot sa nu ma intreb, cati vor manca din euroii care vin de la comunitatea europeana. ca am inteles ca vin vreo 600 milioane din fondul de intrajutorare. cu banii aia construiesti peste 20.000 de case

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iul 05, 2010 12:43 pm

Ca sa te muti trebuie sa ai si unde. Si cu ce. Ca doar nu ia un topor, si se apuca sa isi construiasca o casa.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iul 05, 2010 2:38 pm

hai frate, las-o incolo, ca-s din chirpici facute si din resturi de caramizi. se vad naibi la televizor. si dupa cum am mai zis, nu o dau toata pe oamenii aia, conducatorii lor ALESI de ei, aia ar trebui sa gandeasca dastea.
nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu ei, nu ma bucur de necazul lor, nu doresc la nimeni asa ceva, dar nici sa suportam noi din buzunarul nostru toate greselile altora.
20 de ani au dus astia tara de rapa. vedeti pe cineva sa fie tras la raspundere? doar arunca cu un pic de noroi de la unii la altii la fiecare alegeri, dupa care gata...se uita.
paia prin china daca o dau de gard ii impusca. in franta au dat jos un ministru ca a dat 12.000 de euroi pe trabuce de protocol si pe altul ca a luat un charter pana nu stiu unde ca cica se grabea.

noi nu. noi ne scuzam. stai domne ca nu am cu ce sa ma mut (parca ai palatul de clestar...si oricum acu doi ani ai luat-o tot de la 0), stai ca nu avem bani, stai canu avem ailalta, stai ca nu avem timp, stai ca nu avem chef
e, atunci sa le traga.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Iul 05, 2010 7:34 pm

Cand veneau cu galeata si micul sa-i voteze , imediat sareau taranii la urne . Basescu , basescu , basescu !!
Acum cand vad ca le-o da sus ,si nu e bine domne .
Ba , daca nu stii cu cine sa votezi sau nu ai cu cine , de ce nu stai in pat acasa ? De ce sa distrugi si viitorul altora ?
De ce sa te milogesti la o punga de zahar , o sticla de ulei si o galeata ? Pentru ce ?
Acum sa-i sprijine presedintele lor , care se rasteste la ei , in loc sa ia masuri .

L-au vrut pe iliescu - n-a facut nimic
L-au vrut iar pe iliescu - iar n-a facut nimic
L-au vrut pe constantinescu - a incercat ceva , dar tot nimic
L-au vrut pe basescu 5 ani - n-a facut nimic
L-au vrut inca o data pe basescu 5 ani - nu face nimic , si nici nu va face ceva

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Iul 05, 2010 8:12 pm

Hai sa nu intram in politica, ca daca ar fi iesit prostanacu tot "nu facea nimic" De asta sunt sigur 100% pentru ca toti sunt la fel.
Eu nu incerc sa le fac reclama, dar inundatiile din acest an sunt mult mai mari si nu sunt inundati doar cei care au fost si in 2008. De cand e lumea, asezarile omenesti se fac in preajma unei ape. Se poate observa asta la mai toate localitatile. Asta e pentru ca nu a fost dintotdeauna o teava in casa prin care sa curga apa.
Astfel de incidente nu se intampla de mult si natura parca o ia razna. Eu zic sa mutam si Galatiul mai pe deal. De ce l-or fi facut pe malul apei?

Indiferent cine ar fi de vina, e clar ca in momentul in care noi stam in fata laptopului conectat wireless la internet si ne gandim cum sa ne mai tunam masinile, altii isi trag pe ei singura pereche de pantaloni care le-a mai ramas.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori