Configuratie Pc? :)

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Sâm Apr 16, 2011 8:31 pm

Salut!
De ieri monitorul calculatorului meu nu mai arata culoare rosie iar verdele si galbenul au o nuanta ciudata si cred ca s-a dus placa video, monitorul l-am verificat si este inca bun!
Pentru o "super" placa de baza P4IBASD ce placa video imi recomandati?
Pana acum am avut o placa video nvidia geforce 2!!

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Apr 17, 2011 11:40 am

Tu ai placa asta de baza : http://www.price.ro/specificatii_ecs_p4ibasd_703.htm , adica un intel pe socket 478
Ai nevoie de o placa video cu AGP 4X. Nu te avanta la chestii de gen 8X, atat 4x cat si 8x sunt old-fashion iar fortarea pe 8x s-ar putea sa aduca sfarsitul vietii pentru placa ta de baza. Poti baga un MX440, adica GF4, sau orice altceva pe 4x. Alegerile oricum nu sunt multe.

Salutari.

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Dum Apr 17, 2011 12:06 pm

Salut!
Multam fain pentru sfaturi, acum stiu ce sa caut!
Numai bine!

Avatar utilizator
Senegal
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 31, 2010 8:04 pm

Mesaj de Senegal » Dum Apr 17, 2011 1:06 pm

Este foarte probabil sa fie doar o problema la pinii de pe una din mufele cablului de la monitor....uita-te atent la pini...sa nu fie vreunul indoit....daca poti face rost de un alt cablu ( sunt universale )...incearca sa-l schimbi

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Dum Apr 17, 2011 6:38 pm

Salut!
Am mufa vga cu spliter pentru televizor lcd, se vede la fel si pe tv.!
Daca tot calculatorul meu este cam in deceniul (secolul) trecut m-am gandit sa-l inlocuiesc cu un notebook sau laptop, ceva sugestii in jur de 2000 lei?!

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Apr 17, 2011 7:00 pm

Spune-mi la ce vei folosi laptopul si ce asteptari ai de la el!

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Dum Apr 17, 2011 7:25 pm

Salut!
Ceva medium, nu sunt adeptul jocurilor!

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Apr 17, 2011 8:05 pm

Imi vine greu sa caut un model anume pentru ca nu stiu exact cum ti-ar placea sa arate dar pot sa-ti dau urmatoarele sfaturi, chiar daca vrei ceva medium entry.

La procesor, ar fi excelent daca ti-ai luat minim un i3. Bineinteles, exista i5 si i7 dar tu ai zis ca n-ai pretentii deosebite, asadar i3 o sa fie mai mult decat suficient si chiar iti va da posibilitatea de a juca unele noi aparatii. Daca totusi depaseste bugetul, ia-ti un core2duo >2ghz. O sa isi faca treaba.
La RAM cauta ceva pe DDR3. Minim 2 GB DDR3 o sa te multumeasca (virgula) ca si performanta. O sa te scuteasca de asemenea de upgrade'uri in urmatorii ani.
Placa Video : dedicata, de recomandat ceva pe DDR3. 512 mb DDR3 si n-ai treaba in urmatorii ani chiar daca nu te intereseaza gamingul.
Mai sunt mici chestii gen webcam, sunet, etc dar sunt aspecte mai putin importante. Chestiile recomandate mai sus ar trebui sa te ajunga ~20 mil.

Un exemplu care depaseste un pic 20 dar nu-ti va face probleme in urmatorii ani:
http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-s ... c_boxpromo

Sau asta, care e fix 20 mil. La procesor sta decent, vei putea sa il folosesti pentru lucruri uzuale, dar fara prea multe pretentii de gaming:
http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-t ... c_boxpromo

Bine, oferta e foarte variata si ai foarte multe alegeri... tine cont de indicii de mai sus si eu zic ca te vei descurca.

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Dum Apr 17, 2011 8:15 pm

Salut!
Mare domn, am sa tin cont de indiciile de mai sus!
Mersi fain!

Avatar utilizator
doru_s
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 21, 2011 3:31 pm

Mesaj de doru_s » Lun Apr 18, 2011 4:44 pm

Da, sistemul nu e rau. Merci pentru sfaturi, sunt utile si pentru restul lumii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori