Drum Bucuresti - Pestera (moroeni) ?

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Feb 07, 2011 2:41 pm

Dragilor, am nevoie de un pic de ajutor.

Ar trebui sa fac un drum Bucuresti - Pestera si retur saptamana viitoare. Asa ca apreciez niste sfaturi sau indicatii cat mai rapid posibil sa vad ce fac.
Ma intereseaza care ar fi cele mai bune variante din punct de vedere drumuri...
Am inteles ca mai bine fac 20-30 de km in plus prin Sinaia, si sa folosesc Sinaia - Moroeni. Sau sa merg pe drumul cel mai scurt? Insa sunt un pic in ceata referitor la drumul Moroeni - Pestera.
Stie cineva distanta dintre astea doua si care mai e starea drumului forestier? E mai nasol decat Poiana Zanelor ca dificultate si pericol de rupt masina? (prietenii stiu la ce ma refer ) Sau e tot pe acolo?

Multumesc.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Lun Feb 07, 2011 6:12 pm

vad ca esti cu un EVO, ma mir ca ai curaj sa te incumeti cu asa ceva pe acolo. cel mai bine ar fi sa te interesezi la hotel Pestera despre starea drumului.

Eu am fost vara, ce-i drept, cu un Pug 307, si m-am jurat ca nu mai calc pe acolo. Cred ca am prajit jumate de ambreiaj intrucat nu se poate merge cu treapta 1. ce-i drept, am vazut multe masini "mici" pe acolo insa consider ca e un chin

vara asta am fost cu Outlanderul, iar portiunea de la iesirea din Moroieni pana la sanatoriu (1-2 km) este destul de nasoala: asfalt rupt cu gauri si teren deplasat. dupa acestea urmeaza o portiune de 20-30 km de drum forestier destul de dificil si colturos

iarna nu stiu cum e. e foarte probabil ca drumul sa fie mai neted din cauza zapezii batatorite. nu stiu ce se intampla daca te prinde vreo ninsoare. nu stiu daca s-a format gheatza. personal eu nu m-as incumeta

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Feb 07, 2011 8:26 pm

Daca mergi la Moroieni pe Targoviste, ai 80 km pana in TGV si inca vreo 40 pana in Moroieni.Drumul este bun si in 2 ore ai ajuns.De la Moroieni pana la Pestera, daca nu ai masina de teren...esti un curajos. Vara trecuta era sa raman suspendat cu masina pe drumul ala de c....t.Iarna nu cred ca este mai usor, iar daca te prinde vreo ninsoare cobori in primavara.
Bafta.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Feb 09, 2011 8:50 pm

Iarne este mai bine pe drumul acesta, dar doar daca este drumul acoperit de zapada...deh, zapada astupa gropile. Am fost eu iarna trecuta pe la sfarsitul lui februarie cu o scoda octavia, dupa o ninsoare zdravana si a fost destul de bine...drumul era acoperit cu zapada batatorita transformata in gheata pe alocuri, dar am folosit lanturile si a fost ok. A fost putin mai complicat imediat ce am trecut de sanaturiu si am inceput sa urcam o portiune mai abrupta cu multe serpentine...acolo am pus si lanturile, dar in rest a fost bine. Cu 2 saptamani inainte de drumul de care va spun am coborat de la Bolboci cu un Megane 1, fara lanturi si a fost ok (ambele masini aveau anvelope de iarna).
Chiar daca ninge drumul pana la Pestera sa deszapezeste...deh, este interes sa vina turisti la hotel (hotelul este al unui om important din zona si trebuie sa faca si el un bani)
Vara insa, cum spune si Andrei...fara o masina de teren sau o masina cu garda mai inalta e cam riscant. Eu nu m-as baga cu lancerul pe acolo pe timp de vara nici mort...iarna, insa, ar merge...dar cel mai bine este sa te duci cu o alta masina...una de teren sau un logan...macar nu te doare sufletul...si astea din urma le-am vazut si la Babele...

Drum bun si bafta!

Avatar utilizator
dragos09
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 13, 2009 10:15 pm

Mesaj de dragos09 » Sâm Aug 20, 2011 12:39 pm

drumul pana la pestera este foarte prost pe partea cu sanatoriu. cel mai bine daca vrei sa ajungi la pestera te duci la cota1000, apoi spre ciubul dorului pe langa lac si e drumul bun. a inceput sa si asfalteze. Asta daca vrei sa te mai duci pe acolo.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori