Configuratie Pc? :)

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Dec 03, 2009 3:42 pm

Noah, am cam ramas in urma cu calculatoarele, sau ma bine zis cu chipseturi si altele la PC-uri actuale.....si vreau sa imi iau un PC dar sa ma apuc sa reiau la citit revistele CHIP sau altele nu prea am timp asa ca apelez la pasionatii de aici si de calculatoare.

Deci ideea de baza e un anunt care l-am pus pe alt forum:

QUOTE Caut sa cumpar unitate centrala (fara mouse, tastatura, monitor sau alte priferice). Buget alocat max 6-700 RON. Ma intereseaza urmatoarele:
- platforma sa suporte Core2Duo si Quad
- procesor rezonabil (nu neaparat foarte scump, stiind care e bugetul - dar sa fie sistemul upgradabil usor ca CPU).
- RAM 2-4 GB
- HardDisk nu ma intereseaza foarte mult capacitatea, insa nici de 80 GB nu vreau
- Video, poate sa fie si on board, nu e sistem de jocuri
- DVD writer/Floppy - nu sunt obligatorii dar e un plus
- sursa de calitate

In principiu ma intereseaza sa fie de calitate componentele, adica firma si modelul (si aici ma refer la placa de baza, ram, sursa, eventual Video daca e separata) si sa fie un sistem upgradabil usor (proc, ram, video) pentru ca nu vreau sa investesc mai multi bani acum insa pe viitor il voi imbunatati. Si sa fie o sursa care sa poata sustine unitatea.

Nu prea stiu nici ce sa cer concret, adica vreau sa aiba componente de calitate si sa mai bag in viitoru apropiat niste bani in el (extensie de ram, eventual proc mai bun) si nu prea stiu ce sa urmaresc fara sa bag multi bani.

Anuntul l-am pus aici si pe langa ofertele din topic, am mai primit ceva PM-uri si vreau sa cer sfaturi/pareri....

Am sistemul acesta dual core daca te intereseaza.
Procesor: Intel dual core d805 2.66ghz/2mb cache L2
Placa de baza: ecs p4m890t-m
Placa video: Ati radeon x700 256mb/128biti ddr2
Memorie: 2x1gb ddr2 667mhz
Hdd: Seagant 120gb 8mb buffer
Dvd-rw lg
Carcasa: Delux
Sursa: Delux 400w
Pret: 620lei
Deci placa de baza suporta core 2 duo si core 2 quad fsb 1066.
Pot atasa poze daca vrei.
Astept un raspuns daca te intereseaza.


---------------------------

Iti pot pune tot la aceeasi configuratie placa de baza gigabyte.Placa de baza gigabyte suporta core 2 duo si core 2 quad fsb 1066,raid sata2.
Configuratia va fi asa:
Procesor: Intel dual core d805 2.66ghz/2mb cache L2
Placa de baza: Gigabyte GA-VM900M v2
Placa video: Ati radeon x700 256mb/128biti ddr2
Memorie: 2x1gb ddr2 667mhz
Hdd: Seagant 120gb 8mb buffer
Dvd-rw lg
Carcasa: Delux
Sursa: Delux 400w
Pret: 620lei

--------------------------

Gigabyte P35-DS4
Gigabyte GV-NX62TC128D
Intel Core 2Duo E7300
Team Xtreem 2X1 GB DDR2 800 4-4-4-12
DVDRW Gigabyte GO-W1616B
HDD WD2500KS
Carcasa KME CX-7760
Sursa Antec TP3 430

Nu am grantie scrisa, accept orice teste. 800 lei
Carcasa este noua.

------------------------------


Daca exista vreun priceput, orice sfat e bun insa nu am chef sa bag nici multi bani acum cum sunt sarbatorile in el dar nici nu ma zgarcesc la 100-200 ron daca se merita.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Dec 03, 2009 4:41 pm

iti recomand sa fii atent la ce anume cumperi, din punct de vedere al upgrade-urilor viitoare....o sa fiu scurt, Intel a scos noile procesoare i7,deci degeaba iti iei placa de baza pe LGA775 , noile proc au alt socket....cu lga775 poti sa mergi max pe quad core, si un chipset 975, ptr performanta. Ca si firme recomand Asus ca placa de baza, Procesor Intel sub core2duo nu te-as sfatui.....chestiile dual-core sunt niste basini, Video Leadtek pe PCI-EX 2.0, Memorii Corsair, HDD Western Digital Bugetul e mic, tare mic, fara suparare, de calc nou nici nu se discuta daca vrei si ceva calitate de la el......Stiu ca acu 3 ani cand mi-am schimbat si eu PC a fost 15 mil placa de baza+video+rami. Eu am retineri la sisteme second.Decizia este a ta!

Sistemul meu:

Asus P5B-Deluxe
Intel E6400 parca, frecventa de lucru 2,1 Ghz, merge OK la 3.6 Ghz
Cooler Asus, ceva imens, nu mai stiu exact modelul
Video: Leadtek 7900 GS, 256 biti
Memorii: Corsair Dominator, 2Gb, Frecventa 1066
Hdd: Raid 0 de 1 TB facut din 2 Hdd Western Digital
Sursa de 600W Deluce
Ceva carcasa nu f scumpa.


Precizeaza si la ce anume fol PC, este un factor determinant

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Dec 03, 2009 5:33 pm

Mersi de raspuns. Calcu va fi pentru uz casnic: mai un office, internet, filme, adobe-uri, Matlab, masini virtuale si alte balarii de casa dar fara jocuri deci din partea mea poate sa fie video si on-board doar plaja mare de rezolutii sa aiba.
Legat de SH, nu ma dereanjeaza (exceptand harddisku + dvdrw) dar unitate optica nu prea folosesc (poate sa si lipseasca, s-a inventat USB-ul pentru tot deja) iar hardduri externe am si le masor in TB, nu GB , deci nu se pune problema sa pierd date importante de pe hardu intern care va fi. Totul e la backup pe extern, pe intern tin doar chestiile de zi cu zi. Legat de pret, e clar ca nu cautam nou, nu am cum, caut o platforma de calitate pe care sa o imbunatatesc pe viitor.

Probabil multitasking-ul e cel mai important factor + calitate + posibilitate upgrade cand simt ca nu mai duce fara sa am un sistem care sa trebuiasca sa il inlocuiesc complet. Cam asta caut, un sistem in care mai bag ceva RAM, pun un procesor care acuma e foarte scump, sa poate suporta chestii pe care acum nu sunt dispus sa dau banii. Normal ca m-ar coafa un Quad insa nu e momentul sa bag banii in calculator, de aia aleg astfel. Tot de aia ma intereseaza sa aiba si o sursa ok si rami de calitate (banuiesc ca vreo 2gb sunt suficienti cu Win7), sa stie sata-2, usb-uri multe , porturi multe de RAM si ceel mai important, o placa de baza de calitate. Carcasa poate sa fie si din carton, nu ma intereseaza.....

Sincer, nici nu stiu care e bugetul necesar pentru ce caut eu (second, nu nou) si m-ar ajuta si un sfat sa imi dau seama cam cat sa aloc, ca mai am si o lista mare de Craciun de acoperit .

Configuratia ta e clar ca e peste nevoile mele actuale, poate jumate din el m-ar coafa, dar cu restul, nu am nevoie de atatia cai putere...

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Vin Dec 04, 2009 2:48 pm

O placa de baza ASUS este in regula. Firma are suport bun si site-ul este in limba romana. P5B Deluxe a fost o exceptionala placa de baza la vremea ei insa doar second mai gaseste acum. A, vad ca e in regula si second; da, daca gasesti un P5B e in regula insa nu te gindi la upgade mult in viitor.

2 GB sint suficienti pentru Win7.

Quad Core deocamdata nu se merita; nu sint foarte multe aplicatii care sa le utilizeze.

Memoria Corsair este foarte buna insa ingrozitor de scumpa; jumatate din bugetul si asa foarte mic se va duce acolo. Exista variante mai rezonabile.

Pot fi subiectiv insa eu nu as lua calculator cu placa de baza ECS. Sint placi de baza mult prea ieftine pentru a folosi componente de calitate.
Daca mai ai rabdare pina saptamia viitoare, am ceva intrari a citeva magazine din Brasov. Poate ca voi gasi ceva rezonabil.

PS: nici eu nu sint adeptul second. Am patit destule cu componente noi ca sa sper ca cele second sint fara probleme. Merge un cooler, boxe, carcasa, DVD-writer, floppy, eventual memorii.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Dec 04, 2009 4:32 pm

Chestia cu SH-ul nu sunt de acord in general dar in cazul dat nu ma deranjeaza. Plus ca nu e singurul calc din casa (mai am ceva netbook si laptop) deci nu e asa important dar vreau pentru multitasking ceva mai rapid si am un LCD care sta degeaba prin casa si e pacat sa nu il folosesc. Daca pica o piesa o inlocuiesc ca doar nu e piesa de masina, aici e ieftina treaba insa fara a ma contrazice, nu vreau initial sa cheltui mult pe unitate.

Din toate ofertele primite pana acum tot asta mi se pare cea mai tentanta (iar userul are referinte bune pe forumul respectiv):
QUOTE Gigabyte P35-DS4
Gigabyte GV-NX62TC128D
Intel Core 2Duo E7300
Team Xtreem 2X1 GB DDR2 800 4-4-4-12
DVDRW Gigabyte GO-W1616B
HDD WD2500KS
Carcasa KME CX-7760
Sursa Antec TP3 430

Nu am grantie scrisa, accept orice teste. 800 lei
Carcasa este noua.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Dum Dec 06, 2009 8:56 am

Da, sistemul nu e rau.
Hard de 250, 7200 si buffer de 16 MB; placa de baza este o placa buna ce-i poti face usor overclocking, 4-8 usb (depinde de revizie), suport pentru S/PDIF si DTS; placa video este slaba; procesorul este mediu, insa raportul pret (ca nou)/ performanta este unul dintre cele mai bune.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Dum Dec 06, 2009 4:05 pm

http
://www.emag.ro/placi_baza/placa-de-baz...-775--pG41M-LE



procesor

254

placa video

100

memorii

85*2
HDD


+ceva carcasa


daca le aduni toate o sa vezi ca da undeva pe la 1000 ron, si e nou.

daca mergi ple platforma AMD, o sa iesi putin mai ieftin.....

Deja ai vazut ca 2 oameni care dau sfaturi au retineri la sisteme SH.....ar trebui sa iei in considerare ce spun:)

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Dum Dec 06, 2009 5:21 pm

Partea buna e ca m-ati convins
Partea proasta e ca probabil aman pana dupa sarbatori achizitia pentru ca e clar ca am nevoie de macar 1000 RON si sa vad cum ies dupa sarbatori ca noah, mosu' are multi dragi in jur

Configuratia de mai sus pare OK insa daca cineva are rabdare sa imi sugereze o configuratie care sa indeplineasca niste chestii, ar fi super:

Deci la placa de baza (neaparat de firma), vreau neaparat 4 sloturi de RAM pentru upgrade. Cele cu 2 sloturi sunt excluse. Pe langa sa stie FSB 1333 sa ma pot intinde la un QUAD 9xxx candva. Pe ea vreau sa pun un proc mai slabut acum (inainte am avut Athlon 3700+ care l-am tinut vreo 3 ani deci nu sunt asa pretentios) si 2 sloturi de memorie (depinde de bani, ori 2 GB, ori 4GB). Dual channelul e vreo smecherie in ziua de azi sau marketing?
- Harddisk-ul chiar nu ma intereseaza capacitatea. Viteza sa aiba sa nu fie de departe cea mai slaba componenta. In rest, poate sa fie si de 160 GB, nu ma doare ca nu tin filme pe el. Deci nu sunt dispus sa platesc la capacitate in plus si am am ceva harduri externe (ceva TB). Video, poate sa fie si integrata dar placa de baza sa aiba PCI Express-16x pentru palci video ca paote pe viitor vreau sa o imbunatatesc. Tot ce vrea de la video sa duca filme, HD, si Aero de la Win7.

DVD write si floapa nu vreau.
Sursa vreau sa fie OK sa nu imi crape calcu cu ea.
Carcasa poate sa fie si din placaj ca nu ma intereseaza.

Noah, are cineva rabdare sa imi sugereze o configuratie care sa indeplineasca ce am scris si sa nu ma arunc mult peste? Multumesc
Ca magazine, prefer Emag sau Intend.ro (la o adica, fug rapid la Cluj cu garantia).

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Dec 07, 2009 4:48 pm

Dual channel nu e mare lucru dar e mai mult decit lipsa sa.
Hardul (indiferent pe care il iei) oricum va fi departe de viteza celei mai slabe componente.
Configuratie mai tirziu.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Dec 07, 2009 10:51 pm

Am comandat o configuratie noua desi am gasit niste SH-uri tentante dar ce e nou e nou. Multumesc pentru insistentele de a-mi lua ceva nou

Configuratia e low ca e noua dar e ok ca placa de baza duce upgrade ulterior destul, dupa ce trec sarbatorile si alte cheltuieli neanuntate

MSI P43 Neo
Intel e3200 (asta il schimb repede cu un Quad cand simt ca trebe)
Kingston DDR2 800 2x1 GB CL5
Seagata 320gb sata2
placa video nvidia 8500gt xfx 512 mb
carcasa
sursa 500w


pai cam atata. Toata distractia chiar ieftina pentru ceva nou (zic eu): 830 ron

Multumesc de sfaturi si eu zic sa lasam topicu deschis, poate mai are cineva vreo durere in domeniu


Gata, ne intoarcem la matze...

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori