Israel

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Sâm Feb 05, 2011 9:03 pm

Cu toate ca nu are strict legatura cu Mitu, avand in vedere ca Israelul nu este chiar usor de vizitat cateva impresii. Plecarea a fost de pe Budapesta, masina am lasat-o la niste romani din Vested (35 Euro, pt 6 zile cu dus si asteptat la avion). Securitatea la imbarcare a fost excesiva, facuta de catre Israilieni, cu intrebari de felul: de ce merg, cunosc pe cineva acolo, duc ceva, am de adus, etc, cu verificarea bagajului cu detectoare de praf de pusca bob cu bob. Zborul dureaza 3,5 ore, aterizare Tel Aviv. Aici am mai fost controlat odata la bagaje si intrebat cati bani am?!. Ca prima impresie, la parasirea aeroport, a fost vremea calda de +19 grade, fata de -5 la plecare. Soselele sunt impecabile, cele mai importante cu 2 benzi pe sens, vit max 100. Ghidul, musulman, vorbitor de engleza, cateva cuvinte in romana, mai tarziu am vazut avantajele, in sensul ca acesta are acces in toate zonele, comparativ cu israilienii, care nu pot intra in Palestina si enclavele palestiniene. Traficul este destul de aglomerat in orase, care in majoritate sunt situate pe coline si vai, intr-un amestec de cladiri vechi cu noi, dar toate placate cu piatra alba, mai evident in Ierusalim. Cazarea pt 3 nopti am avut-o la Gate Hotel in Ierusalim, acceptabil, putin cam aglomerat. In general la masa, dimineata ca mancare s-a servit salate cu diferite preparate de ou, branza, iaurt, cafea, ceai. Seara mancarea era mai diversificata, bineinteles salate de toate formele, preparate din carne de peste, vita, cu paste, mazare, rar cartofi, prajituri, fructe. Da si concluzie, mancare destul de consistenta, dar foarte diferita de a noastra. Orasul, foarte aglomerat, destul de murdar, multe tarabe, preturi mari la magazine. In magazinele mai mari, precum si in locuri cu importanta pt ei se trece prin filtre ca la aeroport! Cu exceptia magazinelor mari in rest totul se cam negociaza, inclusiv mancarea! Ca si siguranta, e foarte sigur, asta avand in vedere si fortele de securitate de pe strazi. Am vazut civili cu arme la ei, intrand in hotel sau in locuri publice, dar prezentau niste documente la fortele de ordine. Am vazut o multime de tineri, fete si baieti, in uniforma militara si fac asta cu mult fanatism!
Mare parte din Israel este, ca forme de relief, dealuri si vai, pietroase fara multa vegetatie, exceptie zona de nord, unde pamantul este mai roditor cu aceleasi forme de relief, dar mai rare. De altfel la toate dealurile ei le zic munti! De la Ierusalim spre marea moarta este desert, fara nisip insa, doar bolovanis. In Palestina, respectiv enclave, cladirile sunt relativ bune, dar se vede ca nivelul de trai este mult mai jos. De altfel majoritatea cumparaturilor le-am facut de aici fiind mai ieftin! Ce frapeaza este amestecul de religii, iar din impresia mea, musulmanii sunt cei care chiar muncesc, israilienii, probabil doar unde se castiga bine, respectiv la diamante, banci. Masinile, cam toate julite la "fuste" sunt in mare parte japoneze, Mitu, Toyota, Mazda, putine Honda. Am vazut si un Logan MCV. Majoritatea masinilor sunt automatice, pantele destul de abrupte, fiind principalul motiv, cred eu.
Ca si turist, ai ce vizita, in principal la Ierusalim, dar cred ca e dificil fara ghid. Am vizitat Ierihonul (e acolo o biserica romaneasca, are ci cazare), Marea Moarta, Masada (f. interesant!), Iordanul, orasul Tiberias. Aici, pe malul Marii Galilee, am vazut un impresionant joc de lumini pe apa, dar si "fabrica" de diamante Caprice, unde mai toti sunt fosti romani. Cazare la hotel King Solomon, cu vedere superba, destul de OK. Aici la restaurant se poate manca un peste numit "sf. Petru" care cica e foarte gustos si care nu este decat in marea galilee, apa dulce, ce asigura 70% din apa Israelului. Pt masa au cerut 25 dolari, dar ghidul a negociat, ii cunostea, la 18 dolari, rusii care au venit dupa noi au platit 25! O sa tin minte acest oras pt ca pe malul marii am calcat stramb si sa nu sparg camera i-am dat drumul in ..apa!. Inepand de aici spre Haifa zona este mai verde iar localitatile sunt mai aerisite, si sigur mai curate. Cazare, la hotel Gallery, ciudat cu geamuri prinse in cornier, ca la noi balcoanele pe vremuri, dar cu interior dragut, mancare f slaba!. Ultima zi la Tel Aviv, hotel deosebit, de alfel un oras mult mai occidental, cladiri imense cu 50 etaje si o panorama la mare nemaipomenita. De vazut neaparat gradinile Bahai, un exemplu de curatenie si aranjamente! Am vizitat si 2 "moluri", foarte scump si foarte departe de noi, si ca produse si ca maretie!
Cateva preturi, la produse cumparate de mine. Un chebab cu suc 7 dolari, un suc de 1,5 litri 3 dolari, apa la jumate 1 sau 2 dolari, o bere la 330, 3 la 4 dolari, o felie de pizza 14 dolari, cam tot atat si un Mac., o cartele telefon pt 50 min cu ROU 30 dolari, roomingul este enorm peste 2,5 euro, taxi pe o distanta care am facut-o pe jos in 25 minute a costat colegii 60 dolari si au facut 15 min!
O excursie de neuitat, care merita facuta macar o data in viata! Biletul 1000 euro!!!
Si ca o chestie, de ras, totusi pt noi, in "sabat", israilienii nu apasa nici pe butonul de lift, pt ei un lift circula cu opriri la fiecare etaj!!
Fişiere ataşate
Imagine0094.jpg
Imagine0094.jpg (505.83 KiB) Vizualizat de 5399 ori
SANY0838.JPG
SANY0838.JPG (1.98 MiB) Vizualizat de 5405 ori
nivelu_marii.JPG
nivelu_marii.JPG (2.34 MiB) Vizualizat de 5401 ori
mormant_Isus.JPG
mormant_Isus.JPG (2.5 MiB) Vizualizat de 5398 ori
loc_nastere_Isus.JPG
loc_nastere_Isus.JPG (2.42 MiB) Vizualizat de 5401 ori
loc_crucificare.JPG
loc_crucificare.JPG (2.28 MiB) Vizualizat de 5397 ori
Jerihon.JPG
Jerihon.JPG (2.23 MiB) Vizualizat de 5401 ori
iordan.JPG
iordan.JPG (2.26 MiB) Vizualizat de 5403 ori
imagine_Bethlehem.JPG
imagine_Bethlehem.JPG (2.56 MiB) Vizualizat de 5402 ori

Avatar utilizator
PIRI
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 12:16 pm

Mesaj de PIRI » Dum Feb 06, 2011 12:04 pm

Multumim pentru impresii.
Interesante locuri.Sper sa ajung si eu pe acolo .. candva.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Feb 06, 2011 4:05 pm

Frumos, desi probabil e o idee mai grea acomodarea in locuri cu atmosfera ceva mai tensionata.

Imi pare rau si de incidentul cu camera, daca nu s-ar fi intamplat, probabil am fi vazut si noi acum ceva mai multe poze.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori