Trotil Pt Intalnirea De Primavara 2014

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Apr 09, 2014 7:08 am

Hai sa ne organizam un pic, sa nu repetam episodul Paltinis unde stiti voi ce era pe si langa "dulapul" acela din sala de mese. Consider ca-i destul de scump carburantul ca sa caram aiurea niste cantitati ce nu vor fi "filtrate" corespunzator.

Eu intru cu sirop de visine aditivat pana pe la 40 grade. Cantitativ... max 6-7 litri. Productie 2011. Mai exista pe stoc aditiv de corcodusa care face margele jucause, tot in jur de 40 pe "centimetru", productie multipla (cea mai veche parca din 2009); cantitati pt consumatori dedicati.

Zeama de plojnita (plamada acra cumparata) cu arome din tenesi (1,7 litri). Necesita gheata pt consum.

NEXT:...

Avatar utilizator
pitesti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 26, 2011 11:50 am

Mesaj de pitesti » Mie Apr 09, 2014 10:43 am

Sa inteleg ca putem aduce bautura din resurse proprii? Adica nu trebuie sa consumam obligatoriu de la ei?

Trebuie sa ne spuneti daca trebuie sa aducem si hrana pentru eventuale gratare, preparare la ceaune sau alte mese de dimineata.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mie Apr 09, 2014 2:37 pm

Bre....nea Volint,pai matale ne inbolnavesti de diabet,ce facem aici?Auzi la el sirop de visine aditivat.Corcodusa e de baza.Si asta se stinge cu un zaibar de la subsemnatu.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Apr 09, 2014 3:10 pm

Tizule: Siropul de visine e d-ala macerat... cu gust migdalat... pt doamne si domnisoare. Pt hahalere ca noi... extractul de sambure e cel mai indicat si deja e la "pet" (4 bucati x 2l) asteptand trasbordarea in lada frigo.

@ toata lumea: Putem aduce fiecare cate ceva otrava. Participantii la Paltinis s-au intrecut fiecare pe fiecare, pe neanuntate si daca va uitati pe topicul intalnirii respective veti vedea expozitia unei parti din cantitatile carate de fiecare pt toata lumea. Pfoa.. ma incurc si cand mi-aduc aminte...

Scopul topicului astuia e sa ne punem oarecum la punct (cantitativ) in privinta eventualei degustari colective a produselor naturiste specifice fiecarei gospodarii ce se respecta.
Adica sa nu aducem toti cate 'şpe litrii de tarie, 'şpe de lichior, alte sticle de zeama de amigdale, etc.; vom ajunge sa le caram inapoi si asta nu-i ok. Cea mai buna bautura e aia care nu se ajunge.

Bre' nene... ce draq am? Daca ma ascult citind ce-am scris imi vine sa-mi trag una...

Despre haleala, io zic s-o lasam pe seama gazdelor, ca-n zona se gaseste orice si oricand si nu-i cazul sa ne stresam neuronii si cu mancarea (unii spun ca e fudulie...).

Daca tineti neaparat sa aduceti vreo specialitate nemaintalnita, io va ajut cu cea mai mare placere la consum/degustare.


Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mie Apr 09, 2014 6:25 pm

?ncerc iarăşi o pălincă de reghin... 2 l.

Avatar utilizator
pitesti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 26, 2011 11:50 am

Mesaj de pitesti » Mie Apr 09, 2014 11:08 pm

Duminica o sa dau o fuga pana la tara si verific stocul de vin. Sa pompam ceva litri si din vita de vie a bunicilor, nu?

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Joi Apr 10, 2014 2:44 pm

Da.....vreo doua damigene ar fi suficiente,mai ales la ce zapada e pe acolo.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Joi Apr 10, 2014 8:31 pm

QUOTE (cristi4x4 @ Apr 10 2014, 02:44 PM) Da.....vreo doua damigene ar fi suficiente,mai ales la ce zapada e pe acolo.
haide bre, punem caucioace de iarna?
am niste zeama de plosnitze si eu pe acasa, vreo 2 sticle,ma bag si eu cu ele,desi as bea un zaibar,le dau la schimb!

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Apr 14, 2014 12:22 am

Salutare.

Subscriu la ce a a zis nenea VOLINT.

Pentru cei care vin prima data la intalnirea noastra, exista o traditie nescrisa.

Fiecare aduce de acasa cate ceva, la bautura ma refer. O bere, vin, tuica, fiecare ce are.

Dupa ce o sa terminam ce aducem de acasa, putem lua de la gazde. Daca vrem cola cu vin sau altceva gasim fara probleme la gazdele noastre.

Pe langa ce aducem de acasa, putem cumpara si de la gazde. Oricum or sa fie 4 zile si multa lume insetata.


Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mar Apr 15, 2014 4:50 pm

Ia vezi cum tratezi cu gazdele de niscavai jumari proaspete cu ceapa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori