Cine Si-a Inmatriculat Masina De Curand?

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mar 09, 2010 1:26 pm

Salutare,

Sunt in cursul inmatricularii masinii mele si vroiam sa va pun cateva intrebari pentru cei care au facut-o de curand.

1.Care e societatea de asigurare cu tarifele RCA cele mai mici pe 2010? Eu din cercetarile mele online am gasit Uniqa (fosta Astra) dar astept si noi sugestii.
2.Cat mai costa numerele preferentiale? Pe net am gasit 45 lei insa nu stiu daca bucata (cum era exprimat pe acel website) sau perechea.
3.Mai am ITP valabil pana la 10.2010 pe vechiul talon. Propietarul este altul (eu) si ma intrebam daca imi vor atasa anexa fostului talon la noul talon sau ma vor obliga sa fac si verificare ITP (nu de alta dar masina e radiata si n-am chef sa ma fatai cu ea prin oras asa si nici sa-mi arunc banii pe vreo platforma).
4.Cat mai dureaza procedura de inmatriculare? Ma refer la timpul scurs intre depunerea documentelor si eliberarea acestora.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mar Mar 09, 2010 1:32 pm

Iti pot raspunde la cateva intrebari:
1. Eu din cate stiu Carpatica ar fi cea mai ieftina dar e si cea mai proasta, adica trimite foarte greu banii dar pana la urma e vorba de rca asa ca nu vad de ce l-ar interesa pe cel care face rca-ul.
2. 90 lei numere + taxa talon care parca e 25 lei ... eu mi-am luat numere noi in ianuarie si am iesit pe la 100 si un pic de lei.
4. Numerele le iei in aceeasi zi fie ca sunt preferentiale fie ca nu (2 ore dureaza).

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mar Mar 09, 2010 1:36 pm

dpdv RCA as zice ca EUROINS sunt cele mai ieftine

la 4. daca depui actele spre sfarsitul programului sau au fost f multe cereri in ziua respectiva treuie sa astepti pana a doua zi. In orice caz nu mai mult de atat

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mar Mar 09, 2010 1:40 pm

Da, am uitat sa precizez. Cel mai bine e sa te duci de dimineata, la numere parca au program pana la 5 deci trebuie sa ajungi pana un 2-3 in cel mai rau caz ca sa primesti numerele in aceeasi zi.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Mar 09, 2010 2:18 pm

Gaseai si aici o gramada de informatii utile despre RCA si inmatriculare.

Numerele preferentiale costa fix 85 ron
Itp-ul ramane valabil,o sa-ti tipareasca pe anexa noului talon data urmatoarei inspectii tehnice.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mar 09, 2010 5:17 pm

Oho, cata informatie. Multumesc mult! Sper sa o rezolv repede. Incredibil cat au putut creste preturile la RCA anul asta si sa platesti pt. doua table 90 lei... dar ma rog, asta e tara noastra! Sa fim sanatosi!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 09, 2010 7:07 pm

QUOTE (s0v3r3ign69 @ Mar 9 2010, 05:17 PM) sa platesti pt. doua table 90 lei
Sunt 40 sau 45 daca iei la rand, 85 preferential.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 8:52 pm

Haideti ca vin si eu cu niste informatii precise despre costurile asigurarilor in cazul meu: prima inmatriculare!

Termen 6 luni:

BCR - 351 RON
Uniqa - 256 RON
Carpatica - 239 RON
Euroins - 220 RON

Aici am cautat... poate sunt si preturi mai bune.
La Uniqa am fost surprins sa ma intalnesc cu un domn cunoscut ce a lucrat candva la o societate de asigurari si mi-a atras atentia ca Euroins sunt cam dubiosi si ar trebui sa-i evit.
Nu stiu ce sa spun.... Nu fac reclama negativa nimanui, sunt pure speculatii, dar parca m-as baga la un Uniqa sau Carpatica just in case....

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori