Calatorii Auto In Strainatate

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Iun 22, 2015 12:05 am

Top 13 cele mai spectaculoase şosele din lume
http://www.promotor.ro/masini-noi/news/ ... e-14386300


Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mar Oct 20, 2015 7:37 am

Unde mergem în vacanţă! Ce locaţii exotice alegem pentru concediul de iarnă
http://neatza.a1.ro/invitati/unde-merge ... 20726.html

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calatorii Auto In Strainatate

Mesaj de radu-lancer » Lun Mar 22, 2021 10:59 am

Ce condiții va trebui să îndeplinești pentru a călători vara asta în Grecia
Chiar dacă la ora redactării acestui articol ninge abundent, românii sunt deja cu gândul la vacanța de vară. Optimismul generat de campania de vaccinare îi face pe oameni să își amintească de destinațiile preferate de vacanță – Grecia și Bulgaria. Iată ce condiții va trebui să îndeplinești pentru a călători vara asta în Grecia.

Toată lumea așteaptă ca vaccinarea în masă a populației să ducă la scăderea numărului de îmbolnăviri cu coronavirus și chiar la terminarea pandemiei. În aceste condiții nu este deloc de mirare că oamenii sunt cu gândul la vacanța de vară și la plajele din Grecia și Bulgaria – cele mai populare destinații de vacanță pentru români.

Grecia a anunțat că plănuiește ca până la finalul lunii martie să ridice restricțiile impuse de pandemie din sectorul vânzărilor cu amănuntul și să redeschidă școlile. Totodată, guvernul de la Atena a anunțat luni că va începe redeschiderea sectorului turistic înaintea sezonului de vară, de la jumătatea lunii mai.

„Grecia este pregătită cu un protocol (sanitar) complet pentru vara 2021” și intenționează să-și deschidă la jumătatea lunii mai sezonul turistic de vară, a spus oficialul grec, într-un mesaj transmis de la Atena pentru Târgul de Turism de la Berlin (ITB Berlin).
Condiții pentru a putea călători în Grecia: Ce rol are pașaportul de vaccinare?
Pentru a putea vizita Grecia în această vară, turiștii trebuie fie să aibă ambele doze de vaccin anti-Covid făcute, fie să fi trecut deja prin boală și astfel să fi dobândit anticorpi, fie să prezinte un test negativ la intrarea în țară, a anunțat marți ministrul grec al turismului, Harry Theocharis, potrivit Reuters.

„Grecia este pregătită cu un protocol complet pentru vara 2021. Turiștii sunt bineveniți dacă înaintea călătoriei au fost vaccinați, ori au anticorpi, ori au fost testați negativ. Toți turiștii vor fi supuși unor testări aleatorii”, a precizat ministrul grec.

Harry Theocharis a mai menționat că, odată ce se va încheia vaccinarea persoanelor vulnerabile, în Grecia angajații din sectorul ospitalității vor avea prioritate la vaccinarea anti-Covid-19 și, în plus, în rândul acestora vor fi efectuate testări frecvente.

Comisia Europeană se pregătește să anunțe pe 17 martie un pachet de măsuri axat pe desfășurarea călătoriilor și ridicarea restricțiilor impuse din cauza pandemiei în Uniunea Europeană, care va include și o propunere privind „pașapoartele verzi digitale”. Dacă va fi instituit, acest document digital va arăta dacă titularul său a fost sau nu vaccinat anti-COVID-19, rezultatele la testele de COVID-19 efectuate sau dacă a trecut printr-o infecție cu noul coronavirus.

Există și voci care se opun instituirii pașaportului de vaccinare, având în vedere că nu toți oamenii au posibilitatea de a se vaccina. Spre exemplu, copiii sub 16 ani nu au această posibilitate. Măsura este considerată discriminatorie de către opozanții săi.
https://www.promotor.ro/stiri-auto/ce-c ... a-18836337

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Calatorii Auto In Strainatate

Mesaj de radu-lancer » Mar Mai 11, 2021 11:42 am

Grecia deschide sezonul turistic

Grecia este pregătită să-i primească pe turiștii români începând cu data de 16 aprilie, a anunțat ministrul economiei, antreprenoriatului și turismului, Claudiu Năsui, după o întrevedere cu Sofia Grammata, ambasador al Republicii Elene la București. Condițiile de acces în Grecia, dar și cele de revenire în România, sunt cele care îi interesează în mod deosebit pe turiștii români.

„Am discutat chiar astăzi cu ambasadoarea Greciei în România și din 16 aprilie granițele Greciei se vor redeschide pentru turism, evident cu niște condiții, și acelea sunt un formular pe care dânșii îl au și acum, de localizare, și este ușor completabil pe internet sau cu certificat de vaccinare sau cu test negativ PCR. O veste bună. Deci, practic, sunt două momente: momentul intrării în Grecia și momentul revenirii în România. La momentul plecării în Grecia, turiștii români care ar dori să plece acolo ar avea nevoie de acest document care există și acum pe net, un test PCR negativ sau certificat de vaccinare. Așteptăm și noi mai multe informații de la greci, pentru că sunt regulile lor. Eu am discutat cu ambasadoarea, mi-a zis test PCR, probabil cu un termen oricum rezonabil, deci nu cred că vor fi probleme acolo”, a afirmat Claudiu Năsui, la Antena 3.

Grecia deschide sezonul turistic în weekend. Ce trebuie să știe românii care se întorc din concediu
Condițiile de intrare în Grecia pentru turiștii români fuseseră anunțate anterior de ministrul turismului din Grecia, Harry Theocharis. Ministrul român al economiei, antreprenoriatului și turismului Claudiu Năsui a explicat și condițiile pentru ca la revenirea din Grecia în țară turiștii români să nu intre în carantină.


https://www.promotor.ro/stiri-auto/grec ... a-18850282

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori