Vama In Romania

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Mar 16, 2010 9:09 pm

taxa vamala pt produse non ue-3 %.Deci ai pretul produsului de pe factura,mai adaugi 3 % taxa vamala si apoi TVA-ul,19 %.
La un colet de 4 jante si 4 gume s-ar putea sa scrie degeaba gift pe el,o sa faca mofturi.Bine,acum depinde de multe chestii.....

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Mie Mar 17, 2010 8:13 pm

radurin are dreptata, nu cred ca vei scapa doar cu gift/cadou cand o sa desfaca ai nostri coletul si o sa vada jante, dar cred ca, cu o mica "atentie" vor reusi sa treaca cu vederea.

Avatar utilizator
Jessej13136
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 20, 2009 11:21 am

Mesaj de Jessej13136 » Joi Mar 18, 2010 1:21 pm

mi`am adus in decembrie un laptop. valoare declarata 600 USD . pe langa taxele de drum (normal) am platit cam 300 ron . la al doilea, m`am prins cum sta treaba, am declarat valoarea 100 USD si am platit cateva zeci ron . sper sa te ajute .

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Dum Mar 28, 2010 10:56 am

Daca nu ma insel nu se mai accepta in vama de prin 2005 facturi cu valoare zero sau "gift". Singurul termen acceptat este cel de donatie dar o sa innebunesti cand vei auzi cate acte sunt necesare.
Cel mai bun si simplu lucru de facut este sa ii dai o valoare cat mai mica...NU EXAGERA ca nici vamesii nu sunt prosti ! Ai grija unde iti vine coletul sa nu fie nevoie de vreun tranzit vamal ca iar o sa plangi. Referitor la taxe radu ti-a spus corect cum se calculeaza .

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori