Catre Grecia Cu Masina?

Locuri pe care le-ati vizitat sau care le aveti in plan. Starea drumurilor
Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Lun Iul 26, 2010 12:13 am

Este exact traseul de care spuneam, intr-adevar. Singura diferenta, in afara de ultimii km e ca eu as sugera trecerea prin Stara Zagora si Haskovo. E extrem de simplu, si fara probleme de trafic. In harta de la ViaMichelin se vede drumul de care ziceam dinainte de Dobrintsi(practic e paralel cu ruta sugerata de site). Faci stanga inainte de sat, e asfaltat perfect desi e putin mai ingust.. trece si pe langa un lac micut.. Te scoate cu 2-3 km inainte de Preseka. Cel mai bun ar fi un gps separat.. Si eu am fost complet dezamagit de gps-urile" built in " cand vine vorba de SE Europei.. Pentru vest e altceva. au harti detaliate, nu ai nici o problema. Stiu cum e.. O sa-ti placa drumul sunt sigur. Singurul posibil inconvenient pentru tine avand in vedere starea uneia din pasagere ar fi faptul ca de la Djebel pana la 20-25km de Xanthi drumul e cam virajat(pentru Mitsu va fi o placere ) pe unele portiuni(mai ales imediat dupa pctf Zlatograd vreo 7-8 km), in total 35, maxim 40km. Mers mai incet nu ar trebui sa fie probleme, peisajele sunt super iar diferenta de km per total merita fara discutie.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Lun Iul 26, 2010 12:59 pm

Eu am fost pe ruta 2 a ta .. aia cu kavala si feribot pana in Thassos.
Singura problema pe care am avut-o au fost astia in Bulgaria de cereau mici atentii .. ah da .. si urate alea de stau pe centura Sofiei In rest mi s-a parut ok . In Thassos unde te cazezi?

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Lun Iul 26, 2010 1:39 pm

Sa nu cumva sa ratati in Thassos sa inchiriati un Suzuki Jimny cabrio si sa va catarati cu el pana sus pe munte sau sa coborati pe plajele virgine greu accesibile. Merita din plin.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Iul 26, 2010 3:52 pm

@Donkey la un hotel/pensiune in Skala Potamia. asta cu atentiile e veche, de pe vremea tracilor cred. am tot timpul pregatite cate o hartie de 5 leva sau 5 euro. insa ultimele 4-5 ori cand am fost in bulgaria nu prea am mai vazut sa stea la cerseala.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Lun Iul 26, 2010 4:43 pm

spatciuk - e posibil sa se mai fi cumintit ( desi ma indoiesc )

Ca recomandare .. fa ce spune metal_militia pentru ca are dreptate .. deasemenea .. du-te pana in theologos si intreaba de miel la rotisor .. eu urasc carnea de miel dar mi-am lins si degetele dupa ala de acolo
Poti deasemenea inchiria foarte ieftin ( din cate tin eu minte ) un scuter pentru cateva zile si ai cel mai practic mod de deplasare pe insula .. Eu aveam un maxi scuter ( cu carnet cat b inchiriat fara probleme ) si e foarte distractiv sa gonesti pe serpentine cu ele

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Lun Iul 26, 2010 6:07 pm

S-au cumintit... Singurul moment in care poti fi pus in situatia de a le da ceva e daca faci vreo chestie in trafic si te opreste politia(ceea ce intr-un fel e in avantajul soferului....). In rest nu ai nici cea mai mica problema.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mar Iul 27, 2010 4:57 pm

Potrivit MAE,apar probleme in Grecia si pt cei care merg cu autoturismul personal :

''Data: 27.07.2010


Ministerul Afacerilor Externe atenţionează cetăţenii rom?ni, care doresc să călătorească ?n Republica Elenă ?n perioada următoare cu autoturismul personal, că există probleme ?n legătură cu aprovizionarea cu combustibil la majoritatea staţiilor de benzină din această ţară.

Sincopele ?n aprovizionarea cu benzină, care sunt consecinţa declanşării grevei transportatorilor de marfă pe data de 26 iulie 2010, au dus la formarea de cozi foarte mari la staţiile de benzină.

Sindicatul transportatorilor de marfă din Republica Elenă a anunţat că nu va renunţa la măsura de protest p?nă c?nd revendicările sale nu sunt rezolvate.

?n acest context, există riscul apariţiei unor perturbări ?n aprovizionarea cu marfă a magazinelor care asigură bunurile de larg consum pentru populaţie, precum şi riscul blocării circulaţiei ferry-boaturilor spre insule.

?n acelaşi timp, proprietarii de staţii de benzină au anunţat intenţia de a intra ?n greva generală ?ncep?nd cu astăzi, 27 iulie 2010, ?n semn de protest faţă de intenţiile guvernului elen cu privire la ?nfiinţarea şi funcţionarea staţiilor de benzină.

Atragem atenţia cetăţenilor rom?ni care călătoresc ?n Republica Elenă că există posibilitatea unor măsuri de protest spontane.

Astfel, ?n cursul zilei de 26 iulie 2010, transportatorii au blocat autostrada care face legătura ?ntre Atena şi Lammia, conducătorii auto fiind obligaţi să urmeze rute ocolitoare.

De asemenea, sindicatul controlorilor de trafic a decis să continue greva sub forma grevei japoneze, fapt ce a condus p?nă ?n prezent la ?nt?rzierea tuturor zborurilor pe aeroportul internaţional din Atena.

Pentru a nu fi expuşi situaţiilor neplăcute ?n cadrul deplasării ?n Republica Elenă, Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetăţenilor rom?ni să se informeze ?n prealabil asupra funcţionării transportului aerian, maritim şi feroviar. ?n acest sens, poate fi contactată Ambasada Rom?niei la Atena şi respectiv Consulatul General al Rom?niei la Salonic.''

Sursa:

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Aug 30, 2010 8:24 pm

mai am o intrebare: procura asta normala de ne-o da tiriac pentru iesirea din tara e OK pentru Grecia? ma refer la aia pe care o downloadam de la tiriac de pe site cei cu masinile in leasing.
sau trebuie tradusa ca pentru intrarea in turcia?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Aug 30, 2010 8:44 pm

Nu-ti trebuie pt Grecia si Bulgaria traducere legalizata sau apostilare.

Recomandat insa macar o stampila sa fie pe ea,chiar in copie.Vad ca esti din Bucuresti,da mai bine o fuga pana la ei si ia originalul.

Sa mai ai la tine pe langa procura si talonul masinii si tichetul RCA in original cu carte verde.Daca ai Casco la alta societate decat asigurarea RCA,solicita o extindere de Casco.

Drum bun !

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Lun Aug 30, 2010 10:27 pm

da, de obicei o tiparesc la birou procura si ma duc pentru stampila la sediu. multumesc pentru info.

Scrie răspuns

Înapoi la “Drumetii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori