Discutii libere

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Oct 28, 2011 12:52 pm

Declaraţie de dragoste

Prima dat? l-am v?zut intr-o dup?-amiaz? de august, cu soare torid şi miros de pepene proasp?t t?iat. Ieşeam cu nişte prieteni dintr-o teras? şi ochii mi-au r?mas lipiţi de pielea negr?. Mi-a pl?cut. Deşi nu intuiam atunci cum el urma s? devin? mai mult dec?t o simpl? imagine. Mai mult dec?t o privire aruncat? ?n fug?. Mai mult dec?t un fior. Mai mult dec?t o dorinţ?.

A urmat apoi un lung drum pe Transf?g?r?şan, ?ntr-o noapte c?nd parc? toate stelele ?ncremeniser?. Aşa l-am cunoscut. Aşa am simţit cum vibreaz? şi eman? forţ?. ?l admiram atunci deşi nu aveam curajul s? m? apropii. Era ca o bijuterie frumoas? la care nu ?ndr?zneşti nici s? visezi. Ca un animal de prad? care ?ţi inspir? team? şi dorinţ?. Care te fascineaz? deşi ştii ca te-ar putea ucide. Şi totuşi? nisipul din clepsidr? cu fiecare fir scurs mi-a demonstrat din plin contrariul. L-am simţit atunci c? m? poart? spre o alt? lume. O lume paralel? cu a mea. O lume plin? de libertate şi dorinţ?. O revelaţie.

Drumurile ni s-au desp?rţit. Fiecare a continuat s?-şi vad? de viaţ?. Eu, de a mea, zgomotas? şi ?nc?rcat?, el de a lui, pres?rat? cu drumuri f?r? sf?rşit. N-am ?ncercat m?car s? sper c?, undeva, c?ndva, ne vom reg?si. C? vom petrece at?ta timp ?mpreun?. C? vom ?mp?rţi experienţe. C? ne vom identifica unul cu altul. N-am ?ncercat s? sper c? el va fi mai mult dec?t a fost atunci, pe Transf?g?r?şan: o imagine bine ascuns?-n suflet.

Ne-am reg?sit t?rziu, ?n toamn?. Eu, mirat? s?-l rev?d, el ner?bd?tor şi nervos ca la ?nceputuri. M-am apropiat cu tandreţe şi team?, neştiind dac? nu m? va pedepsi pentru ?ndr?zneal?. Şi pentru uitare. Ne-am ?mprietenit treptat. Mai ?nt?i cu sfial?, m?ng?indu-l ?ncet, ?ncerc?nd s?-i descop?r punctul sensibil. Apoi, c?nd am prins curaj şi mai ales ?ncredere, m?ng?ierile au devenit nervoase, simţindu-l cum vibreaz? sub degetele mele. Şi cum toarce, ca o felin?, at?t de ameninţ?toare şi totuşi at?t de delicat?.

Din dup?-amiaza aceea am ajuns nedesp?rţiţi. Au urmat drumuri lungi, lungi tot mai lungi, tot mai ?ntortocheate. Drumuri care m-au f?cut s? m? descop?r pe mine ?ns?mi ?n fiecare vibraţie a lui. Drumuri ?n care am f?cut echip? fie c? str?b?team colinele Ardealului, circuitul de la Arad sau trec?torile st?ncoase ale Alpilor. Drumuri ?n care nu ne-am abandonat unul pe altul nici c?nd oboseala, surmenarea sau poate doar presiunea excesiv? ne-ar fi impins s? clac?m. Drumuri ?n care dincolo de distanţele ?n spaţiu, parcurgeam distanţe ?n timp. Distanţe din noi.

M-a ?nv?ţat s? sper din nou. Şi s? am ?ncredere ?n mine. Mi-a ar?tat c? viaţa, ?n griul ei cotidian, poate fi şi frumoas?. Ne-am bucurat ?mpreun? de victoria mea, m-a durut sufletul c?nd el a avut ceva de suferit. Mi-a demonstrat, şi nu o dat?, c? merit? s? lupţi pentru ceea ce crezi. Pentru ceea ce ?ţi doreşti, at?ta timp c?t ?ţi doreşti din tot sufletul. C? dincolo de aparenţe, de superficial, de grab? şi minciun?, exist? şi limanul c?tre care tindem cu toţii. Doar c?, preocupaţi fiind de cotidian, uit?m. Uit?m s? privim ?n jurul nostru. Uit?m de noi ?nşine. ?ntr-un fel ciudat, personal şi dureros, m-a readus la viaţ?. F?r? m?car s? ?mi dau seama. F?r? s? simt transformarea care m? cuprinde şi m? face s?-mi n?p?rlesc pielea de şarpe. Ne-am completat unul pe altul ca cele dou? jum?t?ţi ale lui yin şi yang. Eu, alb? şi el, negru. Şi aşa cum yin are un punct yang aşa şi yang are un punct yin. Şi am?ndou?, ?mpreun?, ating perfecţiunea.

?ntotdeauna mi l-am imaginat ca pe o felin?. O panter? neagr?, lucioas? şi seduc?toare. O panter? neagr? ce eman? forţ? şi vitalitate. O panter? care m? putea sf?şia dintr-o mişcare dac? aş fi f?cut vreun pas greşit. Şi totuşi, o felin? care m? tolera. Şi mai t?rziu, a ajuns s? m? lase s? dorm pe laba ei, ca un gest de suprem? tandreţe.

Pentru mine este Mitsu. Pentru alţii doar o maşin? cu 4 roţi. Pentru mine, este fratele pe care nu l-am avut niciodat?. Pentru alţii, nu este dec?t o maşin? de vitez?. Pentru mine, este drumul c?tre libertate. Pentru alţii, doar un obiect de admirat sau detestat. Pentru mine este o parte din suflet care va r?m?ne acolo şi c?nd Mitsu va pleca spre alt st?p?n sau alte orizonturi. Pentru ca dincolo de obiect ?n sine, experienţa este cov?rşitoare. Şi amintirile. Şi timpul care trece m?sur?nd lacrimi?

Dincolo de toate, r?m?ne valoarea pe care le-o d?m lucrurilor.

sursa

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Aug 22, 2012 9:43 pm

Acesta este postul cu nr 100.000!

La mai MARE mitsu.ro!
Fişiere ataşate
100000.png
100000.png (1.7 KiB) Vizualizat de 6971 ori

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mar Oct 23, 2012 2:34 pm

Un studiu interesant privind efectul vorbitului la telefon:

http://www.banknews.ro/stire/63116_folo ... tul+crizei

Avatar utilizator
21_22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 15, 2009 5:45 pm

Mesaj de 21_22 » Lun Oct 29, 2012 5:50 am

Lucian M?ndruţă a susţinut ?n postarea sa că ?n Rom?nia sunt 56.000 de preoţi şi 48.000 de medici şi a făcut o comparaţie ?ntre cele două categorii:
"- preotii n-au salvat niciodata pe nimeni, insa toata lumea se roaga la ei si le acorda incredere. Medicii, in schimb, salveaza in fiecare zi mii de oameni, insa toata lumea ii injura.

- in fiecare an, medicii buni pleaca in strainatate, de tot. Popii nu pleaca decat maxim intr-o noua biserica, construita peste drum.
- In ultimele doua decenii nu s-a facut nici un nou spital mare. In schimb s-au inchis multe mai mici. Numarul de biserici aproape s-a dublat.

- nu avem nici un mare centru de cercetare finantat la nivel european. In schimb finantam o catedrala a neamului, la nivelul european din Evul Mediu.

- marii nostri intelectuali sunt bigoti. Unii practica chiar delirul mistic in cartile lor. Nici unul nu apara stiinta.

In concluzie: rugati-va sa nu va imbolnaviti. Sau, daca totusi o faceti, rugati-va sa muriti repede. Pentru deces cu zece popi, Romania e insa perfect pregatita.

Si-acum, ne pregatim sa ii scutim de taxe. Fireste, pe preoti, nu pe medici. "

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Lun Oct 29, 2012 6:59 am

Păcat că nu pot să ?ţi dau like!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Ian 10, 2013 12:37 pm

Soferi , vi se pregateste ceva

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Ian 10, 2013 1:08 pm

Nici tu n-ai zis, nici link-ul nu ajuta !!!!

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Ian 10, 2013 1:11 pm

Presupun ca, colegul CRISTIBNA a vrut sa zica urmatorul lucru:


IGPR şi RAR vor verifica, ?n trafic, starea tehnică a autovehiculelor



Direcţia Rutieră - IGPR şi Regia Autonomă - Registrul Auto Rom?n vor verifica, ?n perioada 10 - 20 ianuarie, ?n trafic, starea tehnică a autovehiculelor, urmărind dacă acestea ?ndeplinesc condiţiile tehnice pentru a putea circula pe drumurile publice.

Potrivit unui comunicat transmis joi AGERPRES de IGPR, poliţiştii şi specialiştii RAR vor verifica buna funcţionare a mecanismului de fr?nare şi a sistemului de direcţie, a instalaţiei de iluminare/ semnalizare, precum şi a reglajului acesteia, legalitatea montării şi utilizării luminilor de altă culoare sau intensitate, a dispozitivelor ori accesoriilor de avertizare, altele dec?t cele omologate.


De asemenea, se va verifica autenticitatea seriilor de identificare a vehiculelor, concordanţa datelor ?nscrise ?n certificatul de ?nmatriculare cu caracteristicile tehnice, deţinerea inspecţiei tehnice periodice şi valabilitatea acesteia, precum şi utilizarea anvelopelor de iarnă şi uzura acestora.

?n cazul ?n care se constată defecţiuni tehnice de natură a pune ?n pericol grav siguranţa circulaţiei, autoturismele respective vor fi imobilizate


http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 76471.html

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Ian 10, 2013 1:42 pm

L-am modificat , nu stiu ce avea de nu mergea . Ma scuzati , domnu' Alex
Merci Radu

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Ian 10, 2013 1:57 pm

Cand citisem titlul ma speriasem, ma gandeam ca vor avea dreptul de a face verificari de genul asta fara a fi exhipaj mixt Politie - RAR.

Pe mine sapt trecuta m-au oprit de 2 ori pentru "verificari", cred ca nu-s suficiente incasarile de la preschimbarea permiselor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori