Atentie La Purtarea Centurii De Siguranta!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Feb 18, 2015 10:05 am

VIDEO: Accidentul rutier din Piata Romana: Ce invatam cu pretul mortii?



Doi oameni au devenit, duminica, 15 februarie, cifre intr-o statistica sumbra. Cea a victimelor din accidentele rutiere. Desi Romania a facut progrese in ceea ce priveste mortalitatea si vatamarea corporala generata de accidente rutiere, in sensul ca cifrele sunt mai mici de la an la an, situatii ca cea din Piata Romana impiedica statisticile sa arate chiar si mai bine. Acest articol nu este o stire. Stirea a fost. Acest articol este o indemnare spre contemplare. Si un indemn: „Purtati, Doamne iarta-ma!, centura aia de siguranta!”.

E limpede ca nimeni n-a vrut sa moara, ca nimeni n-a vrut sa ucida pe nimeni. De aceea se cheama accident. Dar dincolo de accident se ascunde o drama. Si oameni. Stirea e ca doi omeni, sot si sotie, au murit intr-un accident rutier, iar fiul lor de noua ani si o bunica a lui au fost grav raniti. In regula. Aceasta a fost stirea. Dar invatamintele?

Mai multe aici:

http://0-100.hotnews.ro/2015/02/17/vide ... ul-mortii/

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Feb 18, 2015 1:48 pm

Accidentul de la Piata Romana: doua vieti costa 350 de lei

ESEN?IAL
•Pasagerii nu purtau centurile de siguranta
•Airbagurile frontale nu s-au deschis
•Cauza oficiala data de Politie este viteza prea mare si conditiile de drum


Acum doua zile, in centrul Bucurestiului, a avut loc un accident grav la Piata Romana. Un Logan a intrat pe contrasens si a lovit doua automobile care circulau regulamentar. Bilantul: doi morti, 10 raniti, dintre care doi in stare extrem de grava. Dar cum se poate muri asa usor intr-o capitala europeana, in mijlocul intersectiei?

In Dacia Logan este o atmosfera calduroasa, pentru ca afara sunt doar 2 grade. In fata stau parintii, mama conduce. In spate sta copilul de 13 ani cu bunica. Probabil se aude si ceva muzica la radio, probabil ca bunica vorbeste despre mancare si copilul despre scoala. Totul este perfect in familia asta, totul este normal. Dar atunci cand masina cu cei patru pasageri ajunge de pe bd. Lascar Catargiu in Piata Romana, semaforul este verde, asa ca nu este nevoie de franare. Si, in timp ce lumea de la bord rade si zambeste, e nevoie numai de o fractiune de secunda pentru ca anvelopele sa piarda aderenta din cauza vitezei prea mari si sa intre intr-o alunecare pe partea dreapta. Oamenii de la bord se panicheaza si soferul, adica mama, trage de volan brusc spre stanga pentru a redresa. O greseala facuta intr-o clipa care duce la un drift necontrolat al masinii de-a latul care intra pe contrasens. Doi oameni mor.


Mai multe aici:

http://www.4tuning.ro/editorial/acciden ... 25284.html


Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mie Feb 18, 2015 4:53 pm

Trist! Cu noile reglementari am auzit foarte multa lume ca se plange de amenzile prea mari pentru centura, vorbit la telefon, alcoolemie etc. Ar trebui sa te piste de fiecare data cand te prinde. Si cum pentru faruri iti da 2 puncte, sa-ti puste 5 si pentru centura sau telefon.

Cand am luat masina, mi-a dat tipul si doua mufe de-alea false pentru centura, pe care evident ca nu le folosesc. Prima data am vrut sa postez pe forum ca le donez, apoi am vrut sa le dau un prieten, dar sa mor de ma lasa inima, cand stiu ca singurul lor rol e sa incurajeze un obicei periculos.

O poveste si de pe meleagurile natale:
http://botosaninews.ro/8370/general/primaria-adaseni/
Extras din articol: "Impactul a fost atat de puternic incat tanara aflata pe scaunul din dreapta a fost pur si simplu catapultata prin parbriz la circa 70 de metri distanta." - efectul pe care l-a avut impactul asupra fetei il gasiti in articol, prefer totusi sa nu-l scriu aici.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori