Abordare Corecta Intersectie

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mar Ian 12, 2010 3:13 pm

Am de mult o nelamurire: cum se abordeaza corect o intersectie? Azi m-am spurcat grav cu un prost in intersectie la mine la Casa Radio, deci trebuie sa decid daca sunt eu prea destept si restul prosti sau daca sunt toti destepti (haha...va asteptati sa zic ca-s si eu prost, nu?)

1. Varianta considerata de mine gresita! Am vazut abordarea asta doar in Bucuresti si cred ca influenteaza foarte mult blocajele. Coloana mea asteapta sa treaca coloana ta si invers, dar de fapt toti stam pe loc degeaba.


2. Varianta CORECTA! Trecem unu pe langa celalalt si ne continuam drumul bucurosi.



Legislatia nu o mai cunosc ca deh..dar nu e vorba de lege ci de bun simt practic.
Ce parere aveti?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Ian 12, 2010 3:17 pm

am dat examen acum o luna, iar legea prevede clar ca centrul intersectiei se ocoleste prin stanga (cum ai considerat si tu corect), si se ocoleste prin dreapta, doar daca exista marcaje care sa indice clar acest lucru.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Ian 12, 2010 3:23 pm

depinde de intersectie....la intersectia m bravu cu dimitrov(la liceul hasdeu) este cum e in varianta 2..prevazut cu marcaj chiar
dar mai e cate unu care nu stie si o ia ca in varianta 1 si de-aici vezi accidente

in majoritatea intersectiilor e varianta 1(sincai, la liceul xenopol, cum vii de pe pache protopopescu si faci stanga spre piata traian...poate fi si asa si asa

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Ian 12, 2010 3:41 pm

Lege:
Art. 110
1. In situatiile in care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stanga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia.
2. Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul vehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stanga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.

Art. 105 Se interzice intrarea intr-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramana imobilizat, stanjenind sau impiedicand desfasurarea traficului.


Exista situatia in care doua masini intra in intersectie de pe benzi special pentru luat la stanga. In aceste situatii am observat ca masinile se petrec prin partea dreapta ( vezi semafoarele la care sa da drumul la masini catre stanga de pe ambele sensuri ).

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Mar Ian 12, 2010 4:46 pm

Cum foarte bine a scris Cix...conform art 110 din codul rutier in vigoarevarianta 2 este cea corecta. Treci pe la intersectia Bd. Timisoara cu intrarea in AFI PAlace Cotroceni...sa vezi acolo nebunie.... toti prostii o iau ca in varianta 1 . Se creaza o gramada din care cu greu iesi cu masina intacta. E suficient sa o ia unu' prost ca dupa el vin si ceilalti....

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mar Ian 12, 2010 5:28 pm

Varianta 2 ridica o problema majora in practica (cu exceptia cazului in care exista semafor special pentru virajul la stanga, si care sa fie verde in timp ce semaforul de mers inainte este rosu). Daca masinile se aliniaza ca in imaginea 2, conducatorii auto nu au vizibilitate pentru a sti daca pot efectua virajul la stanga, lucru care presupune ca ei sa inainteze cu boturile masinilor peste banda de mers inainte, astfel incurcand traficul celorlalti care vin din fata si merg inainte sau mai rau, sa ii acroseze pe acestia... In plus, pot intra mai putine masini in intersectie, ceea ce duce in final la o vesnicie pana faci stanga.
De aceea, in ciuda legii, cred ca daca nu ai semafor special de stanga, este preferabila prima varianta... cu conditia ca, in momentul in care tu esti urmatorul care tre' sa intre in intersectie, daca nu lasi loc si pentru cei care vin din fata sa faca stanga prin spatele tau, atunci sa te abtii... Desigur, si aceasta varianta are dezavantajul ca pana la eliberarea intersectiei, s-ar putea sa ii tii pe loc o vreme pe cei care primesc verde pe drumul perpendicular.
Sunt total de acord, in intersectii unde se poate (vezi intersectia de la Budapesta - Cantemir/Marasesti) se ocoleste prin stanga, dar in multe alte locuri eu cred ca e mai logica varianta prin dreapta (repet, sa nu fii dobitoc si sa blochezi sansa celorlalti de a te ocoli).

Avatar utilizator
HarryE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 05, 2008 3:15 pm

Mesaj de HarryE » Joi Ian 14, 2010 9:26 am

Alte 2 variante corecte:
1. Stai cu ochii pe semafor si motorul ambalat si cind se face verde dai talpa ca sa apuci sa faci stinga pina se misca cei de pe sensul opus. Centrul intersectie se ocoleste pe unde te arunca forta centrifuga. Nu se executa cu Garcea in intersectie.
Avantaj: atrage atentia gagicilor.
2. Stai pe loc chiar daca e verde, pina cind te asiguri ca din fata nu mai vine nimeni si se poate traversa intersectia in siguranta. (Varianta nord-americana). Astfel nu blochezi intersectia sub nici o forma, ci doar coloana din spate.
Avantaj: atrage atentia gagicilor si ai mereu frigiderul plin cu carne proaspata

Eu sunt pt. varianta 2 din postul lui metal_militia. Cel putin asa atunci cind se face rosu pt. sensul opus, se poate elibera intersectia rapid, fara a-i deranja prea mult pe cei de pe sensul la care s-a facut acum verde.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Ian 14, 2010 9:35 am

prima varianta o aplic destul de des, dar nu pentru gagici ) dar a doua cred ca ar face aia din spate #$%^#$%%^$@#%@$! diablo are dreptate in legatura cu vizibilitatea, si multi nu fac stanga prin dreapta ta, chiar daca e marcaj pe jos care iti indica acest lucru in mod evident.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori