Micul Mester

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Noi 02, 2009 10:08 pm

Salutare
Deschidem aceasta sectiune in care va puteti prezenta fiecare toate inventiile si toate ingineriile facute , tot ce nu tine de do-it-yourself si de masinuta voastra.
Hai sa vedem cat de inventivi pot fi membrii acestui forum , copii fiind si nu numai - ca si acum mai inventam si facem traznai.
Exista multi printre noi care au primit porecle precum ''micul mester '' sau Macgyver , si multe altele , deci nu va sfiiti. Impartasiti cu noi .

Bun , hai sa incep eu cu o mica chestie.
Cand eram copil , si care statea aproape de Palatul Copiilor ( pe atunci Palatului Pionierilor si soimilor patriei ) am inceput aventura cluburilor. Dupa ce am incercat pictura vreo cativa ani , am zis sa mai fac o schimbare si sa merg la clubul energeticienilor . Bun , zis si facut . Dupa ce am muncit pe acolo la nu stiu ce proiecte care mi se dadeau , am renuntat la idee , nu era de mine. Dupa ce am avut Revolutia , in '90 m-am trezit acasa cu o recomandata de la posta. Ma duc curios si ridic plicul , care era cu panglica tricolora pe el ( wtf ? in mintea mea ) si il desfac pe drum , pana sa ajung acasa. Ce era in ea ? O diploma de inventator , impreuna cu inca 3 persoane ( care erau si profesoti la club ). Inventasem ( sau ajutasem ) un compresor cu 2 motoare de racire la lazile frigorifice . Cred ca asa ii spune , daca o gasesc o sa spun clar ce era .

Poate e mica , poate e puerila , dar e o chestie facuta de mine si nu imi pare rau de timpul pierdut la Palatul Copiilor. Si sa nu mai punem ca este o inventie .

Mai revenim pe parcurs si cu altele . Pana atunci , nu fiti modesti

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Lun Noi 02, 2009 10:15 pm

Hai bine fie....n-am inventat nimic si recunosc public ca sunt RETARD !!!

Na Cristi, ca tot nu m-am lasat pana nu am spus
P.S: Am si neoane sub masina....ca sa fiu un retard iluminat !!!!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Noi 02, 2009 10:16 pm

bai nene.........deci felicitari.
esti inventator cu patalama.
deci felicitari inca odata................care este.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Noi 02, 2009 10:27 pm

Buei , cazul meu eu unul mai fericit , dar nu trebuie sa ai ceva la mana ca sa fie inventia ta
Poate mai este facuta si de altii , dar daca tu crezi ca pentru tine e o inventie , e minunat .
Alex , lumina de sub masina e pentru a o gasi mai usor ...ai fost inventiv , nu multi s-ar gandi la asta

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Lun Noi 02, 2009 11:30 pm

eu am inventat mersul pe jos.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Noi 03, 2009 9:18 pm

felicitari pentru inventie, dar ai luat ceva bani pe ea? ca cu multumirea sufleteasca mori de foame.

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Mie Noi 04, 2009 1:33 am

Am avut cateva idei revolutionare, am dat cautare pe net si se inventasera deja... Nu ma las, cine stie

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Mie Noi 04, 2009 12:02 pm

Eu am inventat cum sa pui invers memoria pe placa de baza a calculatorului; se pune? Am cautat pe internet si nu era descoperita inca... Ma gindesc ca asta pentru ca dupa ce bagi stecherul in priza, din carcasa calculatorului se iteste un fum inecacios si persistent.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Noi 05, 2009 6:03 pm

inventii din astea am avut si eu: pe la 8-9 ani am vrut sa testez casetofonul care are setat transormatorul pe 110 volti dar care sa mearga la 220 volti. am renuntat dupa ce am bagat stecherul in priza, am ars transformatorul casetofonului si am fost " mustruluit " de tata.

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Lun Noi 09, 2009 2:43 pm

nu cred ca o sa pot numi inventie cea ce o sa adaug dar se poate numi inovatie pe tara.
in rest no comment! ENJOY

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori