Mi s-a luat..

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Dec 03, 2008 8:26 pm

Thor, din postul asta al tau constat ca nu ai inteles nimic din discutia noastra anteriora, ba dimpotriva.

1. Incearca sa-ti revii si sa lasi la o parte aberatiile astea..."invidie, thor manelistu', fanii si dusmanii, zambetu' pe buze, sperante, tabere, ala bate p-ala, tdi-ul bate tot, a mea mai tare,", samd...sa nu o mai iei la modul personal (sfat pe care l-ai primit si de la altii) pentru ca chiar nu e normal fiind vorba de niste discutii pe un forum unde, culmea, fiecare isi poate spune parerea fara sa obligat sa se alinieze la ideile de turma...sa realizezi ca e vorba totusi de niste masini, iar daca tu esti multumit de masina ta, asta e tot ce conteaza, restu' e cancan.

2. Nu stiu la ce te asteptai tu pe forumul asta, dar asta cu "atmosfera prietenoasa de oameni pasionati si dispusi..." e relativa pe orice forum...
Pe orice forum e un razboi mai mult sau mai putin permanent intre diferitii adepti ai diferitelor tipuri de automobile...d-aia multe forumuri au arii gen "Combat Zone".
Andrei, fa-ne te rog o arie de genul acesta, ca sa mutam (si continuam) acest gen de discutii acolo unde le e locul.

Asa...si zici ca ai intrat pe forum plin de speranta si cu dorinta ascunsa de a deveni fan si cand colo ce ai gasit ?
Thor, pai daca ar fi fost o atmosfera prietenoasa de oameni pasionati, cu zambetul pe buze si sperante...tu nu ai fi fost agreat din start...daca e sa iau
la bani marunti multe din posturile tale la adresa lancerului tdi, pe care intamplator il detii.
Sau tu poti scrie ce vrei si altii nu ?
Numarul oamenilor pasionati si cu zambetul pe buze de care spui tu, a ramas la fel dupa ce tu te-ai inscris aici, dar personal am apreciat la tine ca esti sincer si obiectiv pana la postul "ala bate p-ala" si alte copilarii...ca sa nu le zic altcumva. )
Un om pasionat si cu zambetu' pe buze nu se ataca la ideile altora (vezi exemplul altor colegi care au scris in acest topic inaintea mea)...

3. Nu te-am facut manelist, singur te-ai autointitulat asa.
Nu eu am "inventat" ideea asta conform careia tdi-ul si tot ce implica el a fost asociat cu maneaua si asta inca din cele mai vechi timpuri, pe plaiurile noastre.
Este o realitate care a intrat in folclorul nostru autohton unde mai gasesti multe altele "masina germana e masina germana", "passat frate !" .
Acest stigmat al manelistilor/pietarilor/smenarilor/parvenitilor planeaza demult asupra marcilor premium europene si cel mai tare asupra tdi-ului frateeee!.
Oricat de "open minded" ai fi tot asociezi imaginea passatului TDI cu un pietar mancator de seminte ascultator de gutza.
VAG, TDI = pietar, manelist, parvenit, Japan, VVT/MIVEC = intelectual, "conaiseur" )
Aceste doua "curente", imagini exista si desi sunt exagerate... exprima intr-o oarecare masura o realitate...imaginea de manelistico-pietara a masinilor din grupul VAG vs imaginea de nemurire si fiabilitate absoluta a marcilor japoneze. )
Incet, incet incepe sa ma amuze si imaginea asta de nemurire si fiabilitate absoluta a marcilor japoneze pentru ca nu prea mai e reala...
In primul rand nu prea au mai ramas japoneze si nici fani de masini japoneze.
Apropo, Thor, spuneai ca nu iti imaginezi un manelar in evo/lancer pentru ca e nevoie de o cultura ca sa alegi o asemenea masina. :-D
De acord cu tine, numai ca asta era valabil pentru vechiul model, asta noul, ca sa nu mai zic de tdi, deja a inceput sa faca cunostinta si cu genul asta de clienti...deci nu mai e nevoie nici macar de acea cultura. )
Modelul anterior de lancer si-a "filtrat" clientela, discutiile erau un pic diferite, multumirile si nemultumirile erau altele...
Sunt doar simple constatari si nu sunt singulare, nu au nici o importanta si nu e vina nimanui, ce e frumos ii place si lu' D-zeu si lu' Gutza, dar ideea aia de selectivitate specifica acestui model s-a dus odata cu aparitia acestui model.
Cu alte cuvinte nu mai e masina de "conaiseur" .
Oricum din ce in ce mai multi manelisti au inceput sa se orienteze spre honda, mitsubishi, mazda, dar nu cred ca se asteptau la o asa mare supriza din partea Mitsubishi, the new volkswancer sport sedan tdi, prin care le-a oferit sansa sa devina intelectuali si "conaiseuri" ca toti ceilalti posesori de japoneze. )
Uneori glumesc, alteori nu, fiecare pricepe si interrpeteaza cum vrea, eu scriu cum vreau...

Thor, si de data asta te-am facut manelar prin ce am spus mai sus ?
De fiecare data am specificat ca sunt si exceptii la ce sustin eu legat de subiectu' asta, dar nu e vina mea ca esti printre putinii sau singurul care se simte vizat.
De fapt mai e unu' care se simte la fel si care va posta cat de curand... )
Chiar ii spuneam pe undeva pe forum lu vibe ca sunt persoane aici, printre care si tu, care nu se incadreaza la ...manele.

4. Atitudine batjocoritoare
Da, cam asta e atitudinea mea in general...am fost propus de mai multe ori pentru exmariculare cand eram in scoala din aceleasi motive.
Sunt la fel de critic si cu alte masini/modele inclusiv cea pe care o detin.
Unii au o atitudine batjocoritoare, altii sunt mai grandomani, mai sensibili, samd. ideea e ca daca vrei sa nu pici in astfel de polemici trebuie sa nu te bagi sau sa incerci sa intelegi ce s-a scris si la randul tau sa ai grija la ce raspunzi "ala bate p-ala", "strugurii prea acri".
Adica daca vrei sa pari un domn, o persoana educata, un coleg obiectiv, un exemplu in comunitate...cauta sa scrii corespunzator.
Mai sunt persoane care au dat-o in diverse cu mine si apoi s-au retras deoarece se simteau persecutate de sistem, niste genii neintelese, adanc ranite in suflet...kkt.)
Si eu mi-am luat mistouri...si nu m-am mai suparat!
M-am trezit pe un forum cu o afirmatie ca mitsu colt e masina de gay!! )
Deci nici macar manelar acolo, ci direct gay! )
Am ras..ce dracu era sa fac ?
Trebuia sa ma supar, nu ?

Si as putea sa mai scriu...dar nu cred ca sta nimeni sa citeasca atat.
Eu am scris asta printre picaturi, cate un pic, pic, pic.

Daca vreti sa fie liniste, va strangeti si ii scrieti lu' andrei sa imi suspende contu'. )
Am glumit, o sa fie liniste din partea mea! :-)

Si nu sunt fanatic...nici macar fan mitsubishi lancer nu mai ma consider...
Imi plac si alte masini, modele printre care si vw scirocco deci nu imi pute vw...
Apreciez originalitatea, noul si performanta indiferent de marca! :wink:
Daca toti ar pune etichete noi pe ce e vechi acum am discuta numai despre biciclete!

Sarbatori Fericite! :-)

Avatar utilizator
mocanu86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 05, 2007 11:38 am

Mesaj de mocanu86 » Mie Dec 03, 2008 8:33 pm

oameni buni .. nu mai dati cu mucii in fasole.. fiecare cu ce are , tdi , hdi , tsi , fsi , mpi bla bla bla .. acum sunteti si voi ca la gradinita .. masina mea e mai faina, .. ba a mea e .. ba a mea ca e rosie , ba a mea ca fuge tare.. parca suntem la gradinita. fiecare isi ia ce vrea curu lui si poate nu depinde neaparat ca daca as avea bani fara numar poate nici nu m-as uita la colt si as las-o cu pasiunea curului. probabil ca as avea pasiuni pt ferrari si o sa mi-l fac costum made ("DIZAL") e chestie de preferinta si e chestie de catzi bani ai.cred ca atunci cand vine totusi vorba de masini gusturile nu se discuta, nimic nu e general valabil si cu asta basta

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mie Dec 03, 2008 9:03 pm

Cu toate ca am promis sa ma rezum doar la rolul de privitor,avad totusi in vedere ca eu am "inventat" topicul asta imi permit sa fac cateva precizari...deci...
Cristi daca afirmatiile tale veneau de la altcineva de pe aici ...altcineva pe care sa nu il fi cunoscut personal nici nu ma sinchiseam si in mod sigur ca intram intr-o disputa pana la capat fara rezerve.De fapt au fost cateva cazuri si ai vazut ca nu ma dau in laturi de la provocari.In ce te priveste insa noi doi ne-am cunoscut si personal...ok...nu suntem prieteni...dar ne-am cunoscut si am discutat.Tocmai pentru acest motiv am fost dezamagit(acesta e cuvantul)de afirmatiile tale iar motivul pentru care refuz acest forum este ca nu ma pot certa cu oamenii pe care ii cunosc si mai ales ii respect.Asa ca decat sa o dam in alte chestii penibile si stiind ca nu sunt omul care sa se poate abtine decat cu greu mai bine fac un efort de vointa si pun capat acestei dispute.Si acum doar doua mici rectificari la ce ai spus mai sus daca imi este permis ...doar doua pentru ca nu vreau sa iau din nou textul sa fac analiza pe el si sa o luam de la capat.
Stii foarte bine ca sunt unul dintre primii de aici care a reclamat tot felul de minusuri si nemultumiri la adresa Lancerului din dotare asa cum de altfel ai si spus aici.Dar atitudinea badjocoritoare de care vorbeai mai sus ....este la adresa masinii personale luate pe banii mei.Sper ca imi este permis ca pe banii meeeiiii (pac-pac)sa spun ce doresc despre masina mea.
A doua remarca;..a fi considerat gay inseamna doar ca ai o problema de morala ,dupa unii sau o boala de care nu esti tu vinovat dupa altii(precizare,cand am zis "tu" nu m-am referit la tine ci la general)...a fi considerat manelist inseamna ca esti incult si prost....bineinteles si in cazul asta m-am referit tot la general...
Toate bune.

Avatar utilizator
mocanu86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 05, 2007 11:38 am

Mesaj de mocanu86 » Mie Dec 03, 2008 9:31 pm

nenea thor .. daca imi este permis .. nici tu nu esti cheie de biserica .. atitudinea de care dai dovada si felul in care abordezi problema nu imi da de inteles ca apereri cele mai bune cauze. in primu rand , chestii de genu hit and run ( deschizi topic , arunci cu noroi, spui dupa ca nu te mai bagi , dupa .. iar te bagi.. dupa .. ce mai urmeaza ? ) mai mult .. ca tu te abtii sa nu mai postezi pt ca nu ai un temperament ok dar pt ca faci tu un efort de vointa reusesti. deci ori te bagi ori nu te bagi .. simplu. mai mult .. vis-a-vis de faza ca daca ai tdi esti manelist , daca ai colt esti gay mie imi pare o prostie. nu masina il face pe om si omul da o anumita nota masinii. daca ai o masina pe motorina nu inseamna ca esti manelist, daca multi manelisti si-au luat tdi pt a face economii asta nu inseamna ca si un om normal care face economii din terte motive e si el la randul lui.
ceea ce ii ceri tu lui cristi mai sus ( intr-un fel sa o lase mai moale cu tine .. ca na .. va cunoasteti )mai mult ii ceri sa fie subiectiv si sa nu-si spuna parerea sincera doar pt ca te cunoaste si cu totii stim ca nenea cristi nu e asa in alta ordine de ideei . daca tie ti s-a luat nu inteleg de ce faci si tam-tam pe chestia asta. puteai la fel de simplu sa te retragi fara sa spui ceva insa tu ai dorit sa fac un topic nou .. ai dorit sa vada toata lumea ca tu nu esti multumit, ca te supara atitudinea lui cristi. te plangi de tabere dar tu ce faci? incurajezi exact asa ceva. nu mi-o lua in nume de rau. eu nu sar acu in apararea cuiva daca asta crezi insa ca sa deschizi un topic pe asa ceva.... in fine .. la urma urmei cu totii avem puncte de vedere si le exprimam in diferite feluri si la urma urmei asta e. hai noroace

Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Mie Dec 03, 2008 10:28 pm

1.De principiu...daca tot te-ai apucat sa iti spui parerea nu mai intrebi daca iti e permis....
2.Daca te concentrezi si citesti atent tot ce am spus o sa intelegi ca nu ma consider "usa de biserica"...
3.Puteam foarte usor sa spun tot ce scrie in debutul topicului in partea cealalta,pe topicul unde a inceput discutia dar pentru ca era topicul lui Prime am vrut sa mut textul intr-o sectiune neutra...recunosc..cam tarziu dar e mai bine decat niciodata....Sper ca imi este permis sa deschid si eu un topic fie el unul tampit.
4.Sunt de acord cu tine..faza cu tdi-ul manelist si cu Coltul gay e o tampenie...dar nu eu am inventat-o,din contra mi-am exprimat dezacordul.
5.Asta ai inteles tu...ca ii cer lui Cristi sa o lase mai moale?...pai tocmai prin prisma faptului ca ma cunoaste si a vazut ca nu sunt un tuciuriu cu lant si ghiul sau un aprozarist cu aere de bucurestean i-am cerut sa fie corect cu mine .
6.Nu ma plang de nici o tabara...ele sunt totusi un fapt..daca discutia se limita ...chiar si in bataie de joc...la masini nu era nimic de spus,cel putin din punctul meu de vedere.In fond sintagma"Lancer tractor" a fost lansata cu mult inainte si nimeni nu s-a suparat.Cel putin nu eu care in dese randuri m-am exprimat ironic la adresa propriei masini.Dar cand lucrurile au luat-o razna in badjocura la adresa proprietarilor trebuia sa fie cineva care sa reclame asta....
Atat.

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Mie Dec 03, 2008 11:16 pm

Eu am un Evo benzinar (pleonasm, stiu) si un Colt dizelar, si ambele imi plac, ambele isi fac treaba cu brio (Coltul recent cipuit )
Amandoua sunt acum de oras iar la primavara veti vedea ambele masini la linia de start. Care e problema?

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mie Dec 03, 2008 11:35 pm

Apropo de "aruncat cu noroi"... Nu credeti ca Aruncatorul cu noroi aka Dumnezeu pe Pamant nu poate fi numit Thor???

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Dec 04, 2008 1:06 am

Alo! Ce faceti, ma, aici, scandal fara sa fiu invitat?
Ce v-a apucat, de la ce v-ati luat? :roll:

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Joi Dec 04, 2008 7:05 am

Picai si eu ca musca. de unde a inceput toata nebuneala? Eu oricum sunt cu Thor ca suntem singurii mai purisani de aici. :wink: Care e faza cu dizel si benzina? Ma baieti Thor vine de pe BMW-uri benzinare, daca omul si-a luat dizel probabil s-a gandit la consum. Si pe mine ma seaca in oras. Si eu ma gandesc sa o dau pe dizel la a 2-a masina. Toata treaba e in portofel. Si pot sa bag mana in foc ca Thor nu e manelist. Thor sunt cu tine frate. Daca te mai supara Cristi, ii intepam cauciucurile. )

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Joi Dec 04, 2008 7:52 am

Toata discutia a plecat de pe sectiunea JURNAL in topicul deschis de Prime.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori