Campania Green Challenge By Honda

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Apr 12, 2010 11:01 pm

Probabil stiati de concurs si ati si participat .
Vad ca s-a ajuns la semifinale . si am fost sunat pentru un test drive , eventual o ruta pentru obtinerea unui consum cat mai mic intr-un intreval max de o ora .
Sfaturi pentru un consum cat mai mic ?

Masina va fii Accord Executive 2.2 M/T

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Lun Apr 12, 2010 11:06 pm

Da-l in colo de consum, ai ocazia sa conduci o Honda 2.2 care nu e a ta...rupe-o!

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Apr 12, 2010 11:09 pm

Da exact , ai dreptate, rosu scrie pe ea !!!
Dar daca castigi finala ( sanse 0 barat ), pupi o honda o luna plus 500 l de carburant !
Nu e mai bine ?

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Lun Apr 12, 2010 11:16 pm

Da, e bine si asa. Euro-trip ar scrie pe ea in conditiile astea!
Poti sa-ti alegi traseul pe care-l faci in ora aia? Daca da, nu merge prin oras, alege o ruta cu un drum cat mai plat, cu asfalt bun si mergi cat mai constant cu 90km/h (e un mit de pe vremea daciilor ca in "top gear" la 90km/h mergi cel mai economic). Daca e prin oras mergi in frana de motor cat mai mult si accelereaza ca si cand ai un lighean cu apa in poala.
Succes la concurs!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Apr 12, 2010 11:47 pm

Cum ai reusit sa ajungi pana in semifinale ? eu cand am inceput ( drept e ca nici nu am mai intrat pe urma ) aveam un consum de avion , cred ca eram ultimul dintre participanti .
Daca ai ajuns pana in semi , nu cred ca mai ai nevoie de prea multe sfaturi , stii deja cum se conduce economic . Tu ar trebui sa ne dai sfaturi .
Dar Metal , ca un baiat finut ce e , a spus ce trebuie urmarit pentru a conduce ecomonic , si sunt de acord cu el .
Bafta si sa ajungi si pinr Bucuresti sa ne dai o tura , ca deh , nu e pe banii si conbustibilul tau

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Apr 13, 2010 7:12 am

@Metal_militia

Traseul nu se alege , si este acelasi pentru toata lumea . Drumul este destul de bun , pentru ca l-au facut facut anul trecut .
E o portiune din Ploiesti - Pitesti mai exact . Depinde de cum prind traficul , ca daca imi aleg o zi de duminica ( nu stiu inca adca pot ) va fii mult mai bine .
Honda va avea afisat pe bord un indicator cand mergi cum ii place ei , adica econom . Chestia e sa o tii acolo la turatia si viteza respectiva , dar te preseaza timpul . Din cate am vazut 70 ar fii viteza ideala la care este eco o honda .
Eu am vazut ruta si nu ai ce alege de ea in max 30 min cu 50km/h .

@cristibna

Pot sa-ti spun ca daca nu abandonai jocul , sigur ajungeai si tu . Trebuia s-o tii la 70 km/h si observai cum se facea afisajul acela verde . Foarte important era sa nu atingi marginile drumului si sa iei toate bonus-urile acelea de pe sosea .
Scorul maxim era de 100 . Am vazut participanti care s-au apropiat , dar unul singur a facut 100 parca .
Vad ca se aleg 40 din fiecare reprezentanta , si nu era obligatoriu sa faci asa mult , daca ceilalti nu au reusit . La mine pe dambovita am vazut si cu punctaj 60-70, care e foarte usor de facut .
Nu stiu cum a facut ala 100 , dar te asigur ca eu am scos maximul din ce puteai face cu tastatura .
Probabil ala cu 100 , avea un joystick ceva , cu un potentiometru +/- , si reusea sa o tina la 70 , neavand decat sa faca stanga /dreapta .
Ca altfel era mai greu .
Deci ideea era sa verifici lista din judetul tau si sa fii mereu intre primii 40 , ca nu conta punctajul . Dar daca cei 40 aveau peste 90 , logic trebuia sa ai si tu ., nu ?

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mar Apr 13, 2010 10:06 am

deci e virtuala chestia ???

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Apr 13, 2010 10:16 am

A fost , acum e pe bune

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Mar Apr 13, 2010 11:24 am

Da, am participat si eu dar nu prea m-am ocupat de punctele alea si prostii.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Apr 22, 2010 12:49 am

Am ajuns si eu in semifinale, am obtinut un onorabil 3,5% in ziua a doua de semifinale, insa astazi la o saptamana distanta la dealerul meu au aparut consumuri de 3,1% . Anul trecut cu CRV tin minte ca am scos 3,6%... am avut noroc de trafic, n'am pus o frana de picior, nu imi explic cum s'a ajuns la acel 3,1% de data asta, poate a batut vantul din spate la dus si si'a schimbat la 180 de grade directia la intors...

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori