Luminile de ceata !?!

La un pahar de vorba..
Scrie răspuns
Avatar utilizator
thor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 01, 2008 5:40 pm

Mesaj de thor » Vin Sep 26, 2008 3:11 pm

Cristi,sunt de acord cu tine ca stopul de ceata de pe spate e teribil de deranjant pentru cei care ruleaza in spatele masinii.Am povestit acel episod de pe autostrada doar pentru a sublinia acest lucru.Nu este un obicei al meu sa il folosesc..de fapt in afara de momentele cand invatam comenzile luminilor la Lancer nu l-am aprins decat atunci si asta pentru ca din pacate am o obsesie cu privire la accidentele din spate.Am patit vreo 5-6 de cand merg cu masini si am obsesia asta sa fiu vazut.
Daca discutam de proiectoare o sa va povestesc alta intamplare personala.La plecarea in concediu...plecare care s-a intamplat dimineata devreme cand inca era intuneric...am uitat sa cobor faza scurta avand in vedere ca masina era destul de mult ridicata de bot din cauza incarcaturii din portbagaj.Imadiat ce am iesit din Pitesti spre Valcea..adica pe doua benzi...au inceput cei din fata sa imi dea flashuri.Am coborat vreo doi "dinti" farurile si totul a fost in regula.Toti cei sapte mii de km de concediu i-am facut fara vreo atentionare din fata si am mers mult si noaptea.Acuma....daca masina era ridicata de bot si daca am coborat faza scurta...nu acelasi lucru se poate spune despre proiectoare care sunt fixe deci ar fi deranjat in continuare pe cei din fata si as fi primit in continuare "injuraturi".Sunt de acord ca becurile xennon nu au acceasi eficienta pe ceata ca halogenul dar asta e chestie de obtiune personala probata personal in ceata din Alpi drept pentru care saptamana viitoare merg sa le pun la loc pe cele cu halogen....mai ales ca vine iarna.
In rest ce sa zic...bineinteles ca exista masini ale caror proiectoare bat aiurea in sus cum exista si faruri de faza scurta la fel de prost reglate.Acuma ca legea e asa ..ma rog sa zicem ca e lege si ca trebuie respectata...dar asta nu inseamna ca nu e tampita.De asemenea daca o tara din europa interzice xenonul nu inseamna ca toate celelalte trebuie sa faca la fel.Daca mergem pe acest rationament atunci de ex va anunt ca in Franta si Germania nu e obligatoriu sa mergi ziua cu farurile aprinsa in afara localitatilor asa ca deh daca ei fac asta inseamna ca asa si trebuie?...nu...si ei au politicienii lor tampiti care dau legi dupa cum e mintea lor.Sa fiu eu sanatos cati m-au depasit noaptea prin Franta si Germania cu toate patru farurile aprinse...

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Vin Sep 26, 2008 10:09 pm

Eu chiar nu i inteleg deloc pe cei care merg cu proiectoarele noaptea, ori au vederea prea buna si nu i supara cand altii vin din fata, ori au vederea prea slaba si nu vad noaptea!!! eu unul, va spun sincer, merg mai ales noaptea, inca nu am intanlit proiectoare de ceata care sa nu deranjeze cand imi vin din fata, se poate sa fiu eu mai sensibil, cert este ca nu am la colt dotarea aceasta si chiar nu am simtit nevoia niciodata sa am asa ceva. La viteza care o au masinile de la noi pe timp nefavorabil in special pe ceata foarte deasa nu vad cat de mult ar conta 10-20 metri de "vizibilitate incetosata" .

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Sep 27, 2008 10:08 am

QUOTE (thor)Daca mergem pe acest rationament atunci de ex va anunt ca in Franta si Germania nu e obligatoriu sa mergi ziua cu farurile aprinsa in afara localitatilor asa ca deh daca ei fac asta inseamna ca asa si trebuie?

Nici in Romania nu trebuie lumina aprinsa ziua decat pe drumuri europene, express (care or fi alea la noi, eu nu stiu) si pe autostrada. Pe nationale sau mai jos nu trebuie lumina aprinsa ziua. Asta conform codului din 2008....

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Mesaj de tiborg » Lun Sep 28, 2009 3:22 pm

Eu personal prefer ca, pe timp de zi, masinile care vin din fata sa aiba aprinse doar proiectoarele si pozitiile. Ma deranjeaza la ochi mai putin de cat cei care merg regulamentar cu faza de intalnire. Pe timp de noapte, faptul ca masinile care vin din fata au sau nu proiectoarele aprinse nu ma deranjeaza pentru ca acestea bat oricum in jos, cativa metri in fata masinii respective. Ma deranjeaza insa la culmea cei care merg cu faza de intalnire avand farurile nereglate corespunzator (adica farul de langa axul drumului trebuie sa fie mai coborat un pic de cat cel de langa marginea drumului) sau cei care nu iau in seama faptul ca au greutate pe spate si nu isi regleaza unghiul farurilor cu o treapta sau doua mai jos...

In oras, pe timp de noapte, eu folosesc si proiectoarele pentru ca depistez mai usor gropile, canalizarile fara capac, cainii sau copiii care se joaca pe marginea carosabilului, etc. Stiu ca nu e legal dar sunt fortat de imprejurari. Nu o singura data am evitat un copil care se juca "de-a v-ati ascunselea" sau un caine "indecis" ptr ca l-am vazut cu coada ochiului datorita proiectoarelor (care bat si in lateral, nu numai in fata masinii).

Lampa de ceata de pe spate nu o folosesc de cat pe timp de ceata. Spre deosebire de proiectoare, nu ma poate ajuta in nici un alt moment.

Sunt totusi de acord ca foarte multi folosesc proiectoarele numai pentru impresii...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Sep 29, 2009 6:59 am

Pe mine ma dispera la culme cei care vin din fatza cu proiectoarele aprinse (mai ales in afara orasului). E deranjant, motiv pentru care nici eu nu le folosesc. "De ceata" ramane de ceata. Din pacate, nivelul de inteligenta al unora nu le permite sa inteleaga lucrul asta. Iar pentru cei care folosesc lampa de ceatza, nu e nici o problema, CZ3-ul stie sa mearga si cu faza lunga.

Ah, si apropo de atitudinea militienilor fata de chestia asta, acum cateva seri am vazut un Passat cu girofarurile si sirena in functiune si evident, cu proiectoarele aprinse. Sunt curios daca dobitocul de la volan a amendat vreodata pe cineva pt folosirea proiectoarelor.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Oct 07, 2009 8:02 pm

Hehe, sa nu radeti dar cum se aprinde stopul de ceata pe new lancer? Nici nu stiam ca am asa ceva.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Oct 07, 2009 8:26 pm

Pe maneta de control a luminilor e un inel de care daca dai spre fata se aprind. Pe varianta cu proiectoare de ceata, la prima actionare se aprind numai proiectoarele, apoi stopul de ceata. Daca nu e asa pe variantele fara proiectoare sa ma corectati

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Oct 07, 2009 8:36 pm

QUOTE (shocs @ Oct 7 2009, 08:02 PM) Hehe, sa nu radeti dar cum se aprinde stopul de ceata pe new lancer? Nici nu stiam ca am asa ceva.


Hehe , nu e de ras , dar nu ti-au livrat si manualul de utilizare odata cu masina ?

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Oct 07, 2009 9:33 pm

@cix

Am dat o data de acea maneta in fata si mi s-a aprins un bec la bord. Credeam ca e doar pt proiectoarele de ceata si eu cum n-am credeam ca nu s-a aprins nimic .

@bughy

Ba da, dar nu l-am citit. Mereu zic ca-l iau din torpedou sa ma uit peste el dar uit.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mie Oct 07, 2009 9:42 pm

opinie personala:
mersul cu farurile/stopurile de ceata aprinse (cand nu e ceata afara) inseamna in afara de nerespectarea legii:

- lipsa de respect pentru ceilalti participanti la trafic
- lipsa de educatie (cel putin auto)

noaptea sunt deranjante si farurile de ceata (asa zisele proiectoare) si mai ales stopurile (alea de logan cel putin sunt enervante tare).
de obicei cand intalnesc asa ceva aprind si eu farurile de ceata si dau faza lunga (in semn de respect si ca sa arat ca am si eu si nu sunt fraier ) indiferent daca imi vine din fata sau merge in fata mea.

fac acest lucru cu primele 20-30 de masini ca dup'aia ma plictisesc si ma doare si mana...

side note: cunosc persoana care are xenon si pe farurile de ceata si pe becul de marsarier ( pe un logan ), omul e potent, nah.

mare ti-e gradina Doamne si toti din ea sunt odihniti...

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori