Transalpina & Transfagarasan

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
palatin
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 11, 2010 2:00 pm
Contact:

Mesaj de palatin » Lun Iul 23, 2012 10:16 am

Salut
De cand am aflat de modernizarea Transalpinei am tot intentionat sa o parcurg intr-un weekend si sa ma intorc pe Transfagarasan.E un proiect realizabil,tinand cont ca e relativ aproape .Sunt sigur ca multi dintre membrii forumului au facut cel putin unul din trasee si as dori sa aflu din experienta lor(cat de recenta posibil...preferabil de anul asta macar ) care sunt conditiile de cazare pe traseu(locatii,categorii,preturi,etc....)
Multumesc anticipat
p.s. cam acesta va fi traseul....

https://maps.google.com/maps?saddr=Cluj ... mra=ls&z=8

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Iul 23, 2012 12:05 pm

Dupa experienta pe care am avut-o in toamna anului trecut iti recomand sa eviti cazarea la Ranca.

La poalele Transfagarasanului, la ~2km de urcarea spre Cetatea Poienari, spre Curtea de Arges in localitatea Arefu vei gasi Pensiunea Dracula. Nothing fancy, o locatie decenta la preturi corecte. Acolo ne-am cazat cu grupul la una din intalnirile din 2008 (daca nu ma insel) si individual, anul trecut in vara.

http://www.pensiuneadracula.ro/Rezervar ... Arges.aspx

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Lun Iun 17, 2013 12:13 pm

As vrea si eu sa ajung anul asta, mai precis lunea viitoare pe acolo, am sunat la Dispeceratul National al Drumurilor si se pare ca Transfagarasanul se dechide oficial pe 1 iulie. Neoficial pot insa merge cu o saptamana mai devreme? E pusa bariera pe drum? M-as aventura pe barba mea, daca se poate pe 1 iulie in mod cert se poate si pe 24 iunie...
Iar Transalpina cica e inchisa pentru modernizare, trebuia sa fie deschisa de anul trecut, insa cica e la fel de "inchisa". Pentru cei de prin zona, pot ajunge pe 25 iunie pe ea? Oricum, cum au mers toti in anii trecuti, asa voi merge si eu, e vara, nu cred sa am probleme.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Iun 17, 2013 3:45 pm

Am fost eu pe transalpina de paste insa nu am putut urca mai mult de 1900m inca era zapada, mai si cadeau pietre si era riscant. Oficial drumul era inchis de la iesirea din ranca in sus.

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Lun Iun 17, 2013 11:55 pm

QUOTE (neophitus @ Jun 17 2013, 12:13 PM) As vrea si eu sa ajung anul asta, mai precis lunea viitoare pe acolo, am sunat la Dispeceratul National al Drumurilor si se pare ca Transfagarasanul se dechide oficial pe 1 iulie. Neoficial pot insa merge cu o saptamana mai devreme? E pusa bariera pe drum? M-as aventura pe barba mea, daca se poate pe 1 iulie in mod cert se poate si pe 24 iunie...
Iar Transalpina cica e inchisa pentru modernizare, trebuia sa fie deschisa de anul trecut, insa cica e la fel de "inchisa". Pentru cei de prin zona, pot ajunge pe 25 iunie pe ea? Oricum, cum au mers toti in anii trecuti, asa voi merge si eu, e vara, nu cred sa am probleme.


Am incercat sa fac Transalpina de 1 Mai si nu am reusit. Am venit din Petrosani pana in la Obarsia Lotrului (drum foarte prost,rupt de hotii de cherestea) . Am incercat sa o iau spre Ranca cu toate ca un indicator imi spunea ca drumul e inchis pana la 15 mai parca,am urcat vreo 4 km. admirand eficienta defrisarilor romanesti,adica dealuri dezgolite si rupte de ape,am facut ceva jaloane printre craci si pietre pe carosabil. Am mai observat un lucru foarte interesant,bineinteles Made in Romania : pantele fiind inca inzapezite, apa se scurgea pe oriunde,subliniez oriunde ,numai prin amaratele alea de rigole NU !!! Daca vroiau sa le construiasca astfel, nici americanii nu ar fi reusit ! Noroc ca nu le-a reusit figura nici cu covorul asfaltic, inca mai rezista ,fara nici o gropita,de parca nu a trecut iarna peste el ! Iti vine sa te plimbi in sus si in jos pana ramai fara gaz,duar asa sa auzi cauciucurile scartaind
Inre-un final am ajuns in zona unui platou alpin,plin de zapata care ocupa si soseaua si de unde nu se mai putea inainta. Crez ca erau 20 de masini,toti viteji ca mine cu nr de B dar nimanui nu ii pasa, se faceau fotografii ,bataie cu zapada si mirosit viorele-nu am vazut in viata mea atatea viorele ,si nici un peisaj mai frumos,parca erau Alpii,dar mai frumosi
Am facut cale intoarsa ,am luat-o spre Voineasa,acelasi kkt de drum intrebandu-ma daca e rau sau bine cu asa drumuri, ca altfel poate ar fi fost plin de PIFTEI acolo....
Vorba'poetului';avem o tara minunata ,pacat ca e locuita !
Fişiere ataşate
DSCF1194.JPG
DSCF1194.JPG (5.87 MiB) Vizualizat de 7221 ori
DSCF1221.JPG
DSCF1221.JPG (5.03 MiB) Vizualizat de 7212 ori
DSCF1198.JPG
DSCF1198.JPG (7.05 MiB) Vizualizat de 7221 ori
DSCF1201.JPG
DSCF1201.JPG (3.75 MiB) Vizualizat de 7225 ori
DSCF1172.JPG
DSCF1172.JPG (5.23 MiB) Vizualizat de 7212 ori
DSCF1163.JPG
DSCF1163.JPG (3.7 MiB) Vizualizat de 7209 ori

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Mar Iun 18, 2013 10:27 am

Merci de input-uri, concediul e stabilit, credeam ca se deschid oficial de pe 15 iunie, m-am inselat.
Am in plan sa plec din Iasi, sa stau doua zile (Sambata si duminica) in Predeal pentru Peles si Bucegi, apoi luni Transfagarasanul cu pauza de somn la Cisnadie, apoi marti Transalpina cu pauza de noapte la Drobeta-Turnu Severin, apoi miercuri mers pe malul Dunarii (Orsova, Moldova Noua si mai departe), urcat inspre Ulpia Traiana Sarmisegetusa Regia si oprit acolo, ultima zi, joi, Densus si drum intins pana la Iasi.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Aug 03, 2015 12:16 am

Transfăgărăşanul va fi reabilitat şi modernizat pentru a fi deschis tot timpul anului

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/ ... i-14659478

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mar Oct 13, 2015 12:57 pm

Chinezii au construit Drumul spre Paradis, cel mai nou "rival" al Transfăgărășanului
http://www.automarket.ro/stiri/chinezii ... 66675.html


Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori