Condusul Agresiv In Romania - Cercetare Psihologica (2)

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
vlad_burtaverde
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 05, 2013 8:08 am

Mesaj de vlad_burtaverde » Mie Ian 08, 2014 11:03 am

Salut, numele meu este Vlad Burtaverde, sunt colaborator in cadrul departamentului de Psihologie de la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, Universitatea Bucuresti si lucrez impreuna cu cativa colegi la o cercetare in psihologia transporturilor.

Scopul este de a aduce si la noi in tara unul dintre cele mai consacrate instrumente de evaluare psihologica in psihologia traficului rutier, "Aggressive Driving Behavior Test (AVIS)", distribuit de SCHUHFRIED GmbH ( http://www.schuhfried.com/ ).

Dupa cum unii dintre voi stiu, in urma cu ceva timp v-am cerut ajutorul in procesul de colectare a datelor de validare, rugandu-va sa completati doua teste psihologice: un test de personalitate si un test de agresivitate in trafic. In momentul de fata ne aflam in stadiul final al cercetarii, acelea al etapei Retest.

Cu alte cuvinte, avem nevoie sa testam varianta finala a testului, obtinuta in urma prelucrarii statistice, in relatie cu un un test care este deja validat si folosit in Romania. Pentru asta, avem nevoie de un numar destul de mare de participanti care sa completeze doua chestionare:
Primul dintre ele este varianta romaneasca a testului de agresivitate in trafic de data trecuta, iar al doilea este un test de agresivitate in trafic ce nu a fost inclus in prima parte a cercetarii si care masoara un alt tip de agresivitate la volan. Ambele teste contin 65 de itemi, iar pentru a fi completate necesita intre 8-10 minute in total.

Astfel, cine doreste sa ne ofere ajutorul sau si sa completeze aceste doua chestionare le poate accesa pe ambele la urmatorul link:

https://docs.google.com/forms/d/1nhgiz6 ... I/viewform

Testele pot fi completate de oricine, chiar daca a participat sau nu la prima parte a cercetarii, aceste etape fiind total independente una de cealalta. In semn de multumire, cine doreste, va primi pe adresa de email pe care o va trece la finalul testelor cate un profil gratuit oferit de fiecare test in 10-12 zile de la completare.

In completarea acestor teste, nu sunt necesare date de identitate, datele fiecarui participant fiind luate in considerare exclusiv din punct de vedere cantitativ. Adresa de email este optionala, mentionand-o doar cei care doresc sa primeasca profilul cu rezultatele.

Pentru informatii suplimentare ma puteti contacta la burtaverde_vlad@yahoo.com

Multumim anticipat tuturor celor care vor lua parte la acest proiect. Va doresc toate cele bune.

Vlad Burtaverde.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori