Roadtrip To Vienna

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Mar 04, 2011 11:59 pm

Nu e nimic nou in legislatie la Unguri decat legat de masini peste 7.5 tone. Pentru autoturisme, parca s-au marit valorile amenzilor dar asta nu conteaza cat timp respecti legea. La austrieci, nu a aparut nimic nou, deci aceeasi treaba. In Viena lasa masina la intrare intr-un Park&Ride daca nu ai ceva asigurat de la hotel, altfel relaxarea se va transforma in stres. Orice Park&Ride are statie de tarmvai langa el.

PS> Sa vedeti cum e cu parcarea in Zagreb... cel mai unfriendly oras de departe cand e vorba de asa ceva.


Later edit: Concret, repet niste lucruri elementare despre legislatiile europene despre care multi romani nu tin cont, cand trec granita: 2 triunghiuri, becuri de rezerva la masina, vesta reflectorizanta pentru fiecare pasager (trebuie sa stea in cabina, nu in portbagaj, motivul este logic), nu folositi proiectoarele de ceata decat cand este ceata (costa smecheria dincolo), pastrati limita de viteza (au drumuri bune, nu e nevoie sa rupeti asfaltul cum fac eu uneori ), respectati locurile de parcare, centura de singuranta la toti pasagerii, scaun pentru copil (LOGIC!!!!), folositi banda minima de viteza pe autostrada (doar la depasire se trece pe banda superioara) si cam atata. Cred ca totul tine mai mult de respect in trafic decat de alte lucruri, insa ce se aude despre unguri (ca taxeaza romanii) este normal, au iesit vacile din staul si nu stiu ca in alte tari legea se respecta si se aplica de politie (nu ca la noi, doar radar si centura sau mobil). In rest un concediu minunat iar daca sunt intrebari concrete, raspund cu placere daca stiu (acum 4 zile am fost iar din scurt prin Ungaria ).

Avatar utilizator
bacodrut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 18, 2010 2:04 pm

Mesaj de bacodrut » Sâm Mar 05, 2011 8:23 pm

Orice calatorie implica si riscuri, eu unul insa pot spune ca nu am fost oprit niciodata de catre politia din Ungaria, o singura data in Germania, cand niste politisti in civil in A6 au incercat sa ma faca sa-i depasesc pe limitare de 120! Nu am muscat-o, drept pt care m-au oprit sa-mi verifice actele doar! Eu recomand sa cumparati vigneta pt HU si Austria din Romania, nu stiu pe Nadlac, dar la Cenad se gasesc si sunt in lei! Atentie insa prin parcari in Ungaria, sunt o groaza de "romi" care astepta greseli ca sa te lase fara bani! De asemenea si in prima statie Shell din Austria! Recomand vizitare Parndorf, sunt perioade cand preturile sunt bune la produse de marca! Langa Viena este o pensiune a unui roman, preturi bune si ofera ajutor in orice, respectiv obiective de vizitat, locuri de parcare in oras, programari la spitale si doctori, etc. Nu-i fac reclama, dar e bine de stiut ca poti gasi un ajutor in zona! Eu m-am cazat o noapte la el 3 persoane cu 40 Euro! Aveti aici linkul http://www.cazare-austria.ro/

Avatar utilizator
las ruinas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 04, 2010 11:41 pm

Mesaj de las ruinas » Dum Mar 06, 2011 2:54 pm

Eu vigneta o iau totdeauna din benzinarii din Ungaria si Austria si nu am avut probleme niciodata. Odata am luat-o din tara si mi-a parut rau: am asteptat mult, in conditii mizere, nu le mergea sistemul, s-a blocat aparatul de chitante, etc.
In Ungaria platesc cu cardul, nu am grija forintilor si e OK. In multe locuri se da rest la euro tot in euro; trebuie doar sa intrebi. Daca circuli in limitele legii nu ai probleme cu politia. Cele mai multe amenzi sunt pentru limita de viteza (te amendeaza si daca ai 33 unde e limita de 30 in sate), centura in spate (uneori te verifica din mers politia autostrazii: merge in paralel cu tine cu 130 si se uita pe geam) si farurile de ceata aprinse fara rost.
In Viena e usor cu masina, gasesti parkinguri peste tot, chiar si in centru, iar circulatia e fluida. In Budapesta se circula destul de usor de cand s-a facut legatura intre M3 si M0/M5 si s-a deviat traficul greu. Tranzitul complet (nord-est/vest), prin centru, l-am facut sub 30 min in ultimii ani. Inainte am facut si o ora 40.
Grija pe autostrada: nu depasi pe partea dreapta. Totdeauna depasesti pe stanga; daca e cineva in fata, astepti linistit ca se trage fara sa faci semne cu farurile ca disperatul. Accidente se produc frecvent pe zonele cu trei benzi pe autostrada cand o masina ce se afla pe banda 2 e depasita simultan atat pe banda 3 cat si pe banda 1. Utilizeaza totdeauna banda din dreapta care e libera si foloseste benzile din stanga progresiv, doar pentru depasiri.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Mar 11, 2011 8:32 pm

multumesc tuturor, revin cu impresii si cu sfaturi pentru altii cand o sa ma intorc.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Mar 21, 2011 7:48 pm

m-am intors din excursie.
impresii: sunt cu cativa zeci de ani inaintea noastra in privinta infrastructurii si civilizatiei rutiere!
am plecat cu masina curata din bucuresti, am ajuns la viena.
pe drumul de intoarcere a plouat non stop pana la intrare in tara, masina arata impecabil de paca ar fi iestit din spalatorie nu ca dupa cca 500 km de drum (autostrada). de la intrarea in tara pana la bucuresti a plouat ( mai putin cei drept ) iar masina arata acum groaznic
traficul civilizat, vinete( ungaria si austria) am luat de la o benzinarie de langa arad, a costat aproape 100 lei ( nu mai stiu exact ca nu am platit-o eu).
in rest urmati sfaturile colegilor din posturile anterioare si totul va fi bine.

Avatar utilizator
mariancirita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 03, 2012 10:12 am

Mesaj de mariancirita » Vin Feb 03, 2012 10:49 am

^Eu am fost anul trecut in octombrie intr-o excursie in Europa si am tecut si pin Austria si am facut mai mult pana am iesit din Romania decat din Ungaria pana in Austria....
Vigneta am luat-o din Ungaria, din aceleasi motive ca si las ruinas

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Lun Iun 10, 2013 5:00 pm

salutare plimbaretilor
am tot cautat trasee facute de colegi prin europa pe forum dar nu am gasit.
ma bate gandul unui roadtrip praga-viena-nordul italiei- eventual si pana in belgia/luxemburg.
ma poate ajuta careva cu variante de traseu, tips-uri de cazare etc? sau daca exista topic deja deschis si cu multe info...pls dati-mi link-ul:)

mersi mult

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Iun 13, 2013 3:24 pm

Pe Ungaria se modifica sistemul de plata al autostrazilor incepand la 01 iulie. Se pare ca nu afecteaza cu nimic turismele, dar inca este totul in ceata. Asa ca iti recomand sa intrebi in vama prima oara daca sub 3,5 tone se plateste vigneta in continuare.
Daca vrei sa vezi Praga, atunci iti recomand sa iti incepi traseul cu Austria, ca sa ai o logica si sa nu mergi in zig-zag. Austria are Vigneta. Cehia chiar nu stiu sistemul de taxare pt ca nu am fost cu autoturismul.
Sosele din Cehia iti vor face praf rinichii deoarece sunt toate din dale de ciment,care de mult nu mai sunt la acelasi nivel. Toata Cehia vei avea o mare galagie in masina si iti vei pune la mare incercare amortizoarele.

Germania nu platesti absolut nimic oricat mergi. Iar pe zona Benelux este vigneta. Benelux=Belgia/Olanda. Vigneta o data cumparata este valabila in ambele tari fara probleme.

Incerca sa iti faci traseul spre Belgia cu trecere prin Luxembrug, este superb,iar motorina este cea mai ieftina din Europa.

Faruri aprinse si centuri puse chiar si pe locurile din spate.

Cel mai usor iti faci traseul cu google maps deoarece poti trage pointer-ul pe diferite locatii ca sa vezi distanta si este si foarte bine actualizat.

P.S: Ca sa legi Italia la traseul de Austria-Cehia-Germania-Belgia-Olanda, ai tranzit prin Elvetia si o sa platesti aprox 40 euro taxele de drum. (nu mai tin minte exact)
In Italia se plateste autostrada in functie de cati km parcurgi.
La cazare sunt praf !

Avatar utilizator
sebasita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 17, 2009 10:54 am

Mesaj de sebasita » Sâm Iun 15, 2013 4:27 pm

Mersi mult alexutzu .
Maine sper sa definitivez traseul, dupa care ma apuc de cautat cazari:)

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori