Ajutor!zona Moldova

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iul 05, 2010 9:04 pm

QUOTE Asta e pentru ca nu a fost dintotdeauna o teava in casa prin care sa curga apa
corect, dar de mai bine de 2000 de ani, exista asa ceva (chiar daca pe vremea aia nu erau din cupru, pexal, ppr)
hai ca nu trebuia sa inventeze nimeni roata sau apa calda.
si stii ceva...noi stam si ne certam paici si in spatele meu merge televizorul, este o emisiune cu o tanti negresa pe B1 tv si ii arata paia cum stau in carciuma si militarii le fac dig din saci umpluti cu nisip, pe care ii cara cu carca.

si revin, isi trag pe ei singura pereche de pantaloni cu m zici tu, ca asa au ales ei. acum doi ani au luat-o de la 0. pai pe mine cand ma loveste masina, dupa ce ma fac bine, ma duc tot in mijlocul strazii? io zic ca nu.
iar ce se intampla la galati...am inteles ca trebuia sa fapt sa se faca o indiguire anii trecuti....numai ca nu mai estem banuti.
nu zic ca le stiu eu pe toate, sau ca sunt eu judecatorul suprem, dar din ce vad, eu m-am saturat. solutii exista, dar constat ca nu se vor a fi aplicate.
si atunci de ce sa bag tot eu, onlinebankingu sa dau banuti? si pt mine e rau. nu stiu daca am cu ce sa-mi platesc rata la casa luna asta. si pt altii e la fel. si atunci iarta-ma, dar problemele mele sunt ami importante pt mine, tocmai pentru ca-s ale mele.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Iul 06, 2010 12:17 am

La Galati situatia este foarte grava. Astazi am plecat cu munca la Sibiu si am vazut cum e situatia si la iesire din oras. In primul rand intre 2 localitati (Movileni si Sendreni) apa este pe sosea de 1m inaltime (fara glume). Politie la intrare si iesire din localitati, nu trece nimeni pe acolo. In urmatoarele localitati (Piscu, si altele, sunt obosit acum si nu imi amintesc) au aparut lacuri gigantice pe langa case, acolo unde candva era iarba verde (Siretul aici a facut ravagii)

Sa nu mai vorbesc de oras (am facut un topic la Cafenea). Zona Port e blocata in permanenta de armata si SMURD (nu trece nimeni) si Dunarea mai are 1m pana sa se verse incetisor pe sosea, lucru care nu mai trebuie sa spun, ar fi catastrofal. (judecand dupa faptul ca infrastructura noastra e una din cele mai proaste din tara in ceea ce priveste tevile etc). Digul Galati - Braila sta sa fie inundat... situatia e neagra fratilor!

Solutia care se aude e una...
Vor sa inunde ori Marea Insula a Brailei, ori o localitate (cel mai probabil Sendreni) pentru a scapa de surplusul de apa. Sendreniul ar ramane inundat 5 ani. Marea insula a Brailei 7 ani. Penibil.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Iul 06, 2010 8:24 am

am inteles ca nivelul maxim al dunarii, abea azi va fi atins. si tot pe la teve/radio ziceau cum ca solutia ar fi ridicarea uni dig de 1.6 metri pe o lungime de .....nu mai stiu, parca 5km.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Iul 06, 2010 2:15 pm

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Ga ... 70924.html

Apa a trecut de baraj si a intrat pe strada in zona Portului... Digul este gata in proportie de 80%.

"Varful de viitura pe Dunare va ajunge la Galati in 10 iulie, cand se prognozeaza ca nivelul Dunarii va atinge 690 de centimetri si un debit de 17.860 de metri cubi pe secunda.
Potrivit autoritatilor locale, daca digul de la Galati va ceda va fi inregistrat cel mai mare dezastru urban de dupa cel de-al doilea razboi mondial, deoarece numai prin inchiderea Regionalei Vamale Galati se inregistreaza pierderi de circa 18,5 milioane de euro pe zi."

Daca digul nu rezista trebuie spart digul de la Cotul Pisicii, unde se va inunda controlat un sat Tulcean pentru salvarea cartierului din Portul Galatiului.

Alta stire:
http://www.adevarul.ro/locale/galati/Ca ... 70987.html

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Iul 06, 2010 3:48 pm

Pentru cine e interesat un link catre un webcam instalat pe un hotel din apropiere de dunare.
http://www.jurnalul.ro/webcam/galati-fa ... i-207.html
Din pacate este orientata catre zona mai inalta a orasului unde nu este risc de inundatii pentru zonele locuite.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori