Dragi Colegi, Se Intampla In Tara Noastra!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Mar 14, 2010 11:07 pm

asta spuneam si eu suntem un popor de lasi si daca e sa arunci cu pietre arunca in tot poporul, nu numai intr-o anumita parte.
eu cred ca adevarul e undeva la mijloc, au gresit si tiganii, au gresit si politistii, poate ai gresit si tu.in moin
in momentul producerii unui eveniment, toti cautam sa dam vina pe altcineva, sa spunem ca nu e vina noastra, asta e valabil si pentru cineva care de ex depaseste viteza legala si pentru un criminal in serie ( ramaru, ted bundy etc.).
iti inteleg frustrarea, intradevar asta e romania si astia suntem primatele care o populam.
canalizeaza-ti fortele catre o directie (vecinii sau politia) si o sa vezi ca daca ai dreptate o sa castigi.
ai timp pana la proces sa citesti putin din codul penal si de procedura penala ( cel civil la care faceai referire intr-un alt post nu te ajuta cu nimic ) si atunci o sa intelegi mai multe.
succes.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Mar 15, 2010 10:33 am

O singura solutie la probema ta...

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Mar 15, 2010 11:14 am

Si acum, trecand la lucruri serioase. Cand aveam cam 14-16 ani, impreuna cu ai mei m-am mutat in Scheia, un sat la 2 km de Suceava, pe timpul ala era un satuc simplu, acum, dupa vreo 10 ani, e un cartier rezidential al orasului deoarece s-au construit sute de vile, ca "ciupercile dupa ploaie". Ei bine, sa ne intoarcem... Eram pustan si undeva langa sat e o satra de tigani, pardon, rromi. Pai... normal ca ciorilor nu le comveneau "noii intrusi", asa ca ma luau peste picior cu orice ocazie. Eu de felul meu ii ignoram, deoarece nu consideram (nici acum nu consider) ca violenta e un raspuns, dar, toate pana cand "explodam". Asa ca ce am facut: Mergeam ca de obicei cu masina (dacia 1310) pe camp, in plimbare, invatam sa conduc (sa fac drifturi cu FWD ), cand ghiciti de cine dau in fata ochilor... Da, de vreo 10 negri care jucau fotbal si care deja se uitau la mine mai-mai sa-mi dea vreo 2 dupa ceafa. Ii ignor, dau sa-i ocolesc si sa continui, dar unul din ei ma ijura si un altul da sa arunce o piatra in masina, dar rateaza cu cativa metri. Atunci izbucnesc, ma inorc si cu a 3-a merg sageata spre ei. Instant s-au imprastiat in toate directiile. Intorc inca o data spre unii din ei, iarasi fug din fata mea. Si tot asa de cateva ori pana cand ma linistesc si nu mai era nici o urma de tigan pe tot compul, cred ca au intrat in pamant. Ghiciti ce se intampla a doua zi: Mergea prin sat (pe jos) si ma intalnesc cu vreo 2-3 rromi, trec de ei, apoi ii aud cu "coltul" urechii: "Ba, ai grija cu asta, ca-i nebun..." Ce mai, eram in al 9-lea cer... Sunt nebun . Au trecut vremurile, de atunci, cand m vad pe strada tiganii din zona, ma saluta respectuos cu zambetul pe buze, eu la fel cu coltul gurii, ce mai... "flower power"!
Ideea e ca daca vrei sa te impui intre niste tigani, trebuie sa le demonstrezi ca esti mai nebun ca ei, ca esti in stare sa faci mult mai mult rau decat pot ei.

Ca fapt divers, eram acu vreo 2 ani in bazarul din Suceava, mergeam linistit printre tarabe cand deodata simt o "mangaiala" la buzunarul din spate de la pantaloni. Instant, pun mana fara sa ma uit si ghici ce gasesc... o alta mana. I-am prins degetele cu mana dreapta si apoi dintr-o miscare am invartit-o, pe fundal se auzea un sfarait ciudat. Ma intorc repede, ii dau drumul si fara sa ma uit atent, ii dau un croseu de stanga drept in nas. Ca sa vezi, era un tigan, cam la 18-20 de ani, putin sub-nutrit, care vroia sa faca si el vreo 2 bani. In schimb, s-a ales cu 3 degete rupte, un nas spart si o arcata putin crapata cum a cazut cu fataul pe jos. Cei de la tarabe (vanzatorii), aproape ca ma aplaudau. Ai impresia ca s-a depus vreo plangere impotriva mea la politie ca am agresat un rrom? Niciodata !!

Repet: Nu sunt adeptul violentei, incerc sa o evit pe cat posibil, dar cand e necesar sa raspund la fel sau mai rau, pentru a ma proteja pe mine si pe cei dragi, o fac fara sa clipesc. Poate la fel ar trebui sa faci si tu. Ar trebui sa le demonstrezi ca esti mai nebun ca ei.

P.S.: Ia un "Pepper Spray" si da pe usa lor (intre usa si toc) pana se impregneaza piperul in lemn. Asa sigur nu o sa mai iasa din case vreo 2 saptamani.Daca usa e din metal, e si mai bine, ca are garnitura de pasla pe toc, deci se impregneaza si mai bine. Spray-ul sa fie in forma lichida, nu dispersant. Daca vrei, mai am idei din astea "bolnave" in cap cat cuprinde....

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Lun Mar 15, 2010 11:32 am

SUBMIT la postul lui KLEZ!
Dar atentie! Tu nu ai mari probleme cu gipsarii! Am citit ca te chinui cu un fel de silicon aruncat pe masina. Eu cred ca alt cineva-ti poarta Sambetele. Acolo trebuie umblat cu impresionismul! Gipsarii sunt ultima problema!
Parerea mea!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Mar 15, 2010 11:49 am

QUOTE O singura solutie la probema ta...

my precious

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Mar 15, 2010 2:11 pm

nini, inteleg ca tu vrei sa fi impartial. Este dreptul tau dar daca tu crezi ca "am si eu partea mea de vina" te invit la mine intr-un concediu sa locuiesti cu mine timp de o saptamana pe cheltuiala mea si pe urma te voi intreba ce mai crezi despre tot cazul.
Oameni buni, revin cu una noua, care s-a intamplat acum o ora de la data postarii.
Mama mea cobora pe scari cand a fost atacata din nou verbal de "catalizatorul" familiei de tigani, femeia scandalurilor pe scara noastra acuzand-o ca: ATENTIE!!! A pus rahat de caine pe scara blocului la etajul doi ca lumea sa creada ca ei, din cauza acelui caine care il au in casa fac mizerie pe scara! Cu asta cred ca am spus tot! A fost injurata, jignita, si cand se intorcea in casa tremura de nervi. Am pus mana pe telefon si am sunat la politie, descriind evenimentul. La telefon "operatorul 1" cum s-a prezentat cand mama mea i-a cerut sa se prezinte, a indemnat-o sa vina mai tarziu si sa depuna o plangere! Nu s-a deplasat nici un echipaj la fata locului. Banuiesc ca daca s-ar fi deplasat ce aflam? Ca am fost din nou amendat cu 300 de lei?
Oameni buni, stiu ca deja pare S.F. dar sunt la limita rabdarilor si nu mai stiu ce sa fac.
Am iesit pe hol, si toata familia de rromi au iesit si ei. I-am filmat cu telefonul in timp ce purtam un dialog principial.
M-au intrebat de ce filmez si le-am raspuns ca pentru a-i putea chema in judecata. I-am intrebat de ce Corina, cea care a atacat-o verbal pe mama mea aduce astfel de acuze si o jigneste la care logica lor a fost: "pai cum ca nu era mizerie de caine cand aseara eu am urcat pe scara si acum e". I-am intrebat cum poate sa-si imagineze ca mama mea ar atinge macar excremente de caine iar ei au continuat a-si sustine cauza.
Nu stiu daca intelegeti voi ce se intampla, dar aceasta familie este bolnava psihic, eu nu-mi gasesc o cale de solutionare si simt ca-mi pierd mintile.
Am filmat toata scena oameni buni, reiese clar din inregistrare ca au admis ca acea tiganca a atacat-o verbal pe mama mea, si mai rau, si-au prezentat si argumentele.
Se simt o putere legiuitoare la noi pe scara? Sa-mi spuna cineva ca am vandut tara tiganilor si eu plec maine din ea.
Nu mai rezist sunt la limita suportabilitatii.
Ca sa va dati seama putin de nonsensul aceste situatii, mama mea este profesoara de filosofie, si cu asta cred ca am incheiat orice argument.
Nu stiu ce sa mai fac, probabil mama va depune o noua plangere la politie, probabil tot fara un rezultat, iar probele aceste nu vor constitui nimic, ce sa mai fac?
Nu mai rezist...

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Mar 15, 2010 3:45 pm

Stii ca daca stau toti vecinii tai rromi, unul dupa altul, in sir indian, iar tu folosesti : http://www.youtube.com/watch?v=Ro6TGFg6hzk , ii rezolvi pe toti dintr-o lovitura ?

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Mar 15, 2010 4:03 pm

eu propun sa angajezi un rus.....se ocupa el, ii cuminteste...faci o cheta din bloc, sigur nu doar pe tine te deranjeaza

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Mar 15, 2010 7:42 pm

da, maine plangere penala... am reusit sa intram in legatura cu niste superiori din politie care au intampinat cazul cu interes.
Au decis sa investigheze cazul mai in amanunt.
Va tin la curent.
Se pare ca acestia au si traficat putina influenta...o sa iasa mai groasa.
Mai multi vecini s-au sesizat la toate aceste nereguli si se pune pe facut dreptate. Stiu ca e un proces de durata, dar este lupta mea!

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Lun Mar 15, 2010 7:45 pm

Pe ei, pe ei, pe mama lor!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori