In Bucuresti Lumea Nu Se Joaca

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Dum Mar 15, 2015 4:01 pm

Salutare,

Saptamana ce-a trecut am fost la niste cursuri in Bucuresti, si intr-una din zile, in timp ce ma intorceam catre hotel, dau sa o ocolesc o masina parcata pe trotuar, si cand ma uit mai bine:


Chestia asta s-a intamplat pe Barbu Vacarescu, chiar in spate la Promenada (se vede si din poza). M-am blocat un pic, fiindca prin Cluj am vazut cel mult stergatoare ridicate ...dar nu si rasucite )) Automat mi-am pus intrebarea ...eu ce as face daca m-as trezit blocat de-un dobitoc intr-o zi, si-ar trebui sa plec neaparat. Inca mai reflectez asupra raspunsului.

In concluzie fratilor, grija pe unde parcati!

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Dum Mar 15, 2015 6:44 pm

Eu am citit pe internet ca prin Bucuresti se intampla tot felul de abuzuri de acest gen cand vine vorba de locurile de parcare. Problema e ca intr-o tara civilizata acest lucru nu ar trebui sa se intample. E pur si simplu vandalism si lumea ar trebui sa ia atitudine. Atat trecatorii cat si fortele de ordine.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Dum Mar 15, 2015 10:36 pm

Celui care a facut acest lucru ii dorec sa aiba parte tot de un stergator rasucit eventual bagat in fund tot prin rasucire.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Mar 15, 2015 11:17 pm

astea sunt taranisme de Romania ... cea mai buna solutie este o camera de filmat bine ascunsa ca sa nu dea idei talharilor si apoi sa te duci la politie sa incerci sa gasesti individul!
individul ala merita sa`si gaseasca masina 2 ori mai rau decat a facut el!

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Lun Mar 16, 2015 12:26 am

Tipul asta blocase o dubita alba, care era parcata dincolo de trotuar, pe spatiul verde, si doar cam pe unde era pusa masina albastra putea sa iasa, deci aproape sigur ala i le-a rasucit ca nu a putut sa plece. Nu stiu cat bat camerele alea de la mall, dar poate are noroc si au prins faza. In fine, pe mine m-a mirat un pic fiindca n-am mai vazut de-astea, de-aia am impartasit-o cu voi.

Si nu stiu care e obiceiul vostru, dar eu mereu las numarul in bord cand nu-s pe loc de parcare platit. Prin Cluj am mai auzit si povesti de-alea ca unii care au plesnit vreo masina si au gasit numarul in bord, au sunat proprietarul sa le spuna ce s-a intamplat. Daca chiar e asa, faith in humanity restored.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Lun Mar 16, 2015 9:56 am

Nu conteaza ce a blocat si pe cine a blocat. Deaia exista politie si servicii de ordine publica ca sa apelezi la ele cand ai nevoie, nu sa iti faci tu dreptate ca in jungla. Sau poate ala care parcase pe spatiu verde i-a fost frica ca ia si el amenda daca suna la Politie?!?! Pentru ca asa e normal.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Lun Mar 16, 2015 10:32 am

Da, pai iti dai seama ca si ala si-o lua La cum erau puse masinile alea, trebuia saltate de-acolo. Oricum, haos...

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Lun Mar 16, 2015 11:50 am

E chiar in fata biroului meu. E horror cu parcarea de cand au pus aia taxa la mall. )
Cand vine vorba de a arunca cu rahat in Bucuresti, mie unuia, ca provincial (din Mangalia) venit in capitala de peste 10 ani, mi se pare exact invers. Vad mai multa civlizatie in Bucuresti decat oriunde in tara pe unde merg si ma refer aici in primul rand la Banat (ca doar e fruncea) si Transilvania in general. A nu se crede ca nu vad ghiolbani cu gramada si in Bucuresti, dar parca la fel ca peste tot in tara, in schimb, vad mai multi oameni civilizati ca in restul tarii... parerea mea (de ne-bucurestean; nu o sa ma consider niciodata si nu imi doresc sa fiu).

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Lun Mar 16, 2015 1:45 pm

Stii cum se zice; fiecare padure cu uscaturile ei. Nu cred ca poate sustine nimeni ca in orasul sau judetul sau sunt numai soferi model. Dar sa stii ca sunt orase unde traficul e mai civilizat si mai ordonat decat in altele - nu stiu daca tine neaparat de caracterul oamenilor cat si de infrastructura strazilor, insa asta-i adevarul. Pune-te in pielea unuia care ieri si-a luat permisul si-o sa intelegi ce vreau sa zic.

Oricum, nu cred ca-i cazul ca vreun user de-aici sa se simta ofensat.

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Lun Mar 16, 2015 2:55 pm

Eh, nu e vorba de ofensa, nu exista progres fara exprimarea opiniilor. Din cand in cand trebuie sa ii zici si nesimtitului ca greseste...
Uite, exemplu de zi cu zi in Bucuresti: cand trebuie sa intri de pe o straduta intr-o strada principala unde se sta bara la bara: ghici cine nu te lasa sa intri? Provincialii si apoi femeile (pana si taximetristii te lasa). Parerea mea, experienta mea. Tot asa, constantenii mei mi se pare ca sunt cei mai kamikaze pe sosele (conduc tare si in forta, nu neaparat prost, dar peste o limita a prudentei).
Diferente exista, clar, datorate in special specificului traficului, dar mi se pare ca ghiolbania e cam uniform distribuita, chiar daca unii vor mortis sa se simta superiori altora (ardelenii miticilor, bucurestenii oltenilor si moldovenilor si in general cam toti superiori moldovenilor; asta numai semn de superioritate nu mi se pare...).

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori