Carpatii Meridionali Din Vest - Parang, Retezat, Semenic

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Mie Aug 25, 2010 9:56 pm

Daca tot se schimba clima si vara tine mai mult, m-am gandit totusi sa postez cate ceva despre traseul facut acum 2 saptamani in concediu, poate mai apuca cineva dintre voi sa mearga pe plaiuri mai putin umblate. Eu am combinat trasee clasice cu unele atipice, dar frumoase, insa am avut un pic de ghinion si nu am putut admira chiar totul. Am fost cu 2 masini. Eu si familia in ASX-ul din dotare, si inca o familie de 4 membri cu un Ssangyong Rexton. Am fost cu trei copii de vrste 3,4 si 7 ani, deci erau excluse traseele montane pe jos lungi.

1. Tranalpina. Exista si topic dedicat acestei potiuni de drum, se poate face cu orice masina, nu cred ca mai trebuie sa scriu prea multe, doar ca am innoptat la Ranca, iar a doua zi am plecat pana la Obarsia Lotrului doar, fiindca bucata dintre Ob Lotrului si Sebes am parcurs-o cu Cielo "la pas" fiindca erau gropi pretutindeni in asfalt, in anul 2003. Insa a fost superb. Acum de la Obarsia Lotrului am facut stanga si ne-am dus in Petrosani.

2. DN66A sau "Drumul lui Basescu" cum mai este cunoscut. Dupa o noapte petrecuta la Cheile Butii, unde fica-mea si-a zdrelit un deget si a trebuit sa mergem la doctor in Lupeni de 2 ori, am plecat pe drumul lui Basescu, astfaltat excelent o bucata, dupa care incepe macadamul si pietrisul. Din pacate am plecat tarziu din Cheile Butii datoprita drumului la doctor, dar am si facut un mic traseu montan pe jos ce se intindea in lateralul drumului astfaltat. Imediat ce am parasit astfaltul a inceput drum ingust de o banda, macadam, pana la Baile herculane am mai intalnit doar 3 masini : 2 maisni mari de teren (Landrover defender si nissan Patrol) si un Opel Astra . Acesta din urma ne-a ajuns la Izbucul Cernei unde am poposit pentru un mic picnic dupa ce ne-am delectat cu izvorarea Cernei. Omul din Astra era foarte incantat de starea drumului si optimist ca va ajunge la Herculane. Si a ajung, caci nu l-am intalnit pe drum...
Problema noastra a fost ca la Ssangyong s-a stricat bateria si a inceput sa fiarba chiar cand eram in pustietate, am oprit i-am pus apa la elementi, am stat sa se raceasca, astfel ca am ajuns la Cerna Sat exact cand se intuneca si am ratat unele obiective de pe traseu. Cel mai important ar fi Cheile Corcoaiei. Altminteri drumul este frumos, mai ales deconectant, se trece prin parcul Domogled-Cerna si sper sa ramana asa mai putin accesibil publicului, de altfel stiti ca a fost si cred ca inca este un scandal referitor la continuarea acestui drum.
Mai putin placut a fost pe marginea lacului Iovanu, unde ai vegetatie de ambele prti ale drumului si nu se vede nimic, rareori ai sansa sa vezi lacul incadrat de munti.

3. Noaptea am petrcut-o undeva la o pensiune pe zone de munte inainte de baile Herculane, insa deja intrasem pe DN 67D, Heculane - Baia de Arama. A doiua zi am coborat la Baile Herculane si am cumparat baterie la masina prietenilor, astfel ca traseul in incheiasem cam repede si mi-a venit ideea sa mergem pe Semenic. Acolo am petrecut 2 nopti, dupa ce initial cautasem cazare in Garana, un fel de Moeciu al Timisorenilor, dar mai mic si deci cu mai putine pensiuni, si cum era sambata seara... Ziua completa petrecuta pe muntele Semenic a fost mai de pensionari, neavand unde sa facem trasee usor montane, asa cum ne-am fi dorit. Nici nu am avut un punct de informare viabil, am intrebat in stanga si in dreapta.

4. Ultimele 2 zile le-am petrecut in Parang, dupa ce in prealabil am trecut prin Sarmisegetusa Ulpia Traiana si rezervatia de zimbri de la Hateg. Asta din urma e cam teapa, niste zimbrii mici... Ne-am Intors in Petrosani si am urcat cu masina la Villa Parang, mai sus de Hotel (fosta cabana) Rusu. A fost o foarte mica portiune unde am comutat 4WD, dar cred ca ar fi mers si pe 2 roti. In rest, tot drumul din acest concediu am folosit doar 2WD, deci era accesibil si sutoturismelor cu garda mai inalta. Am nimerit intr-o zi de luni in Parang, astfel ca a fost o liniste si relaxare deplina, am avut si pe unde sa ne plimbam prin padure. Am stat 2 nopti, a fost excelent.

pentru cei ce locuiesc in zonele vizitate, poate nu li se pare ceva deosebit, insa pentru noi, sa plecam de la 40 de grade din oras a fost ceva frumos. La intorcere am plecat de la 15 grade si am ajuns in Bucuresti la 32. ma durea capul...
Fişiere ataşate
IMG_2919.jpg
IMG_2919.jpg (2.18 MiB) Vizualizat de 5719 ori
IMG_2909.jpg
IMG_2909.jpg (2.27 MiB) Vizualizat de 5699 ori
IMG_2932.jpg
IMG_2932.jpg (1.78 MiB) Vizualizat de 5692 ori
IMG_2783.jpg
IMG_2783.jpg (3 MiB) Vizualizat de 5696 ori
IMG_2807.jpg
IMG_2807.jpg (2.69 MiB) Vizualizat de 5687 ori
IMG_2802.jpg
IMG_2802.jpg (3.13 MiB) Vizualizat de 5690 ori
IMG_2760.jpg
IMG_2760.jpg (3.79 MiB) Vizualizat de 5688 ori
IMG_2859.jpg
IMG_2859.jpg (1.75 MiB) Vizualizat de 5694 ori
IMG_2857.jpg
IMG_2857.jpg (2.6 MiB) Vizualizat de 5695 ori
IMG_2867.jpg
IMG_2867.jpg (2.34 MiB) Vizualizat de 5692 ori
IMG_2818.jpg
IMG_2818.jpg (2.19 MiB) Vizualizat de 5698 ori
IMG_2816.jpg
IMG_2816.jpg (2.84 MiB) Vizualizat de 5690 ori
IMG_2814.jpg
IMG_2814.jpg (2.21 MiB) Vizualizat de 5694 ori
IMG_2728.jpg
IMG_2728.jpg (2.14 MiB) Vizualizat de 5693 ori
IMG_2713.jpg
IMG_2713.jpg (1.76 MiB) Vizualizat de 5690 ori

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Aug 26, 2010 11:54 pm

Foarte frumos. Ma bucur sa vad asemenea peisaje. Pacat ca nu am garda mai mare ... Las' ca a veni si vremea de ASX sau Duster

Avatar utilizator
gica
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 23, 2010 4:41 pm

Mesaj de gica » Vin Aug 27, 2010 2:33 pm

De Duster, da.... Nu-i problema, daca ai grija si ceva curaj cred ca se poate merge si cu Loganul pe unde am fost noi...

O chestiune relativ haioasa, am uitat sa precizez, la Garana, unde asa cum ziceam se strang de obicei in week-end timisorenii, cam radeau de noi cand au auzit ca suntem din Bucuresti : "Or venit Miticii la Garana si n-or gasit cazare !" Ceea ce era adevarat...

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Vin Aug 27, 2010 6:17 pm

QUOTE (gica @ Aug 27 2010, 02:33 PM) "Or venit Miticii la Garana si n-or gasit cazare !"
Daca fix asa s-au exprimat sigur nu erau timisoreni! Mai degraba olteni sau poate chiar mehedinteni...
(glumesc..n-o luati ca pe o flama!)

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori