Dragi Colegi, Se Intampla In Tara Noastra!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Vin Mar 12, 2010 1:01 am

Man, sorry sa aud asemenea poveste. Sincer, si eu sunt rasist si ii f** in gat de tigani cu toata natia lor. Sa n-aud de texte europenesti de genul "nu e frumos sa fii rasist"... la cata bataie si jaf am luat eu in cartierul in care am copilarit... vedea-i-as manusi pe toti. Habar n-am daca pot sa te ajut cu ceva inafara de un gand bun, dar daca esti dispus sa mergi pana in panzele albe, fa-o. Ati auzit poate de exemple de prin Ungaria sau Slovacia unde s-au dus oamenii cu topoare peste ei. Da-i in gatu' mamelor lor, ca de-aia ne calca in picioare, pentru ca i-am lasat, pentru ca suntem un popor de lasi. Dar daca asta se poate schimba vreodata, apoi se poate schimba numai si numai daca luam atitudine. Altfel, o sa dam mereu curs "sfaturilor" politistilor: "nu te pune cu astia, ca te fac"... S-O SUGA...

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Vin Mar 12, 2010 1:26 am

Ce-i mai injura lumea pe ardelenii aia de i-au dat afara pe boratii astia din sat cu batele si topoarele .... "vai .. rasism" ...
Eu sincer .. sper ca primul care il vad pe drum sa nu fie pe trecere

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Vin Mar 12, 2010 9:16 am

Nu ca as vrea sa fiu eu avocatul diavolului la faza asta, ca am avut si eu partea mea de "incidente" cu etnia rroma, dar rasismul se refera la preconceptii si nu la ura pentru un anumit grup de persoane.

Pot sa spun ca am avut si cu fratii nostri romanashi de aceeasi etnie destul de multe "incidente", iar daca ai nostri nu se apuca sa urle la usa de toti mortii din tot arborele genealogic, ei se baga direct la batuta.... nu cred ca asta ii face mai inteligenti sau mai putin culpabili.

Inteleg cu ce te confrunti, si si eu am avut acelasi fior pe sira spinarii cand am citit relatare, poate si datorita amintirilor nu tocmai placute pe care le-a starnit. Ceea ce e important de inteles dupa parerea mea este ca nu trebuie sa te lasi influentat de campania de frica pe care o fac rromii.. cred ca la asta sunt cei mai buni. Incearca sa-ti pastrezi mintea limpede in toate deciziile pe care le ei si sa te gandesti in primul rand la soarta ta si mai apoi la soarta acelor rromi.

De asemenea, din pct meu de vedere, daca nu vrei sa-ti pui toata viata pe tava in ochii tuturor si sa te vezi injurat si calomniat in fata tuturor (stai linistit ca rromii aceia pot minti cu mare nerusinare si iscusinta despre orice aspect ce nu poate fi dovedit), te-as sfatui sa te rezumi la sala de judecata pentru relatarea intamplarilor si pentru infaptuirea dreptatii. Pot sa urle 10 televiziuni, ca asta nu-ti va aduce tie niciun bine, ba chiar poate ti-i va face dusmani de moarte pe rromii astia - it's a lose-lose situation.

Toate cele bune!

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Mar 12, 2010 10:22 am

Mai ce "surprins" sunt ca nu sunt singurul care a avut probleme cu etnia conlocuitoare!
Nu mai conteaza, astazi am depus la judecatorie cererea de anularea a procesului verbal pentru amenda mea de 300 de lei!
Termen.... doamne, peste 8 luni!
Oricum sunt destul de convins ca se va admite aceasta cerere!

In ceea ce priveste plangerea mea la politie pentru acesti rromi astept decizia politiei, am inteles ca imi va fi comunicata in sris.
Astept sa vad ce masuri au luat ei impotriva lor si pe urma incepe scandalul!

ciprian are dreptate nu ne putem numi rasisti ci doar anti-ciori, uram ciorile din tara noastra pentru ca ne mananca culturile agricole!
Nu de alta, dar nu vreau vreun idiot in vizita pe aici sa isi imagineze ca suntem vreo formatiune fascista ca nu e cazul!

Oricum la judecatorie am ramas masca cand am vazut pe ce data s-a fixat primul termen de judecata.
Doamna mi-a explicat ca sunt foarte multe procese si putini judecatori!

Pai mai oameni buni eu am inteles infarsit cum functioneaza acest aparat!

Politia, sub imperiul unor...cum sa le numesc, trenduri, aplica niste amenzi. Nu stiu daca voi a-ti observat de la o vreme (cel putin in Braila si Galati asa e) ca sunt foarte multe masini de politie ce amendeaza foarte multi oameni! Din cate imi amintesc in urma cu cateva luni erau mai rare echipajele pe strazi. De ce s-au inmultit? Sa fie oare una din numeroasele "bune solutii" anti-criza?
Probabil ca asitam la o "goana dupa amenzi", altfel nu inteleg cum pot fi eu amendatul si fara stirea mea!
Milita mizeaza pe faptul ca unii din cetatenii de buna credinta se vor duce frumos sa-si plateasca impozitul, iar pe langa asta si amenda de care vor afla atunci!
Suna a conspiratie stiu, dar mie mi se pare ca nu este exclusa teoria mea in tara noastra. Nu e prima oara cand asistam la abuzuri din parte diverselor aparate de stat.
Mai departe, omul are o posibilitate totusi de a contesta eventuala amenda de care afla la "financiar", sa faca o cerere catre judecatoria orasului din care face parte.
Acolo i se va da un termen (aproape un an... din cate vad), timp in care el este teoretic, exonerat de la plata amenzii.
Daca nimeresti un judecator caruia ii place de moaca ta, iti admite cauza, daca nu...atunci ti-o respinge si vei plati amenda.
Va dati seama la cate dosare au de trecut acesti judecatori prin mana, cat de mult putem miza pe intelepciunea deciziilor lor.

Oameni buni, de fapt... problema mea e una, poate cea mai mica din cate exista pe rol prin tribunalele noastre, dar ceea ce trebuie sa ne traga noua un semnal de alarma este faptul ca politia este din cate vad un mijloc de represalii si nu un intrument in mana justitiei cum ar trebui sa fie, sistemul juridic nu functioneaza, termenele sunt prea lungi, dosarele sigur sunt judecate in graba, deciziile nu pot fi obiective. Nu ne putem increde in acest aparat de justitie, trebuie sa ne ferim cat putem de a intra intre aceste rotite ruginite.

Daca vreti parerea mea totul este facut sa descurajeze cetateanul de rand sa mai apeleze la justitie. E o forma de control, traim vremuri foarte aspre si ciudate. Noi (banuiesc ca mai toti de pe aici avem "o varsta") suntem obisnuiti cu anumite valori, am crescut in alte vremuri si trebuie sa admit, ca cel putin pe mine ma surprind si nu le inteleg.

Va promit ca voi face tot posibilul sa parasesc aceasta tara si poate cand n-o mai fi in mana cainilor care o jupoaie ma voi intoarce.
Mai bine cersetor in Paris decat salariat aici...Sa dea caldura si vad ce pot combina...

Avatar utilizator
Bucy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 19, 2008 8:16 pm

Mesaj de Bucy » Vin Mar 12, 2010 11:21 am

Imi pare rau, pentru cele intamplate, da sper ca, intr un final, sa se rezolve. Mai poti incerca si aici http://www.facias.ro/ (mie mi-au raspuns la sesizare).

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Vin Mar 12, 2010 11:58 am

Salut s0v3r3ign69!
Regret ce ti se intampla! O intrebare: D-na Badalan ce are cu tine sau cu ai tai? Exista ceva istoric ?Ai deranjat-o cu ceva tu sau ai tai ?

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Mar 12, 2010 12:09 pm

laudia, dna. Badalan e una dintre "iubitorii" de caini maidanezi din scara blocului. Cred ca stiti ca fiecare scara are un "nebun" care aduna toate javrele din tara si le adaposteste.
De multa vreme aceasta adapostea in scara blocului, proprietate comuna, tot felul de caini pe care ii hranea, acestia isi faceau nevoile, si dupa un timp, chiar atacau locatarii.
Toti s-au temut sa ii faca ceva acestei femei (ca doamna e un termen pretentios), mai putin mama mea, fire integra ca si mine, care a umblat saraca pe la primarii cu cereri, cu declaratii, pe unde a putut si a obligat-o sa isi tina cainii in casa, pentru ca nu mai puteam suferii mizeria si tigania din scara noastra!
Nu puteai dormi noaptea de latraturi si panarama.
Aceasta a fost amendata chiar si noi am avut castig de cauza. Dar vedeti voi? Familia mea a stabilit ordinea si curatenia cu pretul castigarii unei dusmanii solide, insa eu cand am nevoie de sprijin nimeni nu se baga pentru ca: nimeni nu vrea sa aibe probleme cu ciorile, nimeni nu vrea sa se puna rau cu madam B. pentru ca o considera capabila de multe! In realitate lucrurile nu stau chiar asa intrucat acel nume de care se prevaleaza mereu ea cand se prezinta in fata tablagiilor cu 4 clase, nu i-ar oferii un sprijin real. Dl. Badalan (om de arme sau ce dracu o fi fost ca nici nu stiu) nici nu vrea sa auda se absurditatile acestei femei, si nu-i da dreptate. Insa, ea se prevaleaza doar de nume, de altfel dobandit prin casatorie. Oricum care ar fi adevarul consider ca traficul de inflenta ar trebui pedepsit aspru, dar cum sa-l demonstrezi?
Acum dorinta de razbunare a acestei femei si-a gasit teren.

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Vin Mar 12, 2010 12:24 pm

Uneori o flacara mica poate scoate un fum gros inecacios. Fumul este doar efectul.
Cred ca oricat de multi tigani am omora , una ca d-na B va reusi sa asmuta alta etnie sau alti politisti .
Poate ca tot ce ti se intampla poate avea o cauza de substrat ca d-na B.
Nu stiu daca te ajut! Imi dau si eu cu parerea.
Eu am avut pe scara astfel de episoade. Scenariu e aproximativ la fel. O familie de tigani se tineau numai de scandaluri cu diversi vecini.
Intr-o seara a luat foc usa unei vecine (o babuta care toata ziua statea si stergea scarile de la usa blocului cu curu) . Pur si simplu... a luat foc. Apoi vecina s-a mutat de pe scara noastra si de atunci tiganii se spala pe cap si culmea..puradeii zic sarumana la toata lumea!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Mar 14, 2010 4:06 pm

decat doi colegi de pe forum romani, mai bine ti-ai lua martori doi tigani, ca aia cel putin sunt loiali, nu lasi ca romanii.
la vorbe toti ne pricepem si sa aruncam cu noroi in toata lumea si in toate institutiile, dar cand este vorba de fapte ne ascundem toti cat mai bine asteptand sa se termine totul ca sa putem iesi la lumina.
iti urez succes, in demersul tau si sa stii ca testul cu poligraf nu este considerat proba in instanta, ci doar un indiciu, in plus o persoana nu poate fi obligata sa fie testata la poligraf. in schimb inregistrarile audio video le poti folosi in instanta si sunt luate in considerare ca probe. incearca sa nu le alterezi, schimbi, etc, pt ca s-ar putea sa se dispuna o expertiza asupra lor si daca o parte a inregistrarii este alterata, nu este luata in calcul toata inregistrarea.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Dum Mar 14, 2010 7:02 pm

nini eu sunt roman, tiganii sunt loiali tiganilor pe cand romanii nu stiu cum sa-si dea in cap unul la altul, fiecare cu "turta" lui. Ar putea sa-mi fie martora toata scara, dar n-am vazut pe nimeni sa iasa cand au auzit scandalul de pe scara. O sa pastrez inregistrarea asa cum e ca doar nu am nimic de ascuns.
Eu acum am cerut dreptate in instanta pentru amenda data, deci "ma judec" cu c****ul asta de institutie numit: POLITIE nu cu tiganii.
Stiti insa ce mai e trist? Eu sunt unul dintre oamenii care a avut incredere in institutiile statului. Eu nu am fost abuzat niciodata de politie nici macar in trafic cum au patit-o unii soferi. Acum imi dau seama insa ca-s o mana de "functionari" publici care nu se lupta pentru a stabilii adevarul, pentru a pastra ordinea si linistea in societatea noastra, ci doar pusi sa dea amenzi sa bage bani in buget indiferent care ar fi adevarul. Asta e concluzia la care am ajuns.
Ce sa mai... Stati departe de orice ca daca e sa vi se faca vreodata dreptate o sa imbatraniti cautand-o prin aparatul asta romanesc mizerabil care functioneaza ca "ochiul mortului".

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori