Cel Mai Indepartat Punct De Destinatie

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Mar 30, 2010 8:12 pm

Da

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Mar 30, 2010 9:07 pm

cre ca mai bine facem si un topic cu cine a reusit sa NU se piarda in bulgaria.
eu am ajuns pe un munte la un moment dat si era soseaua cazuta in prapastie.
dupa care m-a dus gps-ul pe un camp unde s-a terminat soseaua. .....ghici cine astepta in capatul ei...........corect, garcea de bulgaria

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mar 30, 2010 9:13 pm

QUOTE (COObra @ Mar 30 2010, 08:07 PM) cre ca mai bine facem si un topic cu cine a reusit sa NU se piarda in bulgaria.
Se poate, dar sa fie topic nou

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mar Mar 30, 2010 9:24 pm

Orebro - Suedia , 3000 si vreo 600 de km, doua zile -juma tras ca nebunu. Data viitoare fac mai multe escale ca sunt o groaza de vazut pe drum.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Mar 31, 2010 12:39 am

Nah, sa "va bagati unghia in gat pana la ultimul deget" !!

Urmeaza in Noiembrie sa fac urmatoarea ruta, cu masina proprie (Pajero mk I din `83):
Romania - Ungaria - Austria - Italia - Franta - Spania - Maroc - W Sahara - Mauritania - Senegal - Mali - (poate si Algeria) - si retur. In total, cam 18.000 - 20.000 km intr-o luna

Daca o fac si pe asta (fara mari complicatii) cu tractorul meu, apai promit sa-mi tatuez (rosu cu contur negru) sigla Mitsubishi pe buca dreapta

In rest, am facut iesiri scurte de cel mult 3 zile, aproximativ 500 km, prin tara, din care aproape jumate erau facuti pe "dea-dreptul", nu pe drum. Aaa, am mai facut acu 3 ani un SV-BR-SV, cu o remorca de 3.5 tone in spate . Si un SV-AR-SV cu o trupa de idioti in masina. Bine-inteles... eu eram lider-ul

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Mar 31, 2010 9:40 am

Mdaaa, noul erou! cu ce ocazie? un bucuresti - dakar personal?! Mauritania nu e ok din punct de vedere al securitatii..a fost o lovitura de stat

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mar 31, 2010 10:30 am

Ca sa nu mai zic ca granita dintre Mauritania si Maroc e minata. Si nu doar in jurul drumului. Daca nu stii pe unde mergi, e putin cam riscant.

Si mie mi-ar place asa ceva, dar n-am masina, n-am bani, n-am multe. Dar eu nu as risca sa merg singur acolo. Pana in Maroc DA, singur, chiar vreau sa merg candva, dar Mauritania nu.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Mar 31, 2010 10:33 am

Cu ocazia nebuniei de a testa o masina de 27 de ani vechime, in conditii, zic eu, ceva mai grele. Vroiam inca de acum 2 ani sa fac o expeditie in Africa, insa nu ma puteam baza masina. De o luna am inceput pregatirile la Pajero (cat am timp, 2-3 ore pe zi), si pana in toamna, o sa fie gata. Nu numai Mauritania e varza la capitolul securitate personala, ci tot continentul Africa, dar mai ales partea centrala si de est. De sud nici sa nu vorbim, ca pe acolo inca mai traiesc canibali
Un alt grup, vroia sa mearga prin Nigeria, Libia, Egipt... dar prin zonele alea trebuie sa ai inchiriata o mica armata sa protejeze convoiul, care costa...

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Mar 31, 2010 10:40 am

QUOTE (driverx @ Mar 31 2010, 09:30 AM) Ca sa nu mai zic ca granita dintre Mauritania si Maroc e minata. Si nu doar in jurul drumului.

Stai linistit ca nu-i chiar asa de negru totul. Am vorbit cu multa lume care a facut traseul chiar pana in Sierra Leone si nu a fost ultimul drum al lui. Avem si noi persoane care vin cu noi, care au mai fost de 2-3 ori pe acest traseu, plus ca daca va fi nevoie vom lua cu noi un ghid de acolo sa ne duca pe malul oceanului, etc. In zona Mauritania, daca grupul depaseste 3 masini, este insotit gratis de armata...

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Mar 31, 2010 11:17 am

Klez - "De sud nici sa nu vorbim, ca pe acolo inca mai traiesc canibali" - ca om care a trait in africa (zambia 3 ani), canibali nu exista decat oameni cu probleme, ca in europa, vezi cazul austriacului care a facut ceva mai rau decat sa manance un mort. Cu exceptia RD Congo, R Congo, Burundi sau Rwanda, tarile din sud sunt printre cele mai sigure de pe continent (impreuna cu tarile arabe din nord). Va rog, treceti peste "africanii traiesc in copaci sau te mananca leul in oras", am o obsesie cu africa si am fost in destule tari africane cat sa stiu. ai doar mare grija in tarile prin care vrei sa treci, nu e vorba de guvernul acelei tari ci mai degraba de tot felul de militii sau unitati de gherila care isi fac veacul prin zona aia si neaparat, ai grija sa obtii viza din timp, ai putea incepe procedurile mai repede pt ca se misca mai greu si nu au ambasade in romania. Inca ceva, Dakarul, nu degeaba s-a tinut in america de sud...

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori