Programul Rabla 2019

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Aug 22, 2018 2:49 pm

Programul Rabla Plus se adaptează la noile reguli pentru emisii: vor fi eligibili hibrizii care emit până la 70 grame CO2/km

Proiectul programului Rabla Plus 2019 prevede că limita de emisii pentru hibrizi va fi de 70 grame CO2/km în cazul unităților produse după 1 septembrie 2018, ca urmare a faptului că acestea respectă un standard mai dur de emisii.
Ministerul Mediului a publicat proiectul programului Rabla Plus 2019, iar acesta include o schimbare importantă cu privire la modelele care pot fi achiziționate.
Până în prezent, în cazul hibrizilor, regula era ca aceștia trebuie să emită cel mult 50 grame CO2/km pentru a fi eligibili, valoare calculată pe baza standardului NEDC. De la 1 septembrie 2018, toate modelele de pe piață trebuie însă să respecte noul standard WLTP, care oferă rezultate mai aproape de realitate.

Datele WLTP pot fi convertite la vechiul standard NEDC pe baza unei formule de calcul, iar efectul este că datele corelate pentru NEDC vor fi mai mari decât cele pentru vechiul standard NEDC.

În acest context, Ministerul Mediului propune în proiect ca, în cazul modelelor produse după 1 septembrie 2018, valoarea maximă a emisiilor să fie de 70 grame CO2/km. Din păcate, această modificare nu apare și în cadrul proiectului programului Rabla Clasic 2019, în contextul în care autoritățile vor ca modelele eligibile să emită cel mult 120 grame CO2/km, comparativ cu limita de 130 grame CO2/km valabilă în acest an.Programul Rabla Plus prevede acordarea unui bonus de 45.000 de lei (circa 10.000 de euro) la achiziționarea unei mașini electrice și de 20.000 de lei (aproape 5.000 de euro) la cumpărarea unei mașini plug-in hybrid. La fel ca și în acest an, bonusul poate acoperi cel mult 50% din prețul de comercializare al mașinii, însă pe piață oricum nu există mașini electrice care să coste sub 20.000 de euro.

NOUL OUTLANDER PHEV INDEPLINESTE CERINTELE IMPUSE DE STANDARTELE WLTP. MODELUL JAPONEZ PLUG-IN HYBRID ARE CELE MAI MICI EMISII DIN CATEGORIA SA.

Mitsubishi Outlander PHEV CO2 42
BMW X5 xDrive40e iPerformance 77
GLC 350 e 4MATIC 64
Volvo XC90 T8 TwinEngine 59
The Volvo XC60 T8 Twin Engine 72
LAND ROVER Range Rover 2.0 72
LEXUS RX450h RX 450h 148
PORSCHE Cayenne CO2 72


SURSE:
https://www.nextgreencar.com/
http://www.automarket.ro/stiri/programu ... 86249.html


CarlosBoyd
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 30, 2023 11:21 am
Contact:

Re: Programul Rabla 2019

Mesaj de CarlosBoyd » Mie Aug 30, 2023 11:24 am

Buna ziua. Vreau sa va povestesc despre un site pe care l-am gasit recent cand cautam cauciucuri de vara pentru masina de scris. Mi-a plăcut foarte mult sortimentul și politica de prețuri de pe acest site https://sava.md/ro/

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori