Dragi Colegi, Se Intampla In Tara Noastra!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 5:28 pm

Vreau sa va povestesc o intamplare din viata mea, numai ca sa nu uitati unde ne-am nascut, unde traim si unde din nefericire pentru unii vom fi nevoiti sa traim pana la sfarsitul vietii.

In data de 17.02.2010 in timp ce urcam pe scara blocului, am fost atacat verbal, amenintat, injurat de o vecina de etnie rroma, membra a unei familii cu care am mai avut probleme si in trecut. Aceasta m-a acuzat ca i-as fi lovit cainele. In urma scandalului izbucnit, mai multi membrii ai acestei familii au iesit in sprijinul ei. Era cat pe ce sa fiu batut, cand la un moment dat, mama mea, auzind scandalul, a deschis usa si am putut intra inauntru. Am fost socat de cele intamplate si ne-am pregatit amandoi psihologic pentru a doua zi, cand m-am dus sa depun o plangere la politie impotriva acestei familii.
Timp de doua zile dupa acest eveniment, de cate ori am fost vazut pe scara, am fost injurat amenintat, ba chiar am inregistrat aceste cuvinte mizerabile adresate de vecina mea. Asteptam linistit rezolvarea politiei.
Acum cateva zile, mai precis intr-o luni, 01.03.2010 m-am trezit la usa cu un domn politist si cu o citatie prin care eram invitat la politie sa discutam de cazul de fata. M-am gandit in sinea mea "slava cerului, a dat Domnul sa se simta si ei".
Pe data de 10.03.2010 am ajuns la sediul poltiei unde am relatat cele intamplate si eram pregatit pentru a da o noua declaratie. Inainte de a scrie orice declaratie dl. politist m-a instiintat ca chiar la data si ora cand eu am precizat ca s-au intamplat evenimentele, s-a emis un proces verbal si o sanctiune pe numele meu in valoare de 300 de lei. Am ramas putin socat. Acesta mi-a spus ca as fi avut 15 zile la dispozitie sa depun o contestatie a procesului verbal dar, cum "am avut ghinion" se pare ca acest drept mi-a fost luat. Nu-mi venea sa cred ce-mi aud urechile! Acesta avea o copie a acestui proces verbal.
Ce s-a intamplat de fapt: Vecina mea rroma, stiind ca voi depune sigur plangere la politie, a fost putin prevazatoare si a chemat un echipaj al politiei chiar in acea seara, care in absenta mea, m-a amendat cu 300 de RON pentru ca a-s fi adus expresii jignitoare si amenintari mamei familiei de rromi.
Eu nu am luat la cunostiinta de aceasta amenda pana ieri, cand am fost sa depun o noua declaratie in cazul meu. Astazi am reajuns la politie solicitand o copie dupa procesul verbal. Totodata am incercat sa le explic o mica dilema: Cum pot fi amendat fara stirea mea si mai ales instiintat dupa o perioada atat de lunga de timp in care sa nu mai pot face teoretic nimic, nici o contestatie de nici un fel. Am cerut sa intru in audienta la comandantul politiei, am fost reufuzat pe motiv ca astazi nu se tin audieri. Mentionez ca pe data de 10.03.2010 politistul nici macar nu a vrut sa asculte inregistrarile facute de mine care demonstrau ca ceea ce am declarat in plangerea depusa de mine la politie este adevarat, ca ei sunt agresorii si nu eu si ca au mintit cu nerusinare.
Domnii politisti s-au scuzat prevalandu-se de lege si comunicandu-mi ca procesul verbal a fost "afisat" deja si ca pe ei nu-i mai intereseaza si ca ma pot duce linistit la judecatorie. A urmat o discutie logica cu un domn de la "procedura" pentru a clarifica niste lucruri.
Voi incerca sa va redau cat mai apropiat dialogul dintre mine si dl. de la "procedura" (tin sa mentionez ca dl. militian care se ocupa de cazul meu nu a mai fost de gasit astazi):
- Dl. politist, eu stiu ca am dreptul legal de a contesta acest proces verbal in termen de 15 zile de la data cand imi este comunicat, ori eu nu am luat la cunostinta pana ieri de la colegul dvs. de existenta lui.
- Dom'le nu ne intereseaza, pe el scrie ca a fost afisat.
- Dle. va rog sa-mi definiti afisat, afisat unde, pe peretii blocului, nu intelegeti ca eu nu l-am vazut pana ieri cand dl. Cutarescu mi-a aratat o copie?
- Dle. asta e legea pe noi nu ne intereseaza.
- Pai pe dvs. nu va intereseaza dar am fost amendat cu un fals in declaratii, eu sunt partea vatamata si nu cel care trebuia sa primeasca amenda.
- Pai daca ieri a-ti ajuns sa aflati de existenta lui, scrieti asta in cererea catre judecatorie.
- Pai va solicit o proba cum ca ieri a fost adus la cunostinta mea acest fapt, sau macar dati-mi un nr. de iesire document si o data pentru copia acestui proces verbal pentru a putea sustine la judecatorie cele spuse de mine.
- Dle. astea asa se elibereaza, eu nu pot sa spun ca dvs. a-ti luat ieri la cunostinta, daca agentul din procesul verbal spune ca l-a afisat la data de 17.02.2010
- Mai oameni buni definiti si pt mine ca bun cetatean unde a fost afisat? Ce inseamna la voi afisat?
- El pai probabil vi l-a lasat in usa, sau in posta.
- Pai poate mie mi l-a luat cineva din usa sau din posta, nu vi se pare normal sa fiu informat pe o cale oficiala de existenta lui? Eu nu pot demonstra in instanta ca mi-a fost adus la cunostina abia ieri 10.03.2010, dar dvs. puteti sa-mi demonstrati ca eu am luat la cunostinta de el la data de 17.02.2010?

Uitati asa m-am tiganit dragi colegii cu retardatii astia de politisti.
Cum vi se pare ceea ce va povestesc eu acum? Cum dracului sa mai am incredere intr-un sistem care mi s-a demonstrat fatis ca nu functioneaza. Cum sa fiu amendat eu, care nici macar nu am adresat un cuvant acelei familii de imputiti pe care nu stiu cum sa-i evit de fiecare data cand urc scara blocului si ii vad.
Cat este de legal sa fiu amendat in absenta mea? Mai mult decat atat cum mi se poate lua dreptul la a ataca procesul verbal in termen de 15 zile daca eu nu am luat la cunostinta de existenta acestuia si nici nu pot demonstra asta? Cum pot fi amendat intr-un caz in care, eu, sunt cel atacat si nu atacatorul.
Mai mult decat atat, cum poti amenda pe cineva audiind doar o parte?
Pai daca e asa, mi se pune pata pe un vecin cand nu e acasa, chem politia, pretind ca am fost injurat si amenintat si acesta se va trezi cu o amenda administrativa sa inteleg in usa sau posta? (dupa cum mi-a explicat dl. tablagiu)
Oameni buni, nu stiu cui sa ma adresez ce sa fac.
Am formulat o cerere de anulare a procesului verbal catre Tribunalul Braila si intentionez maine sa o depun.
Intrebarea mea este, ce sorti de izbanda am?
Cum comentati aceste evenimente?
Cum dracului am ajuns in tara mea sa fiu si amenintat si amendat de politie? Cat de normal vi se pare? Ba mai mult, mi s-a luat si dreptul la replica.
Voi revenii cu detalii despre acest subiect pentru cine intereseaza, pana una alta v-am spus povestea mea ca sa va dati seama ce se poate intampla in tara asta cu sistemul nostru politienesc si juridic care functioneaza ca uns.
Pentru cei interesati sunt dispus sa postez inregistrarile audio a injuriilor si amenintarilor ce mi-au fost adresate, inregistrare facuta cu usa inchisa din casa mea, dar care datorita volumului vocal specific neamului rromanes, se aude perfect.
Invatati-ma ce sa fac, deja nu mai rezist nervos. Nu imi permit un avocat, martori la acel eveniment nu sunt, pentru ca.. de, chiar daca cineva ar auzi, nu si-ar baga in card cu astia.
Cat de idiot poti sa fi ca politist sa crezi ca un tanar de 28 de ani, absolvent de studii superioare poate agresa o familie de rromi recunoscuta in cartier prin multiplele scandaluri care le-au provocat.
Ca sa va dati seama despre ce vorbesc, una din membrii familiei a spart banci prin strainatate, iar cazul ei a fost difuzat si la televiziuni, inclusiv la ale noastre romanesti.
Cui sa ma adresez oameni buni?
Simt ca oriunde m-as duce imi voi risipii banii fara rost. Simt ca e o cauza pierduta.
Sa ma adresez unui ziar? Sa ma adresez unei televiziuni?
Cum sa platesc o amenda de care nu ma fac vinovat, si mai mult, cum sa se sfarseasca aceasta poveste cu un probabil "avertisment" pentru familia rromanes.
Nu stiu cate am mai scris pe aici, nu stiu ce am omis sau ce ar mai fi de spus, dar astfel au stat lucrurile si asta e justitia care mi s-a facut.
Va rog sa comentati!

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Mar 11, 2010 6:08 pm

parerea mea sincera, care am trecut si eu aproape prin chestia asta, te duci frumos la CEC, dai 3 milioane, vii acasa, facu un dus mai rece, si te bagi la somn. singura solutie, cea mai ieftina si eficienta.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Joi Mar 11, 2010 6:12 pm

e cumva bazata familia de rromi? poate le-a fost frica politistilor sau au vreo intelegere

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Mar 11, 2010 6:26 pm

serifu, stai cam departe ca m-as fi urcat in masina sa ma racoresc si eu de dracii care-i am pe mine. (si da pentru cine vrea sa comenteze, sunt rasist si impotriva tiganilor)

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Mar 11, 2010 6:34 pm

Asta e, cand ai de gand sa iti pui baza in "oamenii legii", scoate buletinul, vezi ca scrie Romania si gata. Cauta sa te muti ca in tara asta mori cu dreptatea in mana sau daca esti mai orgolios pregateste multa spaga. Nu te pune la scandal cu tiganii ca e nasol cu jegosii astia (si eu la fel ca coobra)

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Mar 11, 2010 6:36 pm

Eu zic sa continui cu cererea de anulare a acelui proces verbal chiar daca au trecut 15 zile. Si sa ceri in instanta acte care sa dovedeasca ca ai fost instiintat de amenda. Cel putin un act de expediere prin posta pentru ca semnatura ta nu este pe acel document. Ai putea sa consulti si un avocat ca stie legislatia mai bine si iti poate spune ce sanse de reusita ai avea.
Cat despre confilctele pe care le ai sau le vei mai avea cu acea "familie", incearca sa ii surprinzi macar cu un filmat de pe telefonul mobil sau fii tu cel care cheama politia primul. Daca politistii nu vor pune boutul la imaginile filmate le trimimiti la o redactie de stiri ca sunt disperati dupa scandaluri.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 6:44 pm

Va multumesc! Nu stiti cat conteaza aceste cuvinte pentru mine!
Nu am fost niciodata rasist, acum am devenit!

balishag, ca sa te ajut putin, aceasta familie este consiliata in rau de o buna prietena cu numele de Badalan, care face frumos trafic de influenta prin lumea politiei, Badalan fiind fost nu stiu ce mare in armata candva, si si-a depus candidatura la primaria Braila la ultimile alegeri. Ce credeti? Aceasta madam Badalan, este martor (ca nu am deschis usa la momentul sosirii echipajului de politie) in procesul verbal prin care sunt amendat cu serie si numar de buletin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cat de pe fata domnilor!
Nu stiti azi cate ore mi-am pierdut la politie incercand sa: contactez pe dl. care se ocupa de cazul meu sa-i solicit o copie dupa declaratia mea si dupa plangerea mea... nu era de gasit.
Am solicitat sa discut cu sectoristul zonei mele care cunoaste conditia acestei familii si care ce credeti? Avea un invitat iar in curand va pleca, deci nu ma poate servi.
Astazi era si program de audiente si am fost refuzat pe motiv ca: azi nu se tin audiente! Mama mea, a incercat sa obtina si ea o audienta si a fost refuzata pe aceelasi motiv.
Am otinut doar copia dupa procesul verbal de atunci pe care maine o voi depune la judecatorie cu urmatoarea cerere!

Domnule Preşedinte,

Subsemnatul Eu, domiciliat ?n Adresa mea, loc. Brăila, jud. Brăila identificat prin C.I. Seria XX Nr: XXXXXX ?n termen legal formulez prezenta:
PL?NGERE ?MPOTRIVA ?NCHEIERII ȘI PROCESULUI VERBAL DE CONSTATARE A CONTRAVENȚIEI
Seria AP nr. xxxxxx, din data de 17.02.2010, ?ncheiat de către Ag. XXX XXXX de la Pol. Mun. Brăila, prin care, ?n baza art. 2 pct.1, din Leg. 61/1991, am fost sancționat cu amendă 300 de lei, solicit?nd anularea acesteia pentru motivele pe care le voi dezvolta ?n cele ce urmează. Vă solicit de asemenea, ?n conformitate cu art. 274 Cod procedură civilă, să obligați partea adversă să ?mi plătească cheltuielile de judecată ocazionate de acest proces.
MOTIVELE PREZENTEI CERERI: ?N FAPT:
La data de 17.02.2010, am fost sancționat cu amenda 300 de lei, pentru că, (citez din procesul verbal ?ncheiat): am adresat cuvinte jignitoare și expresii vulgare numitei XXX XXXX.
?n realitate, procesul-verbal de constatare a contravenției cuprinde mențiuni eronate, neconforme cu adevărul, ?ntruc?t ?n data de 17.02.2010 eu am fost cel agresat de membrii familiei XXXX și acuzat că le-aș fi lovit c?inele ?n timp ce urcam pe scara blocului. Totodată am fost amenințat cu violență, amenințat cu moartea și distrugerea autoturismului fapt pentru care am și depus pl?ngere la Pol.Mun. Brăila ?nregistrată cu nr. xxxxxx din data 18.02.2010. ?n trecut au mai existat pl?ngeri făcute la adresa acestei familii pentru conduita lor agresivă. Totodată dețin ?nregistrări audio ale evenimentelor din care reiese clar că eu, XXXX XXXX sunt cel agresat, ?nregistrări pe care am ?ncercat să le prezint organului de poliţie pentru a-şi face o imagine asupra cazului şi am fost refuzat pe motivul că: ?pe noi nu ne interesează ce ?nregistraţi dvs.?
Pe data de 10.03.2010 am fost chemat la Pol.Mun. Brăila, pentru a depune o declarație suplimentară pl?ngerii mele din data de 18.02.2010 ?n care susțin cele de mai sus, ocazie cu care dl. polițist XXXXXX, care cercetează cazul de față, m-a ?nștiințat verbal de existența procesului verbal și a contravenției pe care o contest acum. Totodată mi s-a spus că aș fi putut depune o contestație la adresa acestui proces verbal ?n termen de 15 zile. Eu nu m-am putut prevala de dreptul meu de a contesta acest proces verbal ?ntruc?t nu am fost ?nștiințat de existența lui. Țin să menționez că nu am fost ?nștiințat pe nici o cale și nu am semnat de luarea la cunoștință a acestei contravenții pe care o consider abuzivă at?ta timp c?t ?n cazul de față eu sunt partea vătămată, familia XXXXX folosindu-se fals ?n declarații și chem?nd un echipaj de poliție care m-a amendat fără măcar să cunoască adevărul despre faptele produse, fără să asculte depoziția mea, ?n absența mea, ancheta fiind ?n curs de desfășurare şi fără să-mi parvină o copie a procesului verbal. Nu ?nțeleg cum pot fi amendat ?ntr-un caz ?n care eu sunt reclamantul neprimind ?ncă un răspuns oficial ?n soluționarea cauzei mele. P?nă şi prezumţia de nevinovăţie de care se bucură orice cetăţean mi-a fost flagrant ?ncălcată de vreme ce eu am fost sancţionat fără să fiu măcar interogat asupra modului ?n care s-au petrecut lucrurile, fapte pe care le relatez ?n pl?ngerea mea depusă la Pol.Mun.Brăila nr.XXXXXXX/18.02.2010 și reconfirm ?n declarația luată ?n data de 10.03.2010 la sediul poliției de către dl. pol. XXXXXX.
Av?nd ?n vedere cele de mai sus, vă solicit admiterea pl?ngerii și anularea procesului-verbal de constatare al contravenției.
Anexez:
- Copie după procesul verbal Seria: AP, Nr.xxxxxxxx obținută la data de 11.03.2010 de la Pol.Mun.Brăila
DOMNULUI PREȘEDINTE AL JUDECĂTORIEI BRĂILA
Petent, XXXX XXXXX

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Mar 11, 2010 6:48 pm

urat ceea ce spui tu aici. am mai auzit de astfel de termene imaginare si de luari la cunostinta.
cred ca cel mai bine ar fi sa cazi cu ei la pace, sa vezi ce vor.
nu te pune cu prostu', ca are mintea odihnita - e valabil si cu militianu' si cu rromu'.
nu merita sa te pui cu astia fara rusine si fara frica.

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Joi Mar 11, 2010 7:16 pm

Eu ti-as sugera sa faci si putina publicitate legata de cazul asta (un post TV), ai mari sansele ca ceva sa se miste.
M-am ingrozit citind randurile de mai sus.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Mar 11, 2010 7:30 pm

QUOTE (s0v3r3ign69 @ Mar 11 2010, 06:44 PM) [...] aceasta familie este consiliata in rau de o buna prietena cu numele de Badalan, care face frumos trafic de influenta prin lumea politiei, Badalan fiind fost nu stiu ce mare in armata candva, si si-a depus candidatura la primaria Braila la ultimile alegeri. Ce credeti? Aceasta madam Badalan, este martor (ca nu am deschis usa la momentul sosirii echipajului de politie) in procesul verbal prin care sunt amendat cu serie si numar de buletin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[...]

1. D-na era de fata ?
2. orice easpuns ai da la 1, te lupti cu morile de vant.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori