In Bucuresti Lumea Nu Se Joaca

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Lun Mar 16, 2015 3:55 pm

QUOTE si in general cam toti superiori moldovenilor

buna asta )) ...desi si eu, la origini sunt din Botosani.

Oricum discutiile astea cu soferii sunt ca si alea cu politica, religia, fotbalul etc ...fara sfarsit, si mai interesante la un pahar de vin.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Lun Mar 16, 2015 6:49 pm

QUOTE (George1982 @ Mar 16 2015, 02:55 PM) Eh, nu e vorba de ofensa, nu exista progres fara exprimarea opiniilor. Din cand in cand trebuie sa ii zici si nesimtitului ca greseste...
Uite, exemplu de zi cu zi in Bucuresti: cand trebuie sa intri de pe o straduta intr-o strada principala unde se sta bara la bara: ghici cine nu te lasa sa intri? Provincialii si apoi femeile (pana si taximetristii te lasa). Parerea mea, experienta mea. Tot asa, constantenii mei mi se pare ca sunt cei mai kamikaze pe sosele (conduc tare si in forta, nu neaparat prost, dar peste o limita a prudentei).
Diferente exista, clar, datorate in special specificului traficului, dar mi se pare ca ghiolbania e cam uniform distribuita, chiar daca unii vor mortis sa se simta superiori altora (ardelenii miticilor, bucurestenii oltenilor si moldovenilor si in general cam toti superiori moldovenilor; asta numai semn de superioritate nu mi se pare...).
Nu te lasa sa intrii tocmai datorita faptului ca nu sunt obisnuiti cu nebunia din trafic. Asa faceam si eu cand m-am mutat in Timisoara de la Deva. Eram plin de nervi ca statea minute in sir, in trafic, sa fac cativa kilometrii. Distanta care la Deva o faceam in 10 min, in Timisoara o faceam in minim 20 min in orele de aglomeratie maxima. Asta ma enerva la culme si tindeam sa fac aproape orice sa ajung cat mai repede la destinatie.
Dar dupa o perioada mi-am dat seama ca nu are rost, ca nu castig mai nimic. M-am resemnat si am dat vina pe infrastructura rutiera care nu a fost adaptata la traficul care a crescut exponential de cativa ani incoace.

Oricum aici nu e vorba de cum se comporta lumea in trafic, e vorba de cum unii isi bat joc de munca si proprietatea altora.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Lun Mar 16, 2015 7:17 pm

si eu am numarul in parbriz....prefer sa ma intorc la masina sa o mut daca incomodez decat sa ma trezesc cu neplaceri ...eu cred ca un asemenea gest ar trebui sanctionat cu o amenda maxima ca sa nu zic ca se incadreaza la vandalism!

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Mar 16, 2015 10:43 pm

Zona aia din Vacarescu e semnalizata cu oprirea interzisa. Care incalca legea mai "adanc": aia de opresc pe spatiul verde sau ailalti de pe carosabil? Voi realizati ca e un caz no-no indiferent de scuza? Faptul ca s-a sucit un stergator o sa-l puna in garda pe idiot sa nu mai blocheze aiurea alte masini iar pe cretinul ce l-a indoit o sa-l faca sa se gandeasca de doua ori cand isi urca duba pe spatiul verde. Unul mai imbecil ca altul. I-as fwte p-amandoi la buzunar cam cat e valoarea carutei ce-au condus-o.

Ma minunez cum si-n ce fel se vaita toti oligofrenii ca-s amenzile mari. Foarte bine! Sa fie si mai mari! La nustiuce faza sa-ti ia masina si s-o duca la topit si anulat dreptul de-a mai conduce pe publice. Cui nu-i convine sa invete ce-i ala respect si sa inceapa sa respecte regulile astea da cac@t ce ne guverneaza pe drumurile publice (astea care sunt, ca altele n-avem).

Acum.. la general... io n-am suferit niciodata de loc de parcare. Am lasat caruta unde am gasit loc, chiar daca a trebuit sa merg pe jos 2 statii. De la Unirii (parcajul din spatele Junior) pana la Izvor nu-i draq chiar atat de negru sa-si toceasca cineva opincile. Si cat dai pe parcare? Mult mai putin decat ar fi amenda. Pe partea ailalta, de nu esti in stare sa-ti gasesti loc (legal) mai bine stai acasa sau iei taxiul. Domnia si ... se platesc.

La mai mare.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mar Mar 17, 2015 9:22 am

Desi in general e rau, n-ar strica putin extremism cand vine vorba de condus. Si asta cu amenzile mari mi se pare un inceput bun. Centura, vorbit la telefon sau scris mesaje, proiectoare de ceata, parcatul oriunde gasesti 10m patrati liberi, condusul baut - astea ar trebui sa usture, fiindca sunt obiceiuri nefortate care in cel mai fericit caz ii deranjeaza pe altii, iar in cel mai rau caz ...se lasa cu nasoale.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Mar 17, 2015 1:37 pm

Sa fim cinstiti pana la capat: educatia sanatoasa se face numai cu parul sau cu foamea. Foamea iese din ecuatie in privinta mersului cu masina pe strada deci ramane coada de loapata. In tarile "cu apa calda" crede cineva ca autoritatile glumesc cumva cand e vb de amenzi? Sa indrazneasca cineva sa-si lase masina aiurea in jermanika (sau oriunde dincolo de Nadlac) si sa ne povesteasca apoi cate kile de iepuroi a donat autoritatilor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori