Drumuri Prin Croatia Si Slovenia

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Aug 02, 2010 4:10 pm

Salutare.
In vacanta de anul asta voi trece prin Croatia si Slovenia. Nu voi sta, dar voi circula.
Ma intereseaza daca stie cineva la sigur ce si cum despre drumurile de pe acolo, taxe de drum si taxe de parcare in Zagreb si Ljubliana.
Mentionez ca am cercetat netul in lung si in lat, ma intereseaza doar raspunsuri concrete.

Multumesc.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mar Aug 03, 2010 5:30 pm

Nu pot sa iti zic decat despre Slovenia, ca am trecut si eu pe acolo acum 2 saptamani. Autostrazile sunt foarte bune, fiind noi, iar pentru folosirea lor trebuie sa iti iei vigneta de 15 EUR pt. o saptamana parca (am inteles ca se gasesc la orice benzinarie, noi am luat de la o benzinarie de langa Trieste). La punctele de taxare trebuie sa te incadrezi pe benzile marcate cu vigneta, nefiind nevoie sa opresti (opresc doar camioanele/autocarele). De asemenea, benzina este destul de ieftina in Slovenia fata de tarile mai de la vest - noi am pus OMV 100 cu 1.24 EUR/litru.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Aug 03, 2010 9:05 pm

Multumesc de informatii, suna foarte bine, dar parca nu ma incanta benzina de OMV. Alte statii de benzina ai mai vazut pe acolo?

Si daca cu Slovenia ne-am lamurit, cu Croatia are cineva vreo idee?
Multumesc

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Aug 03, 2010 9:58 pm

hai ca m-am lamurit singur si cu Croatia. www.hac.hr este site-ul pentru autostrazile croate, se platesc la kilometri, cam 4 euro / 100 km.
Parcarile costa in Zagreb circa 2-3 euro.
In rest vedem la fata locului.
In Slovenia exista benzinarii TOTAL (ceva local de-al lor, gen Petrom sa zicem), OMV dar si MOL.
La fel si in Croatia.
Daca mai are cineva vreo informatie in afara de astea... astept cu nerabdare.

Multumesc.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mie Aug 04, 2010 3:43 am

Salut!

2-3 Euro e exagerat pentru ora de parcare in Zagreb. Cea mai scumpa parcare este la kaptol centar (foarte aproape de zona pietonala din centru) cu 8 kune/ora, iar 1E - 7kune la cel mai prost curs de schimb (daca ai noroc gasesti si 7,2kn/E). Autostrada te va costa 15 Euro de la Belgrad la Zagreb, 8 Euro de la Zagreb la Rijeka sau de la Zagreb pana la granita maghiara.

La INA au o promotie, daca alimentezi de min 400kn (asta inseamna cam 50 de litri) si platesti cu visa primesti un colac de apa stil aqua magic (cu manere) pe care scrie Remember Croatia - e un suvenir dragut care nu costa. Premiul insa il iei doar sambata intre 10-14 de la benzinaria de pe autostrada langa Karlovac. Preturile sunt identice la absolut toate benzinariile indiferent de amplasament: Ina, OMV si mai e un brand care suna ciudat in romana dar imi scapa acum. Daca pastrezi bonurile de la INA primesti in tara si bulinutele de la MOL (ultima promotie). Un plin de motorina a costat exact cat a costat si la Drobeta, inainte de a trece granita: 248 de lei. Sunt ceva mai ieftini combustibilii in Croatia decat la noi, in cei 248 de lei a intrat cursul de schimb al bancii pentru plata cu cardul, undeva la 4,4lei/E, cand BNR.ul era 4,24...

Dupa Zagreb spre Rijeka in zona de munte apare destul de des limitare la 110km/h insa noi am mers linistit cu 130 dupa GPS si nu ne'a oprit nimeni. Alti colegi spun ca te'ar mai opri politia pt viteza dar scapi cu 10-20E pusi in talon. La ce sosele sunt e si pacat sa mergi cu 110, 130-140 e o viteza buna de croaziera, mai ales ca sunt si 3 benzi in multe zone, mai ales la urcare.

De cei 15Euro vigneta la Sloveni scapi daca iesi de pe autostrada si alegi un drum national, care duce tot la Trieste. Oricum sunt nu mai mult de 10-20km pe autostrada intre Slovenia si Italia, nu prea se merita cei 15E.

Daca mai ai intrebari, poate le gasesc raspunsul, eu am fost in Croatia acum 2 sapt, si in Slovenia anul trecut insa nu mai tin minte pretul parcarilor din capitala.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Aug 04, 2010 7:49 am

pai, dupa cum am zis, plec in vacanta si traseul meu trece prin zagreb si ljubliana.
Mai exact as vrea sa o iau pe ruta timisoara-ungaria-croatia (zagreb) - slovenia (ljubliana) - trieste (si de acolo mai departe). Cel putin asta e zona pe care nu am mai mers de foarte multa vreme (de prin 2006).
Vreau sa ma opresc in Zagreb si in Ljubliana sa fac niste sesiuni de poze, apoi merg mai departe. Asa ca, traseul care ma intereseaza cel mai mult ar fi ungaria-zagreb-ljubliana-trieste.
Tu zici ca dupa ce intru in Slovenia sa evit autostrazile? De la granita Croatia-Slovenia pana la Trieste cu ocol prin Ljubliana sunt vreo 240 km aprox.
Cam aceeasi km ii am si in Croatia, si nu stiu daca o economie de 20-30 euro ar face bine. Pe de alta parte, e adevarat, sunt in concediu deci ma pot relaxa la o viteza de croaziera cat mai lejera si sa admir peisaje.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mie Aug 04, 2010 12:26 pm

Scuze, am omis partea cu Ljubliana, intr'adevar merita vigneta in cazul asta, la fel cum merita sa vizitezi si pestera Postojna, daca alegi traseul Zagreb - Rijeka - Ljubliana, sau daca de la Ljubliana vrei sa ajungi la Trieste.

Referitor la traseul pana la Zagreb, daca pleci din Bucuresti (asa cum reiese in profil) de ce nu alegi traseul pe la Drobeta - Belgrad? Faci aprox 10 ore si ai de mers cam 600km, din care autostrada de la noi + 80km la sarbi in apropiere de capitala. Traseul include o parte foarte frumoasa pe malul Dunarii, la noi cativa km intre Drobeta si granita, si la sarbi mai bine de 100km care se termina trecand efectiv pe sub o cetate construita pe malul apei - Golubac.

Ca stare a drumului, in afara de un pod care trebuie sa il treci cu 5km/h dupa Strehaia, si cativa km intre Drobeta si granita restul traseului este asfaltat foarte bine, cu mici petice la sarbi care insa sunt facute perfect, la acelasi nivel cu asfaltul si nu se simt deloc.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Aug 04, 2010 1:05 pm

podul ala de la Strehaia si km de la Drobeta ma opresc a o lua pe acolo. (Plus ca nu mi-a placut niciodata tiganeala de la vama cu sarbii si plimbari prin Serbia in general.)
la cat de jos sunt eu... cam nasol.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mie Aug 04, 2010 2:28 pm

Dar pana la Timisoara cum ajungi? Drumul e mai prost clar in judetul caransebes decat in drobeta, sunt vreo 30km in reparatii cu semafoare, iar acolo unde nu sunt semafoare, pe o banda e asfalt proaspat, pe cealalta tre sa te cobori de pe partea asfaltata (cam 5cm) iar pe banda ta de mers e pietris...

La ce tiganeala de la vama te referi? Micii intreprinzatori care fac trafic transfrontalier au banda lor dedicata si asteapta cu orele, insa tu cu numar de bucuresti, sau orice alt judet esti invitat sa treci in fata, dureaza cam 10 minute trecerea granitei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori