Dragi Colegi, Se Intampla In Tara Noastra!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Mar 11, 2010 7:45 pm

De loc de prin apropierea zonei tale, sunt tare curios sa aflu urmatoarele:

In ce zona din braila se intampla lucrurile astea?
Ai cumva vreun litigiu sau exista vreun litigiu de vreun fel intre tine si vecinii respectivi?
D-na Badalan sta cumva in blocul respectiv sau de unde pana unde a ajuns sa semneze procesul verbal?

Cat despre dl Badalan, tin sa te avertizez ca este aceeasi persoana cu cel care a pus in practica tone de echipament militar invechit contra anvelope de la Tofan Grup pentru armata romana. Este fost sef de Stat Major al armatei romane, si da, in Braila/Galati/Vrancea/Buzau, poti sa consideri ca orice pozitie a ta impotriva familiei sale este egala cu lupta impotriva morilor de vant.

Sfatul meu este sa te muti din blocul respectiv.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 7:55 pm

Nu era de fata in momentul producerii evenimentului!
Eram doar eu, familia de tigani si mama mea care a deschis usa si am putut intra in casa.
Am citit si eu putin despre procesele astea verbale, si in absenta "amendatului" e nevoie de un martor care sa ateste ca eu am fost absent. D-na, este martor ca eu eram absent. Ma gandesc ca ar fi nebuna sa depuna marturie mincinoasa si sa sustina ca a fost de fata la acest eveniment.
Chiar daca o va face, voi cere expertiza cu detectorul de minciuni atat pt ea cat si pt mine pe riscul meu! (sper ca merg bine aparatele alea).
Contest martorul, ea nu a fost prezenta si nu reiese nici din declaratia mea.
Mai haideti sa v-o scurtez asa putin. Tiganii astia imputitit se asteptau ca odata ce am intrat in casa, voi pune mana pe telefon si voi suna la politie (nu de alta, dar n-ar fi fost prima oara) asa ca, cu mult tupeu, au chemat ei primii politia sperand ca ma vor surprinde.
Ce n-au stiut ei este ca intentionam sa depun o plangere la politie a doua zi in care relatam cu lux de amanunte ce s-a intamplat. Daca vreti punctul meu de vedere, am considerat ca plangerea este superioara ca efecte unei simple sesizari pe care as fi putut sa o fac, veneau doi tablagii ii amendau si maine o luam de la cap.
Eu am crezut ca forumuland aceasta plangere voi demara un caz mai de amploare.
Ei bine, dragii mei... va spun asa... in caz de conflict stati cu degetelul pe butonul ala pe care v-ati salvat 112! Care prinde primul linia, a castigat!
Eu habar n-am avut ca in seara aia a fost politia pe la mine, ca m-a amendat...si ma intreb ce dracu au facut cu procesul verbal. Probabil l-au lasat prin usa.. nu stiu (politistii asa mi-au zis ca se procedeaza).
Din cate stiu... cred ca martora aia din procesul verbal, cat ar fi ea de tupeista n-ar avea chiar curajul sa-i sustina in instanta, si in plus, eu nu ma judec cu ciorile, eu ma judec cu politia!
Daca o invoca ca martor, poate depune marturie doar ca nu am putut fi contactat de echipajul de politie. Daca sustine ca era de fata si ca am jignit... va fi grav, pentru ca va trebui sa relateze evenimentele cu lux de amanunte, si coerent. La mine in plangere si in declaratia facuta la 3 saptamani dupa, exista o coerenta! Nu apar contradictii, sunt foarte curios cum ar putea ea avea aceasta coeerenta, si mai ales cat de bine isi va lua socul cand voi cere expertiza cu detectorul de minciuni! De-asta sunt eu sigur ca nu are cum sa sustina asa ceva.

Haideti sa va spun si un mix paradox:

D-na Badalan, a fost atacata in urma cu multi ani chiar de aceasta familie cu care sunt eu in disputa acum, acestia au intrat peste ea in casa cu topoarele au umplut-o de sange. A depus plangere penala impotriva lor si ce credeti... vai doamne... la cateva zile tot tiganetul plangea pe la usa ei sa-si retraga plangerea penala sa nu le faca belele. Aceasta si-a retras-o cu o conditie: o haine de piele (lol), nu stiu cate inele de aur, nu stiu cati bani... Una din fetele de tigani era codoasa si tarfa la Turcia (era moda turciei atunci, de Spania nu se auzise) si si-au putut plati cele cerute de Dna. Badalan.

Deja o dam in Dan Diaconescu SHOW baieti!

...mai oricat as fi de mahnit, e si putin funny!
Pentru cine vrea fun... trimit inregistrarile format mp3!

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Joi Mar 11, 2010 8:02 pm

e asa trist..sa vezi ce se intampla in Romania....cum o familie de tigani vai mama lor iti ia tot cheful..si politia mai ales...nu mai zic..nici n-am ce sa zic despre politia romana..e de ........

eu zic ca ar trebui sa mergi mai departe...in special cu procesul verbal...ca nu a ajuns la tine instiintarea

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Mar 11, 2010 8:10 pm

decectorul de minciuni nu e proba in instanta.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 8:14 pm

Orice ar fi merg inainte, fac opinie, ma lupt! Pentru cei care ma invita la conciliere: oameni buni, nu ma pot lasa calcat in picioare in tara mea de niste nenorociti profitand de o conjuctura! Am muncit dracului pana acum, am fost platitor de taxe si impozite, mi-am indeplinit indatoririle sociale si mi-am varsat creierii pe bancile scolii!
Nu ma pot lasa tavalit de niste imputiti cu 3 clase primare, neam de curve si spargatori de banci prin strainatate!
Aceasta atitudine de romanas care mai deschide o bere si zice, lasa frate, noi sa fim sanatosi, nu e de mine! Va rog sa ma credeti!
De-asta s-a dus tara asta de rapa, pentru ca noi societatea romaneasca nu ne-am aparat drepturile. Le-am permis la toti nenorocitii sa ni se urce in cap, sa ne faca numele de ras prin strainatate, sa ne traficheze ficele sa ne umileasca pe propriul nostru pamant!
Suntem Romani, avem drepturi! Sunt in tara mea si ei sunt niste venetici! Nu am de ce sa ma tem in tara mea!
Cati "negrii" a-ti vazut pusi la colt vreodata? Pana cand sa toleram?
Nimeni nu-i intreaba pe aia de-si invart M6-urile la cati au dat in cap, cate fete au vandut si nici cate droguri au traficat, dar eu cetatean roman muncitor curat sunt amendat pentru ceva ce n-am facut, fara ca macar sa-mi fie ascultata partea, fara ca macar sa mi se dea dreptul la replica, fara ca macar sa mi se asculte inregistrarile din care reiese foarte clar cine pe cine agreseaza!

Imi cer scuze daca prin tonul meu vehement jignesc pe cineva. Cuvintele pe care le scriu vreau sa fie interpretate ca atare. Am nevoie de sustinerea voastra tocmai pentru ca sunt singur in treaba asta, iar suportul vostru moral conteaza pentru mine!

P.S. Partea buna este ca deja ma specializez si in drept civil dragii mei, la cat citesc... ohoho.. deja am inceput sa ma exprim in forma solemna mai ceva ca la "scoala de drept"!

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 8:25 pm

biku daca detectorul de minciuni nu e proba in instanta, inregistrarile audio nu sunt probe in instanta... atunci facem asa:

iau doi baieti de pe forum (care vreti sa va bagati), il urmarim pe unul mai bogatan cand e mai singur si fara martori, imi trageti o mama de bataie, dupa care mergem la politie, fac plangere impotriva aluia, mergem si luam un certificat medico-legal, martori va am pe astia doi de pe forum, si dupa ce imi iau daune, facem parte!

Ia spuneti acum? E drept?

Daca va fi nevoie voi contesta chiar dreptul romanesc, oricum dupa ce mi se va da o rezolutie la cererea mea pe care o voi depune maine, sunt hotarat sa fac un memoriu complet pe care il voi trimite atat ministrului de interne, domnului prim-ministru, domnului presedinte.
Voi contacta si presa putin sa vedem ei ce parere au despre ce mi s-a intamplat mie, sa vedem cat de corect e dreptul la noi in tara, daca e normal sa admitem o categorie de probe subiectiva prin natura lor (oamenii) si sa refuzam probe obtinute cu echipamente tehnologice (inregistrari video, audio, etc....)

Stiti ce mi s-a spus printre altele astazi la politie cand luptam pentru drepturile mele? "D-le, daca nu va convine legea, atunci schimbati-o dvs."
Stiti ce? Voi incerca si asta!

Vreau la acele memorii depuse sa am un raspuns.. si-l voi avea indiferent care va fi acesta!
Nu vor sa-mi rezolve o problema, am inteles, dar sunt obligati sa-mi raspunda la orice cerere....
In presa voi prezenta toate materialele...

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Mar 11, 2010 8:43 pm

QUOTE (s0v3r3ign69 @ Mar 11 2010, 08:25 PM) biku daca detectorul de minciuni nu e proba in instanta, inregistrarile audio nu sunt probe in instanta... atunci facem asa:

iau doi baieti de pe forum (care vreti sa va bagati), il urmarim pe unul mai bogatan cand e mai singur si fara martori, imi trageti o mama de bataie, dupa care mergem la politie, fac plangere impotriva aluia, mergem si luam un certificat medico-legal, martori va am pe astia doi de pe forum, si dupa ce imi iau daune, facem parte!

Ia spuneti acum? E drept?


in instanta castigam. cand ne intalnim ?

si partea cu detectorul de minciuni :

QUOTE Art. 69 c.pr.penala - Declaratiile invinuitului sau ale inculpatului
Declaratiile invinuitului sau ale inculpatului facute in cursul procesului penal pot servi la aflarea adevarului, numai in masura in care sunt coroborate cu fapte si imprejurari ce rezulta din ansamblul probelor existente in cauza.

Testarea sinceritatii cu ajutorul tehnicilor de tip poligraf nu face parte dintre mijloacele de proba si nici nu se inscrie intre modalitatile de ascultare a invinuitului sau ale inculpatului, asa cum sunt acestea prevazute (limitativ) in dispozitiile art 69-72 c.pr.penala.
Detectarea nesinceritatii este, practic, o constatare tehnico-stiintifica (cf art 112 c.pr.pen), dar fiind aplicata persoanelor, nu asupra mijloacelor materiale de proba, a materialelor sau datelor (art 113 c.pr.penala) etc nu poate fi considerata o tehnica stiintifica in sensul celor prev in c.pr.penala.

Teoretic, detectarea tensiunii psihice nu e interzisa prin lege, dar supunerea unei persoane la testul poligraf poate fi interpretata ca fiind obligatia inculpatului de a-si proba nevinovatia ? ceea ce incalca principiul prezumtiei de nevinovatie.

Rezultatul testului poligraf este acceptat in procesul penal (care are 3 faze) ? pt alegerea unei directii de cercetare - dar nu in judecarea (faza 2) unui caz, de exemplu... Adica, nu in instanta... Adica, testul poligraf nu poate fi proba in instanta (nici cu titlu de "constatare medico-legala sau tehnico-stiintifica? ? cf art 64 c.pr.penala).

Asa vad lucrurile...

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 8:54 pm

ehehe... biku, care se baga la o emigrare in grup baieti?

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Mar 11, 2010 8:57 pm

tata ce sa zic ... iti urez mult succes in ceea ce vrei tu sa faci.
te voi sprijini (moral, ca in alt fel nu am cum), daca te pot ajuta si in alt fel, voi incerca sa te ajut, dar parerea mea, tinand cont de faptul ca mutam trecerea de pietoni daca dam peste o fata nevinovata, este ca te vei lupta degeaba. intr un final nu vei castiga, iar d-na cu pricina cu siguranta va veni in instanta si ii va sustine pe respectivii cetateni.

Succesuri,
Biku

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Mar 12, 2010 12:24 am

Sfatul meu ar fi sa suni la 112, sa povestesti isprava si sa vezi ce se poate rezolva in felul asta. Din cate stiu, nu prea se pot schimba macazuri la nivel judetean cu inregistrarile de acolo, exista o scara ierarhica destul de bine pusa la punct cu investigatiile care se fac dupa, so give it a shot.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori