Atentie La Noile Radare Fixe !

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Apr 21, 2009 7:31 pm

QUOTE (chacha @ Apr 16 2009, 11:49 AM) de pe linkul dat de cristibna imi fac eu update-ul la GPS. Intr-adevar sunt si unele camere in plus fata de situatia reala, dar nu am intalnit nici unul in minus si asta conteaza pana la urma... si eu recomand cu caldura site-ul...

De un an si ceva folosesc baza aia de date. Inainte de fiecare drum fac download, expand, copy, start iGO . Pana acum nu mi-a venit nici o amenda. Desi timp mai este Dar si merg cu aproape 60 in localitati. Fie ca urla GPS-ul sau nu.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Apr 21, 2009 8:39 pm

Asa am zis si eu inainte de a pleca in Austria si cand m-am intors a aparut o camera noua la Satu-Mare care cred ca nu o aveam in baza de date (sau eram prea obosit sa remarc GPS-ul la 1 noaptea) si acum 4 zile (vineri) mi-a sosit o recomandata (76.2 in localitate pe tronson de 50). C'est la vie... La mine e prima dupa cea luata in prima zi cand am luat Matza (aia a fost oricum cu radar mobil si a fost cu 91 in localitate ). Deci doua amenzi la 35 de mii de km merg....

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Mai 05, 2009 5:05 pm


Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mai 05, 2009 5:18 pm

Si azi mi-a sosit si factura finala. Oricum, am inteles ca se aplica din 24 aprilie, deci fara retroactiv, deci a mea e valabila. Hmmmm...

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Mai 06, 2009 12:46 am

Azi au anuntat ca, inafara de cele de pe DN1, le-au suspendat autorizatiile de functionare la toate. Blana fraților !

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mai 06, 2009 8:21 am

Boon. Deci acuma cativa oameni care isi vad de treaba nerealizand ca o sa moara pe soselele patriei ca existe reisari cu ambitii mari si care considera limitele de viteza o prostie.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mai 06, 2009 8:35 am

consider limitele de viteza o prostie in conditiile in care nu ai alternative..e de neconceput sa faci 600km in 12 ore..sau poate tie iti convine..mie nu!
si nu se moare din cauza vitezei ci din cauza vitezei impreuna cu o doza de prostie, inconstienta, cocalarism, figuri, lipsa de experienta etc

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Mai 06, 2009 9:09 am

Daca tie, draga driverx, ti-se pare normal sa ai limitare de 40 la ora pe un drum national doar pentru ca i s-a sculat nu stiu carui primar de țara sa faca bani, atunci ia-ti bicicleta. Si sunt de acord cu ligla - prostia omoara, nu viteza.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Mie Mai 06, 2009 10:41 am

QUOTE (sobolanu' @ May 6 2009, 09:09 AM) prostia omoara, nu viteza.

Lucru testat! Eu ma bucur ca s-au scos, era si timpul .. dar s-au scos dupa ce i-au incaltat pe atatia ...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mai 06, 2009 11:26 am

QUOTE (sobolanu' @ May 6 2009, 09:09 AM) Daca tie, draga driverx, ti-se pare normal sa ai limitare de 40 la ora pe un drum national doar pentru ca i s-a sculat nu stiu carui primar de țara sa faca bani, atunci ia-ti bicicleta. Si sunt de acord cu ligla - prostia omoara, nu viteza.

Draga sobolane

Un an si ceva am facut saptamanal drumul Oradea-Cluj DOAR cu ocazie. Timp in care am avut ocazia de a vedea 84734534 situatii cu 347634534 de tot felul masini (dube, rable, trailere, masini premium, etc) conduse de 8347534534 care i-as putea incadra in 999 categorii. Problema e ca la vreo 998 de categorii pot pune in calcul "o doza de prostie, inconstienta, cocalarism, figuri, lipsa de experienta. Iar singurul element controlabil (oarecum) este .... viteza.

Si da, sunt sate in care mi se pare normala o limita de 40-50. Satul X are o groaza de stradute din care ies ba carute, ba un idiot care isi scoate botul masinii in drum si dupa aia se uita daca vine ceva, sau chiar scoate botul masinii si uita intai daca vine ceva din dreapta . Poate voi, obsedati de comportamentul de reisari cu masinile speciale nu vedeti asta, dar din pacate asta e Romania noastra.

Voi vedeti doar partea in care vrea sa vi se ia banul. Uite ba, ca in sistemul asta care va ia banul am luat doar o amenda. Dar pe barba mea. Am incalcat cu muuuuult limita de viteza ca ma grabeam a naibii de tare dupa ce m-am plimbat cu 20-30 la ora intr-o ceata groaznica. Asta e. Dar EU vad ca EU am gresit, NU ca ala vrea sa imi ia banu.

Am mers de la Satu Mare pana la Baia Mare cu masinile de la Paris Dakar (sper ca stiti ca anul trecut au dat pe aici). Tin sa va zic ca aia mergeau cu fix 50 in TOATE satele. Dar in TOATE. Dupa aia cam calcau pedala de acceleratie, drumul era cam prost iar eu cu Logan-ul greu ma tineam cu 130 la ora pe gropanele alea. Ei nu aveau nici pe dracu. Dar cum venea un sat franau dea binelea si mergeau cu 40-50. Aia de ce pot ma?

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori