Reparatie Macbook

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Lun Mai 10, 2010 12:00 pm

salut, pe langa masina, macu era al doliea obiect la care tineam...acum cateva saptamani am varsat suc pe masa si a ajuns la laptop prajind placa de baza si video. aia de la service mac au zis ca un electrician bun ar putea sa-i refaca circuitele etc doar ca ei nu se baga la d-astea. piesele ma costa fix cat laptopul in sine asa ca, disperat, cer ajutor daca cunoasteti pe cineva care a mai facut, se pricepe etc. mentionez ca l-am dus la un astfel de service dar n-au putut face nimic insa prefer (sa ma simt mai bine) sa cred ca nu se pricepeau suficient! respectiv, daca pot fi cumparate piesele respective de unde f ieftin.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Mai 10, 2010 2:41 pm

prajind placa de baza si cea video imi pare sincer rau, dar alta solutie nu ai decat sa pui alta noua. Sunt cam nedumerit ca ti s-au spus ca sunt ambele prajite, pentru ca oricum, chip-ul placii video e practic lipit (soldered) pe placa de baza, sunt 90% sanse sa nu-l scoti intreg, deci tot aia era...
Traseele prajite nu se mai pot reface pe macbook, daca vrb de cel alb. Placa de circuite e mai subtire decat in mod normal, cand incerci sa refaci trasee ajungi pe partea cealalta.
Poti cauta unul care sa aiba probleme de display sau altele astfel incat sa iei tu placa de baza. e singura solutie.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Mai 10, 2010 3:25 pm

Eu personal nu cred ca e vorba doar de refacut trasee. Nu vreau sa te sperii sau sa par aiurea dar daca ai gasi pe cineva care sa-ti refaca traseele tot nu-ti va merge pentru ca un scurt-circuit afecteaza destul de grav interiorul gadget-urilor din ziua de azi.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Lun Mai 10, 2010 3:37 pm

vibe, o veste si mai trista :-(
am vbit cu cei de la service unde l-am lasat, mi-au zis ca n-au reusit sa-l repare pe motiv ca nu au un aparat f bun si puternic. cica cineva cu un astfel de aparat de 4-5000 w ar reusi. inteleg ce ziceti dar pana gasesc un mac cu ecranul spart...incerc sa-l resuscitez, cumva..daca se poate...asa ca as aprecia daca ati arunca vorba in diferite directii si poate-poate

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Mai 10, 2010 4:22 pm

unde ai fost cu el la service? la istyle sau la noumax?

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Lun Mai 10, 2010 8:50 pm

am fost la istyle doar pt constatare iar de reparat la niste baieti in spate la p-ta obor, nu dau nume sa nu se supere adminu.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Mai 10, 2010 9:13 pm

nu se supara adminu, dar stai sa vezi daca fac treaba buna inainte...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Mai 10, 2010 11:22 pm

Fugi in Regie cu el . Ce fac aia acolo....

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Mai 11, 2010 9:32 am

@chacha - n-au facut treaba buna :-(

@bughy - nu ma pot prezenta in regie si sa intreb p-acolo ce si cum...doar daca cunosti pe cineva de incredere. nu tin sa raman fara laptop

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Mai 11, 2010 2:00 pm

Intri pe regielive ( search pe google ) si cauti acolo. Nu zic ca, gasesti sigur, dar poti incerca. Mai poti cauta pe ebay.de ( sau orice alt ebay din UE) vreun Macbook fara display, etc... Multa bafta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori