Bucuresti -muntenegru

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Mai 23, 2012 4:37 pm

Salut.

Vara asta ma bate gandul sa plec in Muntenegru, sa vad ce poate noul motor de 1.8 DID 117CP.

Vreau sa va cer si eu un sfat .

Ce drum este mai bun ? Se merita drumul pana acolo? Cate ore se face pana acolo? AM vazut ca sunt cateva orase BAR SI BUDVA, a fost careva pe acolo?

ce acte sunt necesare, si primordial anti radarul se poate folosi?

Mersi

ORice informatie este bine venita......

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mie Mai 23, 2012 10:20 pm

Varule , eu am fost cu o nava petrolier pe acolo in 2007-2008 , am fost si la Budva dar si la Kotor . Ambele locatii sunt superbe , desi mie sincer mai mult mi-a placut la Kotor . Budva e la Marea Adriatica , insa Kotor e mai inauntru la vreo 20-30 de km cred si e mult mai frumoasa . La Budva e hotelul unui fotbalist , Savicevic cred , insa cred ca nu vei prefera scoruri atat de piperate ! La mancare in perioada aia preturile erau mai mici decat in Mamaia , iar servirea era incomparabil mai buna . Totodata in Kotor cred gaseai un soi de oras medieval , ceva in genul Sighisoara . Te intampinau 2 tunuri la intrarte , ziduri , etc , daca e nevoie iti arat 2 poze daca esti curios . In rest , oameni civilizati si multe locuri de vizitat . La per total eu zic ca merita . Sper ca iti e de folos ce ti-am scris , pt altceva daca iti pot fi de folos nu ezita sa intrebi . Vacanta placuta !

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Mai 24, 2012 1:11 pm

Mersi frumos. Orice informatie este bine venita.........

Avatar utilizator
goguvasile
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 18, 2011 4:06 pm

Mesaj de goguvasile » Vin Mai 25, 2012 2:37 pm

Si eu am in plan un astfel de drum dar nu l-am facut inca integral. Eu planuiam sa merg pe ruta Bucuresti - Drobeta - Belgrad - Budva.

Drumul Bucuresti - Belgrad l-am facut in cateva randuri. De la iesirea din tara (Portile de Fier) se merge ~100 km pe Djerdap (partea sarbeasca a Cazanelor Dunarii). Bucata asta de drum e frumoasa: un drum relativ ingust cu multe curbe si tuneluri, stanci intr-o parte, Dunarea pe cealalta. Dupa asta urmeaza o bucata de drum prin sate urmata de o bucata de autostrada pana in Belgrad. De-aici spre Muntenegru n-am fost inca dar am inteles de la prieteni care au fost ca ar fi vorba de drum de munte (2 benzi) aproape integral. Ma astept ca drumul sa ia 2 zile de ~7-8h (cu oprire in Belgrad). Probabil se poate face si intr-o zi, dar mie nu-mi place sa ma arunc atat de tare.

Viza nu mai e necesara pt Serbia. Detectoarele sunt legale (cred) dar sunt usor inutile: politistii sarbi folosesc pistoale laser si in momentul in care piuie detectorul e un pic cam tarziu.

sper sa ajute.

Avatar utilizator
alinutza-colt1.5
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 20, 2011 9:01 pm

Mesaj de alinutza-colt1.5 » Mar Iun 05, 2012 12:55 pm

Pentru Muntenegru trebuie pasaport?

Avatar utilizator
goguvasile
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 18, 2011 4:06 pm

Mesaj de goguvasile » Mie Iun 06, 2012 3:50 pm

Pentru Muntenegru din cate stiu eu nu, dar drumul Belgrad - Budva parca trece printr-o bucata de Bosnia si acolo era nevoie de pasaport. Site-ul ministerului de externe ar trebui sa aiba o lista a tarilor in care e nevoie de pasaport/viza.

Ca regula generala as recomanda totusi pasaport pentru calatoriile in Balcani.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Iun 06, 2012 5:22 pm

pentru serbia sigur nu trebuie pasaport, dar pentru muntenegru nu stiu.pe mine ma intereseaza un drum la dubrovnik, m-am documentat putin pe google maps, yahoo maps si viamichelin, si cam cele mai multe rute erau cu iesire pe la calafat, vidin, si direct muntenegru, fara belgrad, bosnia sau kosovo.
kosova este chiar de evitat pentru ca romania nu a recunoscut independenta si nu cred ca suntem foarte populari.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Iun 06, 2012 10:07 pm

QUOTE (nini @ Jun 6 2012, 05:22 PM) romania nu a recunoscut independenta si nu cred ca suntem foarte populari.
Tocmai din acest motiv inclin sa cred ca e posibil sa fim al naibii de populari.. insa la capitolul sentimente e posibil sa fim afectati. Grav!

Avatar utilizator
palatin
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 11, 2010 2:00 pm
Contact:

Mesaj de palatin » Dum Iul 22, 2012 9:57 pm

Pentru calatorii romani in spatiul ex yugoslav nu mai e necesar pasaportul,e suficienta cartea de identitate.Fa plinul inainte de a iesi din tara,pentru ca peste tot e mai scump ca la noi.Detectorul nu stiu daca e legal,nu am folosit pentru ca nu a fost cazul.Am mers in concediu,nu la raliu.Am traversat Serbia pe drumuri bune,au indicatoare, dar un GPS cu harti la zi face toti banii Am evitat autostrada,nu pot da relatii despre ea.Muntenegru are drumuri bune si peisaje frumoase.Merita vazut canionul Tara.In Muntenegru moneda este euro iar pretul tigarilor este la jumate cat la noi.La intrare in tara platesti vigneta (10 eur) valabila un an.Fara comentarii......Apropo de statiuni:mie Budva mi s-a parut foarte animata,cu hoteluri,discoteci,port de iahturi,cetate veche......ai ce vizita ai cu ce iti petrece timpul acolo.Plajele din zona sunt cu pietris marunt,placut.Daca vrei plaje cu nisip trebuie sa mergi mai la sud,la Ulcinj.Dar acolo e cam nedezvoltat...cam ramasi in urma.In schimb plaja e de vis:nisip fin,apa limpede.De intors eu am preferat Croatia si Ungaria,de loc fiind din Cluj.Croatia are drumuri bune si doua rezervatii naturale ce iti taie respiratia:Krka si Plitvice.De fapt.......eu unul as merge iar in Croatia ..... Nu se compara cu Muntenegru.Dar asta e alta poveste.
Drum bun sa ai si sa auzim de bine

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori