Mi s-a luat..

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mie Dec 03, 2008 2:24 pm

Cum scrie si in titlu mi s-a cam luat de activitatea pe forumul asta.Am crezut ca vin aici si gasesc o atmosfera prietenoasa de oameni pasionati si dispusi sa spuna si altora din experienta si cunostiinele lor.Cand colo ce vad....doua tabere...una formata din noii posesori de Lancer'08 care au intrat pe usa cu zambetul pe buze cu sparante si cu dorinta de a deveni si ei fanii acestei marci.Inauntru ce gasim....cea de-a doua tabara a vechilor posesori de Mitsu a fanilor inraiti cu orice pret care trag cu dintii mai mult sau mai putin justificat de traditie de performante etc.
Daca noul Lancer nu era asa de spectaculos diferit de vechiul Lancer(cand spun vechi ma refer stric la model nu ca ar fi o masina veche)asa cum s-a intamplat la alte marci de ex Honda Accord sau Mazda6 care au facut un facelift mai complex,nu se starneau asa pasiuni pentru ca orgoliul posesorilor de Lancer clasic nu ar fi fost atat de mult atins.Trec peste discutia cu diferentele tehnice pentru ca s-a cam spus ce era de spus.Ce ma deranjeaza insa..la modul grav...este atitudinea badjocoritoare la adresa celar care sunt posesori de Lancer tdi.Ok nu iti place dieselul..nu e nici o problema...dar sa ii numesti pe acestia pensionari,zarzavagii,oameni de anumita factura si mai ales manelisti este o atitudine peste care nu pot sa trec.
In speranta ca in timp invidia asta o sa dispara...de acum si pana atunci Thor manelistul o sa ramana doar un privitor al acestui spectacol.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 03, 2008 2:41 pm

QUOTE (thor)....Thor manelistul o sa ramana doar un privitor al acestui spectacol.

A aparut ultima ``felie`` de album ``a lu' Gutza`` ti-l trimit pe mess ? )))....

Nu pe bune acum... nu trebuie sa te superi... de fapt nu trebuie sa se ajunga la chestia asta... mai ales ca suntem putini.. pe forum.. putini posesori de Mitsubishi in Romania. E adevarat ca si pe mine ma deranjeaza atitudinea asta, dar prefer sa vad utilitatea forumului. Eu propun sa deschidem un topic cu parola Lancer Diesel ( TDI pentru carcotasi )... Stai sa-mi schimb si semnatura ....

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Dec 03, 2008 2:57 pm

QUOTE (thor)Cum scrie si in titlu mi s-a cam luat de activitatea pe forumul asta.Am crezut ca vin aici si gasesc o atmosfera prietenoasa de oameni pasionati si dispusi sa spuna si altora din experienta si cunostiinele lor.Cand colo ce vad....doua tabere...una formata din noii posesori de Lancer'08 care au intrat pe usa cu zambetul pe buze cu sparante si cu dorinta de a deveni si ei fanii acestei marci.Inauntru ce gasim....cea de-a doua tabara a vechilor posesori de Mitsu a fanilor inraiti cu orice pret care trag cu dintii mai mult sau mai putin justificat de traditie de performante etc.
Daca noul Lancer nu era asa de spectaculos diferit de vechiul Lancer(cand spun vechi ma refer stric la model nu ca ar fi o masina veche)asa cum s-a intamplat la alte marci de ex Honda Accord sau Mazda6 care au facut un facelift mai complex,nu se starneau asa pasiuni pentru ca orgoliul posesorilor de Lancer clasic nu ar fi fost atat de mult atins.Trec peste discutia cu diferentele tehnice pentru ca s-a cam spus ce era de spus.Ce ma deranjeaza insa..la modul grav...este atitudinea badjocoritoare la adresa celar care sunt posesori de Lancer tdi.Ok nu iti place dieselul..nu e nici o problema...dar sa ii numesti pe acestia pensionari,zarzavagii,oameni de anumita factura si mai ales manelisti este o atitudine peste care nu pot sa trec.
In speranta ca in timp invidia asta o sa dispara...de acum si pana atunci Thor manelistul o sa ramana doar un privitor al acestui spectacol.

Stai linistit thor, eu deja ignor mesajele de genul asta ca mi se par date de copii de gradinita. Se prea generalizeaza treaba si nu poti lupta contra vantului, dar poti ignora.

PS: Saptamana trecuta cu lancerul meu tdi m-am dat cu un coleg de servici cu audi 1.8T pe 400m. L-am facut cu o masina. El avea automata cuplata pe sport (tiptronic). Masina lui are declarati 150 cai dar e benzinara domne si turbo.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Dec 03, 2008 3:01 pm

Si de ce ai scris asa mic? ... Eu cred ca ideea nu ar fi ca nu sunt performante si puternice TDI-urile... ci doar ca sunt puse pe Mitsubishi ... ca nu e nimeni suparat pe forumul volvo ca pe Volvo S40 e pus 1.6 hdi de pe peugeot 207 .

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Dec 03, 2008 3:48 pm

Pe mine m-a facut o Dacia Berlina de acum 20 de ani in timp ce stateam parcat pe marginea drumului.

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Mie Dec 03, 2008 3:49 pm

QUOTE (thor)Cum scrie si in titlu mi s-a cam luat de activitatea pe forumul asta.Am crezut ca vin aici si gasesc o atmosfera prietenoasa de oameni pasionati si dispusi sa spuna si altora din experienta si cunostiinele lor.Cand colo ce vad....doua tabere...una formata din noii posesori de Lancer'08 care au intrat pe usa cu zambetul pe buze cu sparante si cu dorinta de a deveni si ei fanii acestei marci.Inauntru ce gasim....cea de-a doua tabara a vechilor posesori de Mitsu a fanilor inraiti cu orice pret care trag cu dintii mai mult sau mai putin justificat de traditie de performante etc.
Daca noul Lancer nu era asa de spectaculos diferit de vechiul Lancer(cand spun vechi ma refer stric la model nu ca ar fi o masina veche)asa cum s-a intamplat la alte marci de ex Honda Accord sau Mazda6 care au facut un facelift mai complex,nu se starneau asa pasiuni pentru ca orgoliul posesorilor de Lancer clasic nu ar fi fost atat de mult atins.Trec peste discutia cu diferentele tehnice pentru ca s-a cam spus ce era de spus.Ce ma deranjeaza insa..la modul grav...este atitudinea badjocoritoare la adresa celar care sunt posesori de Lancer tdi.Ok nu iti place dieselul..nu e nici o problema...dar sa ii numesti pe acestia pensionari,zarzavagii,oameni de anumita factura si mai ales manelisti este o atitudine peste care nu pot sa trec.
In speranta ca in timp invidia asta o sa dispara...de acum si pana atunci Thor manelistul o sa ramana doar un privitor al acestui spectacol.

Urmaresc reactiile tale Thor de ceva timp si nu pot sa nu iti dau dreptate in ceea ce priveste "statement-ul" de mai sus.
Nu va reusi nimeni niciodata sa convinga un fanatic de opusul crezului sau, iar fanii declarati pe acest site se apropie de acest fanatism, evident intre ghilimele. Eu sunt o persoana mai concilianta si nu imi place sa tarasc pe nimeni in noroi doar pentru a-i schimba o opinie (deci nu lucrez in vanzari).
Sunt putine Lancer-uri in tara asta, comparativ cu orice alta masina, si mai putine dintre ele sunt TDI-uri. Fiecare a cumparat masina cu un scop. Gustul fiecaruia nu se discuta, iar banii lui nici atat. Fiecare are dreptul la o opinie. Stim amandoi ca masina e zgomotoasa. Stiam asta inainte sa o cumparam, stim asta in continuare. Stim ca e VW, nu e Mitsu, nu e japo, are scame, nu e motiv de mandrie pentru unii...so what? mai nou ne pute VW? Acum 10-15 ani in Romanica VW era respectat, azi ne pute tot ce nu e japo 100%, am evoluat, deh...daca si alternativa BMW a fost luata in deradere pe aici, alte comentarii sunt de prisos.
Eu am intrat pe acest forum pentru a-mi impartasi micile bucurii pre si mai ales post cumparare Mitsu. Nu m-am asteptat la nimic bun sau rau, pur si simplu ma bucur sa citesc opinii, informatii, noutati, etc. Nu o iau personal si asa ar trebui sa fie pentru toata lumea.
Le urez posesorilor de TDI pe Lancer liniste in suflet, daca in masina ar fi prea mult de cerut...:-)

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Dec 03, 2008 6:09 pm

2dor, fin de tot atacul, dar daca nu ai citit de ce s-a certat cristi cu thor nu inteleg de ce postezi? Exact din cauza ca se ajunsese la care pe cine "face". In afara de faptul ca masina nu are insonorizarea buna si motorul e galagios, chiar nu vad problema lui. Este economic, este un pic mai impins din fabrica si face fata destul de bine la ce exista la noi pe strada. Am vazut ca cei care impung dieselul o dau in sus si in jos cu benzinarele. Pai ma fratilor, voi credeti ca astia care isi iau diesel o fac mai mult pentru performanta? In cazul meu a fost consumul si pus in balanta consum/performanta ieseam mai bine decat restul motoarelor de pe piata si nu am stiut de la inceput ca e motorul un pic mai impins desi am simtit diferenta fata de un passat.

Dar nu vezi afinitatea. Oricum am vazut de la inceput ca esti in tabara 2 pe care a amintit-o thor asa ca din partea mea iti ignor mesajele ca nu o sa iasa niciodata ceva constructiv daca le atac.

Ma scarbesc atacurile astea cand le vad mai ales din partea unor oameni care sunt seriosi si generalizarea care chiar daca nu se vrea, loveste automat pe unii dintre noi. Apoi aratati-mi si mie aici pe forum pe vreun posesor de tdi care a zis ca masina lui e cea mai buna, e cel mai mare racer, e regele strazilor si s-a luat in gura cu voi pana acum. La cate afirmatii s-au facut pana acum de diesel cred ca se iscau multe scandaluri, dar, "shoc!" nu au existat. Asa ca hai sa terminam cu atacurile subtile ca asa cum se simte thor m-am simtit si eu la randul meu si asa pleaca anumiti useri, care aduceau valoare forumului, pe alte meleaguri.

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Mie Dec 03, 2008 6:18 pm

Thor, ai dreptate cu ceea ce sustii si cred ca cei de pe forum ar trebui sa ia aminte si atitudine. Pot sa spun din experienta mea ca TDI este un motor bun care a rezistat ca si tehnologie atatia ani fara mari probleme. Eu, cand mi-am luat masina, a fost prima din Galati. Am optat pt benzina pt ca sunt un pasionat al acestui tip de motor. Am acasa un TDI clasic, pompa diuza, pe o Bora din 2002 care la 225.000 km isi face treaba la fel de onorabil ca la inceputul existentei sale. Consuma la fel de putin, nu papa mai mult ulei decat trebuie, e chiar foarte OK.
Faptul ca ati ales un motor sau altul nu ar trebui sa fie un criteriu de departajare intr-o comunitate ca aceea a forumului. Fiecare are drept sa aleaga. Iubesc benzina pentru turatii, sunet, silentiozitate, sportivitate etc dar iubesc si dieselul pentru cuplu la turatii mici, accelerari prompte, consum etc.
La urmatoarea masina voi alege un diesel cu automata pt ca va fi un van de familie sau un SUV deoarece am nevoie de asa ceva. Si sunt sigur ca nu voi fi dezamagit. Orice marca si conceptie de motor as alege, ca va fi TDI clasic sau noul Boxer Diesel de la Subaru.
Va urez tuturor posesorilor de TDI drum intins, fara probleme si sa ardeti cat mai multa motorina !

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Dec 03, 2008 6:44 pm

Bai fratilor... (thor in special)... problema asta este pe orice forum. De exemplu... Pe forumuri dedicate off-roadului sunt discutii interminabile ca toyota e deasupra tuturor, dar, supriza, vine un M.B. G klasse si ii da ceata la o urcare. Asta ce inseamna? Hai tata sa fim seriosi si las-o si tu mai moale cu supararile tale. Cat pentru "ceilalti", ii rog sa dea o tura cu un "Diesel-ar" si "Diesel-arii" sa dea o tura cu "Benzinarii". Asa sa-r topi toate "impresiile". Fiecare e zmeu cu ce are. La fel cum e si soferul "cu cujba-n cap" calare pe Dacie si care traieste cu impresia de douaj` de ani ca Dacia lui 1300 e cea mai buna masina... atata doar... ca trebuie s-o repare zilnic, in rest e super masina.
P.S: Eu chiar sunt foarte fericit ca Pajero-ul meu e Diesel. Am condus un 3000 V6 si nu mi-a placut deloc, nu are deloc control asupra accelerarii in teren, il scapi in derapaj repede...

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mie Dec 03, 2008 7:47 pm

fie ca lumina sfintelor sarbatori de pasti sa va coboare in suflete ca vine craciunul



Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori