Afla ce fel de sofer esti (chestionar)

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Lun Dec 08, 2008 10:56 am

LINK: http://www.drive-test.ro/chestionar-auto.html


Total: 66 puncte

PILOT LA VOLAN

Incredibil! Faci parte din specia rara de soferi care chiar stiu ce trebuie sa faca la volan. Nu iti asumi in general riscuri pe care nu le poti duce (tu sau masina), si desi esti preponderent precaut stii totusi cand trebuie sa apesi pe pedala de acceleratie.

Iei deciziile rapid si bine gandit, chiar daca unele erori de judecata s-au lasat cu mici botiri ale masinii. Stii sa te strecori prin traficul urban aglomerat, fara insa a jena pe ceilalti pasageri in trafic.

Ai respect fata de ceilalti, tot atat cat vrei ca si ei sa te respecte pe tine. Totusi, uneori iti dai drumul la adevarate torente de injuraturi si te exaspereaza nesimtitii si habarnistii din trafic.

Tu vei ajunge de multe ori mai rapid la destinatie, desi ai un ochi atintit si asupra consumului. Iar la drum lung esti cel mai bun soferi din cati exista, pentru ca stii cum sa faci din calatorie o experienta placuta si relaxanta, fara insa ca pasagerii sa adoarma de plictiseala. Nu mergi excesiv de tare, nu ajungi intotdeauna primul la destinatie, insa iti place sa o calci in zonele unde stii ca nu iti asumi riscuri inutile facand asta.

Atunci cand faci prostii in trafic iti dai seama imediat, si chiar daca ai o strangere de inima cand incalci legea stii ca uneori trebuie sa 'mergi cu traficul' si sa faci ca ceilalti. Totusi, ai vrea ca si ceilalti sa respecte legea intr-o masura mai mare, cel putin tot atat cat o respecti tu.

Au fost situatii in care ai mers 'ca nebunul' dar acestea nu te definesc catusi de putin. Pentru tine sofatul este o placere, dar nu uiti latura utilitara a acestei ocupatii. Ai fi un excelent sofer de drive-teste. Nu vrei un job?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Dec 08, 2008 11:33 am

Mie mi-a iesit la fel si am avut 63 puncte.
Totusi m-am regasit in foarte putine raspunsuri. Mi-ar fi trebuit niste raspunsuri care sa se incadreze intre a si b. Raspunsurile de la c erau pentru aia mai domoli si alea de la d erau pentru manelisti

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Dec 08, 2008 12:35 pm

Mda , eu cica sunt profesor de sofat . 57 puncte
Cea mai tare chestie din ce mi-a iesit este acest paragraf : ''Desi faptul de a-ti asuma riscuri nu este pe placul tau, n-ar strica sa iei o data masina si sa o duci mai cu viteza pe serpentine. Ce zici, te tine?'' . ) Cine stie , stie de ce rad

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Dec 08, 2008 3:57 pm

PROFESOR DE SOFAT


Titlul de profesor de sofat are doua conotatii. Una pozitiva, care subliniaza abilitatile tale de a ramane calm, de a anticipa situatiile din trafic si de a cunoaste si respecta legile de circulatie. Dar si una negativa, care face ca uneori sa devii pedant in mania ta de a conduce corect si preventiv. In plus, s-ar putea ca de-abia sa ai volanul in mana, de unde vine si precautia asta excesiva.

Condusul este pentru tine un ritual pe care il indeplinesti cu exactitate si atentie. Iti pastrezi calmul in majoritatea situatiilor, desi uneori iti mai iesi din pepeni. Dar chiar si in aceste cazuri nu recurgi la manifestari extreme, pentru ca a conduce este o responsabilitate.

Iti place sa ai sub control ceea ce se intampla in masina si mai ales consideri ca tu stii mai bine cum sa te descurci in trafic. Nu alegi rutele cele mai scurte ci rutele cele mai relaxante, si nici nu esti grabit in a ajunge repede-repede la destinatie.

Precautia ta ii poate scoate din minti pe pasageri, dar tu stii ca ea te-a salvat de multe ori. Dimpotriva, pedanteria ta in ale sofatului iti poate rapi bucuria de a te misca ceva mai dinamic cu masina. Uneori chiar ea te face sa incurci traficul, intr-o lume in care regulile nu sunt respectate de prea multa lume.

Desi faptul de a-ti asuma riscuri nu este pe placul tau, n-ar strica sa iei o data masina si sa o duci mai cu viteza pe serpentine. Ce zici, te tine?

Ce zici Cristi, cand facem o iesire?

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Dec 08, 2008 4:00 pm

Total: 68 puncte

PILOT LA VOLAN

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Dec 08, 2008 4:11 pm

Asta primesti daca completezi doar D la toate intrebarile. Astia sunt cei mai valorosi

Total: 120 puncte
120-140 de puncte

CRIMINAL LA VOLAN


Felicitari! Esti in mod oficial un criminal la volan. Ai reusit sa dai cele mai proaste raspunsuri cu putinta. Iar daca nu ai completat acest chestionar la misto, atunci situatia este cu atat mai grava.

Stim ca in capul tau prost crezi ca esti Schumacher la puterea a doua. Mai stim si ca nimeni nu se poate pune cu tine, tu ai intotdeauna dreptate. Si in fine, mai stim si ca daca cineva te enerveaza chiar si cat negru sub unghie, stii sa te razbuni cu putere si sete.

Totusi, noi iti vom spune urmatoarele: habar n-ai sa conduci, esti cel mai prost sofer posibil, iar faptul ca inca mai esti in viata se datoreaza cel mai probabil unui noroc chior, specific prostilor.

Aroganta ta nu este depasita decat de incapacitatea ta de a intelege si cele mai elementare reguli de circulatie. Dispretul tau suveran cu privire la ceilalti participanti la trafic provine cel mai probabil dintr-o copilarie nefericita. Iar spiritul tau de razboinic agresiv se manifesta pe sosea pentru ca acolo iti poti dezlantui animalul din tine.

Mizeriile pe care le faci la volan isi vor gasi insa curand sfarsitul. Noi avem doar o rugaminte: daca tot te duci sa mori, nu mai lua si pe altcineva cu tine. Mori doar tu. Si mai repede, ca poate asa vom respira si noi!

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Lun Dec 08, 2008 9:08 pm

-68 puncte-
Pilot la Volan!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Dec 11, 2008 10:08 am

Andrei , in mare parte e cum este scris acolo , dar cine a mers cu mine stie cum sunt in trafic. Mi se potriveste mai mult prima conotatie .
Esti sigur ca vrei sa iesim la o tura ?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Dec 11, 2008 7:24 pm

Doar daca nu vii su Subaru.. sau in cazul in care vii.. sa iei si o sfoara!

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Dec 11, 2008 8:00 pm

AS la volan si m-am regasit in cam tot ce scria acolo in special ca nu am avut accidente...

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori