Sfat Achizitionare Aparat Foto Compact

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 15, 2010 3:21 pm

Situatia cu poze slabe seara a aprut datorita densitatii mari de MP/cm de senzor. Adica, un aparat de exemplu canon A60, avea 2.1 MP iar un aparat din ziua de azi cu un senzor mai mic decat acela are 12 MP. Normal ca A60 scoate poze mult mai bune seara. Evident, pentru fiecare pixel, lumina care este captata este mai mica automat si calitatea foto in conditii medii/slabe de iluminare NATURALA scade destul de mult. Nu va mai uitati doar la MP ci si la raportul MP/cm.
Sau pe romaneste cu cat e gaura la obiectiv mai mare (in principiu) si MP mai putini, in majoritatea cazurilor pozele ies mai bine (mai depinde si de procesor si alte tehnologii abordate de constructor).

Revin: care e bugetul maxim-maxim? SH sau nou?

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Iun 15, 2010 4:49 pm

ms
600ron nou

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Iun 15, 2010 6:24 pm

Sincer, complicata alegere....in banii astia nu prea gasesti o chestie cu calitate a imaginii si cu baterii R6. Adica, cred ca ar fi ok Panasonic DMC-F3S. Studiaza si tu putin review-urile dar la bugetul asta, cred ca pe aici te invarti.
BTW: Nu prea sunt fan Panasonic dar la banii astia, cam asta vad eu...

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Mar Iun 15, 2010 6:33 pm

adi...mergi in magazin si cere un nikon sau un canon pana in 5 mil ..pentru ce iti trebuie tie nu ai cum sa gresesti !

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Iun 15, 2010 8:33 pm

Daca ai timp si rabdare gasesti aici diverse info utile.Sau aici.

Incearca sa gasesti ceva care sa aiba si reglaje manuale,diafragma,timp de expunere,dupa ce faci o perioada poze pe auto s-ar putea sa vrei ceva mai mult.

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mar Iun 15, 2010 9:06 pm

coolpix-u p50 de la nikon are si reglaje manuale,filmeaza,si face poze destul de bune si in in interior atat la incandescent,cat si fluorescent....si e in bugetul de 600 ron...si la banii aia,crede-ma ca face destule...iar de afara la lumina naturala nu mai spun
cauta-l in magazine si convinge-te
eu dinasta am,am dat 500 ron,si sunt mai mult decat multumit de el,dat fiind faptul k il folosesc in aceleasi situatii ca si cele in care ai spus tu ca vrei sa il folosesti

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori